fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

16.2 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Tajwan wysoko w rankingu najbardziej wolnych gospodarek świata

W tegorocznym Indeksie Wolności Gospodarczej The Heritage Foundation Tajwan awansował z 11. na 6. miejsce. To awans aż o pięć pozycji. Ubiegłoroczny lider rankingu Singapur zachował swoje pierwsze miejsce.

Warto przeczytać

Indeks Wolności Gospodarczej – przygotowywany przez The Heritage Foundation i The WallStreet Journal jest najpopularniejszym na świecie rankingiem katalogującym państwa, według rozwiązań realizowanych w celu zwiększania wolności gospodarczej. Czym wyższy wynik punktowy, który osiąga dany kraj, tym mniejszy zakres interwencji państwa w gospodarkę.

W tym roku Singapur z punktacją 89,7 pkt. pozostał na pierwszym miejscu jako najbardziej wolna gospodarka świata i jako jedyne z azjatyckich państw uzyskał lepszy wynik niż Tajwan. Drugą pozycję w rankingu zajęła Nowa Zelandia, kolejną Australia. Hongkong, który znalazł się w ubiegłym roku na drugim miejscu i tradycyjnie przez wiele lat zajmował czołowe pozycje, po raz pierwszy od 25 lat, nie znalazł się w tegorocznym Indeksie. Obecnie bowiem obejmuje on tylko kraje sprawujące pełną suwerenną kontrolę nad swoją polityką gospodarczą. Hongkong zaś uznano za część Chin. 

Szóste miejsce Tajwanu oznacza, że znalazł się on na czele kategorii krajów „w przeważającej większości wolnych”. Będące na 4. i 5. pozycji – Szwajcaria oraz Irlandia zostały określone jako „wolne”.  

„Poprawa uczciwości rządu” przyczyniła się do awansu Tajwanu w rankingu oraz uzyskania o 1,5 punktu więcej niż w ubiegłym roku i otrzymania aż 78,6 punktów. Stąd pozycja kraju powyżej średniej regionalnej i światowej. Mogłaby być jeszcze wyższa, ale jak czytamy w raporcie, „głównym problemem, który powstrzymuje Tajwan przed osiągnięciem najwyższej kategorii wolności gospodarczej, jest utrzymujący się względny brak wolności zatrudnienia”. 

Autorzy wskazali przy tym na wzrost płacy minimalnej od 1 stycznia 2021 r. jako potencjalnego zagrożenia dla produktywności. Jednak Tajwan, w historii Indeksu, nigdy jeszcze nie zajął tak wysokiego miejsca. Zwłaszcza, że w rankingach dla Azji i Pacyfiku, wyprzedził Malezję, Japonię i Koreę Południową. Chiny zajęły 107 miejsce, pozostając w „kategorii krajów przeważnie pozbawionych wolności”. Na samym końcu rankingu znalazły się i tę samą, niechlubną kategorię otrzymały, będące na miejscach 176., 177. i 178.: Kuba, Wenezuela i Korea Północna.

Oprac. DZK na podst.: https://www.taiwannews.com.tw/en/news/4142048

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły