fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18.7 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Bez względu na to, gdzie dokonuje się zamachu na wolność akademicką – jest ona atakowana wszędzie

Uczelnie domagają się wolności słowa, prawa do głoszenia własnych poglądów, swobody wypowiedzi bez obaw o sankcje i kary. Tych, dla których są to bardzo istotne wartości i którzy chcą ich bronić, jednoczy Academic Freedom Alliance. Dziś to już setki pracowników wyższych uczelni.

Warto przeczytać

Academic Freedom Alliance (AFA) to sojusz członków wydziałów uczelni i uniwersytetów, którzy są oddani przestrzeganiu zasady wolności akademickiej. Łączy osoby wywodzące się z różnych środowisk politycznych, zaangażowane w naukę i poszukiwanie prawdy, uważające, że „atak na wolność akademicką, gdziekolwiek jest – staje się atakiem na wolność akademicką wszędzie”.

Poglądy ideologiczne członków są bardzo zróżnicowane, znajdują się wśród nich takie osoby jak profesor Uniwersytetu Princeton – Robert P. George – jeden z czołowych konserwatywnych intelektualistów w USA, jak i lewicowy profesor Harvard University, Cornel West.

AFA chronić będzie wolność akademicką na dwa sposoby. Deklarują: „Po pierwsze, nasi członkowie będą bronić wolności myśli i wypowiedzi członków wydziału w ich pracy badawczej, publikacjach i życiu obywatelskim, w ramach ustalonych granic etycznych i prawnych”. Mowa jest o swobodzie w projektowaniu kursów i prowadzeniu zajęć oraz wolności od testów ideologicznych, afirmacji i przysiąg.

„Po drugie, AFA pomoże w zapewnieniu wsparcia prawnego wykładowcom, których wolność akademicka jest naruszana przez instytucje lub urzędników”. 

Organizacja chce też uniemożliwić naciski na pracodawców, których poglądy, oświadczenia lub głoszone nauki mogą nie podobać się z różnych względów czy to rządowi, czy też osobom, grupom lub rozmaitym urzędnikom z uczelni wyższych i spoza nich. „Uznając szereg punktów widzenia, które będą reprezentowane w college’u lub na uniwersytecie, który szanuje wolność akademicką, AFA broni wolności wypowiedzi i innych praw członków wydziału, niezależnie od ich poglądów. Nie popieramy treści. Raczej bronimy prawa naszych członków do wyrażania tego, co uważają za prawdę, i do wolności od przymusu lub presji, aby potwierdzić lub sprawiać wrażenie, że potwierdzają to, co jest sprzeczne z ich przekonaniami” – deklarują.

Członkowie grupy także będą się wzajemnie wspierać, jeżeli prawa któregokolwiek z nich zostaną naruszone lub zagrożone. Organizacja zapewni takiej osobie również pomoc prawną.

Academic Freedom Alliance jest organizacją non-profit. 

Oprac. na podst.: https://www.breitbart.com/tech/2021/04/14/hundreds-of-professors-unveil-academic-freedom-alliance-to-promote-free-speech-on-campus/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię