fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

16.2 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Powstał pierwszy izraelski wydział akademicki zajmujący się sztuczną inteligencją i danymi

Uniwersytet w Tel Awiwie (TAU)uruchomił w lutym b.r. nowe multidyscyplinarne Centrum Sztucznej Inteligencji (AI) i Nauki o Danych (DS). Będzie ono dążyć do wzmocnienia badań akademickich w tych dziedzinach. Kierować nim będzie prof. Meir Feder z Wydziału Inżynierii im. Iby'ego i Aladara Fleischmanów TAU.

Warto przeczytać

Celem powstania Centrum jest zachęcenie do multidyscyplinarnych badań wykorzystujących sztuczną inteligencję i DS oraz umożliwienie szkolenia naukowców i przemysłowców w radzeniu sobie z coraz większymi wyzwaniami związanymi z tymi sektorami

„Utworzenie Centrum sztucznej inteligencji jest kolejnym krokiem w realizacji wizji TAU, dotyczącej postępu w przełomowych, multidyscyplinarnych badaniach, które skupiają najlepszych naukowców z uniwersytetu, przemysł hi-tech i społeczność” – powiedział rektor TAU, prof. Ariel Porat. 

Technologia światowa staje się coraz bardziej wyrafinowana i złożona. W związku z tym systemy będą wymagały większych zdolności obliczeniowych, a sztuczna inteligencja potrzebować nowej architektury. Powstałe Centrum ma sprawić, że nowe pokolenie „wyprowadzi Izrael na czoło globalnej rewolucji w dziedzinie sztucznej inteligencji, w nadchodzących latach”. 

 „Szkolenie kapitału ludzkiego w tej dziedzinie jest bardzo ważne” – uważa Prof. Meir Feder. Przyznaje też, że „oczekuje się, iż rewolucja AI wpłynie na nasz styl życia w każdym jego aspekcie – od opracowywania leków i spersonalizowanej medycyny opartej na danych – po systemy obronne i bezpieczeństwa, systemy finansowe, odkrycia naukowe, robotykę, systemy autonomiczne i kwestie społeczne”.

Prof. Itzik Ben Israel, kierownik Pracowni Nauki, Technologii i Bezpieczeństwa im. Yuvala Ne’emana na Uniwersytecie w Tel Awiwie, uświadamia natomiast, że obecnie różne algorytmy, zaczynają przenikać wszystkie obszary ludzkiego życia. Zwraca przy tym uwagę, że „ich zrozumienie wymaga biegłości nie tylko w „naturalnych” dyscyplinach technologicznych, takich jak informatyka, matematyka i inżynieria, ale także w aspekcie społecznym, prawnym, biznesowym, a nawet filozoficznym”, a „zastosowania inteligentnych systemów mają daleko idące konsekwencje dla praktycznie każdej dziedziny współczesnego życia, w tym bezpieczeństwa, medycyny, transportu, automatyzacji, sprzedaży detalicznej, obsługi klienta oraz wielu innych”. 

Twórcy Centrum wierzą, że w jego działalność zaangażują się w nie tylko setki naukowców z różnych dyscyplin, ale także przedstawiciele sił zbrojnych (IDF), sektora publicznego, prywatnego, lokalnych i międzynarodowych uniwersytetów oraz instytutów badawczych.

Obecnie, Centrum AI podjęło współpracę z izraelskim oddziałem Google przy projekcie firmy „AI for Social Good”.

Oprac. DZK na podst.: https://www.jpost.com/jpost-tech/tel-aviv-u-launches-new-multidisciplinary-ai-data-science-center-659928

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię