fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18.7 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Firmy i Finanse

Iberdrola kupuje 3 GW mocy w morskiej elektrowni wiatrowej w Irlandii. Przedsięwzięcie wymaga zainwestowania 6 mld euro. Trzy farmy wiatrowe zostaną zgłoszone do przetargu na lata 2025-2030.

Warto przeczytać

Iberdrola kupuje 3 GW mocy w morskiej elektrowni wiatrowej w Irlandii. Przedsięwzięcie wymaga zainwestowania 6 mld euro. Trzy farmy wiatrowe zostaną zgłoszone do przetargu na lata 2025-2030.

Iberdrola nabyła większościowy pakiet udziałów w irlandzkiej firmie DP Energy oraz jej portfel morskich elektrowni wiatrowych o mocy 3 GW. Wiatraki są rozmieszczone na wschodnim, zachodnim i południowym wybrzeżu Irlandii. DP Energy będzie odpowiedzialna za rozwój infrastruktury w ciągu najbliższych kilku lat, co wymaga zainwestowania ponad 6 mld euro.

Projekty objęte umową to farma wiatrowa Inis Ealga na południowym wybrzeżu hrabstwa Cork oraz Clarus, na zachodnim wybrzeżu hrabstwa Clare. Oba przedsięwzięcia mają być realizowane z wykorzystaniem technologii pływających, morskich elektrowni wiatrowych. Trzeci z nich, to projekt stałych morskich elektrowni wiatrowych. Będzie on zlokalizowany u wschodnich wybrzeży w Shelmalere. Po uruchomieniu, turbiny wiatrowe będą w stanie generować zieloną energię, wystarczającą do zasilenia 2,6 mln irlandzkich domów.

Transakcja pozwala Iberdroli zaistnieć na irlandzkim rynku morskiej energetyki wiatrowej, jeszcze w jego wstępnej fazie rozwoju. To dobry ruch, ponieważ potencjał wzrostu dla sektora energii odnawialnej jest na Zielonej Wyspie ogromny. Kraj ten posiada ambitną strategię łagodzenia skutków zmian klimatu i przekształcania swojego „koszyka energetycznego”. Irlandzki „mix energetyczny” oparty jest na gazie, węglu i ropie. Kolejnym jego elementem ma być wykorzystanie morskiej energetyki wiatrowej. Plany rządowe zakładają, że dzięki tej technologii przybędzie dodatkowo 5 GW zielonej energii. Eksperci szacują irlandzki potencjał energetyki wiatrowej na około 40 GW do 2030 roku.

Partner Iberdroli w tej strategii, DP Energy – międzynarodowy inwestor z siedzibą w Cork – posiada doświadczenie w branży odnawialnych źródeł energii, znajomość lokalnego rynku i jest firmą znaną Iberdroli. Wraz ze swoją spółką zależną Infigen, realizuje projekt wodny Port Augusta w Australii.

Iberdrola planuje do 2025 roku zainwestować w Irlandii około 100 milionów euro, w nowe projekty związane z odnawialnymi źródłami energii i jej magazynowaniem. Realizowane przez nią projekty, obejmują zasilanie farmy wiatrowej i magazynowanie energii w Barnesmore (hrabstwo Donegal) oraz Rigged Hill i Corkey w Irlandii Północnej. Ponadto firma buduje największą w kraju instalację akumulatorów w Gorman (50 MW), która zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku.

Umowa zawarta na rynku irlandzkim jest zgodna ze strategią Iberdroli, która ma na celu umocnienie pozycji największej na świecie firmy, zajmującej się energią odnawialną. Kontrakt stanowi uzupełnienie innych transakcji w segmencie morskiej energetyki wiatrowej, ostatnio przeprowadzonych przez tę firmę.

Działania podejmowane przez firmę Iberdrola umożliwiły rozwój farm wiatrowych na niemieckim obszarze Morza Bałtyckiego (Wikinger i Baltic Eagle), na Morzu Północnym (East Anglia ONE i East Anglia Hub), na Morzu Irlandzkim(West of Duddon Sands), na wybrzeżu Massachusetts (Vineyard Wind), we Francji (Saint Brieuc), a ostatnio także dostęp do mocy 9 GW w Szwecji, ponad 3 GW w Japonii i prawie 7,3 GW w Polsce. W Danii, Iberdrola uzgodniła, że wraz z firmą Total weźmie udział w kolejnym przetargu na budowę morskiej farmy wiatrowej Thor o mocy do 1 GW. Ta najnowsza transakcja, zwiększa portfolio projektów morskich farm wiatrowych Iberdroli do ponad 30 GW.

Autor: Tomás Díaz

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły