fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

16.2 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Szczepionka na śmiertelną chorobę, ale nie na COVID-19

Okazuje się, że świat nie zarzucił badań nad innymi preparatami niż te na COVID-19. Wyprodukowana na Tajwanie szczepionka enterowirusowa właśnie przeszła kolejne testy i może wkrótce trafić na rynek.

Warto przeczytać

Infekcje enterowirusowe są powszechne w Azji, szczególnie u dzieci poniżej 5 roku życia. W tej grupie wiekowej odnotowano ponad 90 procent ciężkich przypadków. Śmiertelność choroby jest znacznie wyższa niż przy infekcji SARS-CoV-2, może sięgać nawet 25,7 procent.

Czym się objawia infekcja enterowirusem? Główne objawy to gorączka, czerwone pęcherze na dłoniach, stopach i ustach, owrzodzenia i opryszczka. Ciężkie przypadki mogą zakończyć się nawet zapaleniem opon mózgowych, zapaleniem mózgu, obrzękiem płuc, a nawet niewydolnością krążeniowo-oddechową.

Na razie nie ma leków na infekcje enterowirusowe, istnieją tylko terapie wspomagające, takie jak odpoczynek, przyjmowanie płynów i leków obniżających gorączkę. Tym ważniejsze i pilne było opracowanie skutecznej szczepionki. 

Zakończyła się III faza badań

Tajwańska firma Medigen Vaccine Biologics Corp. (MVC) poinformowała właśnie o pozytywnych wynikach badań szczepionki przeciwko enterowirusowi 71 (EV71). Jeśli wszystko przebiegnie dalej według planów firmy, szczepionka ta trafi do pacjentów na Tajwanie już w przyszłym roku. Możliwości produkcyjne określono na ok. 3-5 mln dawek szczepionki rocznie.

Leo Lee, rzecznik firmy MVC, twierdzi, że wyniki III fazy badania klinicznego szczepionki EV71 wykazały, że spełniła ona tajwańskie standardy pozwalające na złożenie wniosku o wdrożenie na rynek nowego leku.

Badanie kliniczne III fazy szczepionki EV71 zostało przeprowadzone w kilku regionach kraju, obejmując łącznie 3061 osób z Tajwanu i Wietnamu. Próba osób, na których je przeprowadzono, została dobrana losowo. Ani opiekunowie badanych, ani sami testujący nie wiedzieli, która z grup jest faktycznie testowana, a której podaje się placebo. Badanie objęło niemowlęta i dzieci w trzech przedziałach wiekowych – w wieku od 2 do 6 miesięcy, od 6 miesięcy do 2 lat i od 2 do 5 lat.

Wyniki były satysfakcjonujące. Przeciwciała zostały wykryte w odpowiedniej ilości pośród 99,5 procent uczestników badania klinicznego już miesiąc po tym, jak otrzymali oni dwie dawki szczepionki EV71. 

Wysoka skuteczność

Warto wspomnieć, że już po sześciu miesiącach od otrzymania obu dawek szczepionki przeciwko EV71 zaobserwowano 97,9 procent pozytywnych przeciwciał, przy czym minimalny oczekiwany przez rząd poziom wynosi 70 procent. Na Tajwanie nie ma też standardu pomiaru skuteczności szczepionki rok lub dłużej po jej podaniu.

MVC opisuje wirus EV71 jako jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób zakaźnych na Tajwanie, w Chinach i Azji Południowo-Wschodniej. 

Nowa szczepionka wykazała się wysoką skutecznością, co jest szczególnie istotne w obliczu faktu, że podobny preparat dla wielomiliardowej populacji oferuje tylko trzech chińskich producentów.

Oprac. na podst.: https://focustaiwan.tw/sci-tech/202104110012

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły