fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

16.2 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Tajwańskie firmy zawiesiły współpracę z Chińczykami

Warto przeczytać

Tajwan postanowił dostosować się do zasad USA po tym, jak Waszyngton wciągnął na „czarną listę” siedem chińskich firm produkujących superkomputery. Dość szybko producent chipów z Tajpej wstrzymał zamówienia od jednego z tych podmiotów.

Departament Handlu Stanów Zjednoczonych wydał komunikat, że 7 chińskich firm było zaangażowanych w budowę superkomputerów używanych przez chińskie podmioty wojskowe stawiające sobie za cel destabilizowanie wysiłków w zakresie modernizacji armii tajwańskiej lub służących do produkcji broni masowej zagłady. 

Chińskie firmy, które znalazły się na czarnej liście, jeśli chcą otrzymywać produkty od dostawców z USA, muszą od teraz uzyskiwać licencje w Departamencie Handlu USA. Są przy tym poddawane surowej kontroli.

Tajwan to potęga technologiczna. Tajwańskie firmy są głównymi dostawcami półprzewodników na cały świat. Wang Mei-hua, minister gospodarki Tajwanu, oświadczył, że władze będą trzymać się w tym zakresie zasad tajwańskich i amerykańskich.

„Nasze firmy, czy to producenci, czy eksporterzy, muszą przestrzegać przepisów naszego kraju. Oczywiście w Stanach Zjednoczonych obowiązują nowe zasady, a nasze firmy będą zwracać uwagę i przestrzegać kluczowych kryteriów obowiązujących w USA” – mówi minister Wang Mei-hua.

Ruch USA zmienił zasady postępowania w obliczu rosnących napięć między Chinami a Tajwanem. Chiny nigdy nie wyrzekły się użycia siły w celu przejęcia kontroli nad demokratycznie rządzoną wyspą. Postawa USA ma też oczywiście związek z globalnym niedoborem półprzewodników. Dlatego dla Ameryki Tajwan znalazł się w centrum łańcucha dostaw nowoczesnych technologii. 

Tajwan wstrzymuje produkcję

Tajwańska firma Alchip Technologies Ltd wstrzymała produkcję wszystkich produktów związanych z Tianjin Phytium Information Technology, która znajduje się na nowej liście w USA. 

39 procent przychodów Alchip pochodziło w 2020 roku od Phytium. Teraz Alchip zbiera szczegółowe dokumenty dla tajwańskiego doradcy w USA w celu ustalenia czy produkty podlegają EAR (Export Administration Regulations). Amerykańskie Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa ma „uzyskać pozwolenie na produkty Phytium”. Także South China Morning Post w Hongkongu poinformowała, że Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Ltd (TSMC), największy na świecie producent chipów kontraktowych, zawiesił nowe zamówienia od Phytium.

Oprac. na podst.: https://whbl.com/2021/04/13/taiwan-says-its-chip-firms-will-adhere-to-new-u-s-rules-blacklisting-china-supercomputing-entities/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły