fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

27.6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

MOFA odmawia komentarza w sprawie nowej dyrektor AIT

Czy stanowisko wysłannika USA na Tajwan obejmie kobieta? Na razie nie potwierdzili tego ani tajwańscy, ani amerykańscy urzędnicy.

Warto przeczytać

Lokalne tajwańskie media podały informację, że tego lata Waszyngton wyznaczy Sandrę Oudkirk, zastępcę Asystenta Sekretarza Stanu, na wysłanniczkę do Tajpej. Ta doświadczona dyplomatka była wcześniej m.in. doradcą ekonomicznym w Pekinie, a obecnie piastuje stanowisko Starszego Urzędnika APEC i Zastępcy Asystenta Sekretarza Australii, Nowej Zelandii i wysp Pacyfiku w Biurze ds. Azji Wschodniej i Pacyfiku. Posługuje się językiem mandaryńskim i tureckim. 

Jednak urzędnicy obu państw odmawiają potwierdzenia tych informacji. American Institute na Tajwanie (AIT) przekazał, że nie ma do ogłoszenia żadnych zmian personalnych. Także tajwańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MOFA) odmówiło potwierdzenia medialnych doniesień. Podkreśliło jednak, że z chęcią będzie współpracować z każdym wysłannikiem USA w celu pogłębienia dwustronnych relacji.

Jeśli informacje się potwierdzą i Oudkirk przejmie stanowisko dyrektora AIT, stanie się pierwszą kobietą kierującą tym instytutem. Zastąpi Brenta Christensena, który latem 2021 r. zakończy swoją trzyletnią kadencję. Nie byłby to pierwszy pobyt Oudkirk w Tajpej, wcześniej pracowała tu w biurach AIT. W październiku 2019 r. wzięła udział w inauguracji Dialogu Wysp Pacyfiku oraz w Forum Yushan w Tajpej. Podkreśliła wtedy wsparcie USA dla Tajwanu w umacnianiu stosunków z pozostałymi sojusznikami dyplomatycznymi w regionie Pacyfiku. 

Oprac. na podst.: https://www.taiwannews.com.tw/en/news/4167157

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły