fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

27.6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Luzowanie powiązane ze szczepieniami

Warto przeczytać

Premier podkreślił, że decyzje wsparte rekomendacjami Rady Medycznej przy premierze mają związek ze spadkiem liczby nowych zakażeń, stopniowym zwalnianiem łóżek covidowych oraz respiratorów i mniejszą liczbą zgonów. Mateusz Morawiecki potwierdził, że intencją rządu jest przywracanie obiegu gospodarczego w sposób naturalny, bowiem ogromny wysiłek budżetu, który oznaczał wydatkowanie środków rzędu 200 miliardów złotych pozwolił pokonać groźbę bezrobocia i obronić miejsca pracy. 

Przygotowano szczegółowy plan stopniowego znoszenia obostrzeń, który zakłada powrót do aktywności sportowej na świeżym powietrzu i obiektach sportowych, w tym na basenach dla grup zorganizowanych. Od 4 maja w reżimie sanitarnym wznowią działalność galerie handlowe, markety budowlane i sklepy meblowe. Tego samego dnia uczniowie klas 1-3 wrócą do nauki w systemie stacjonarnym. Otwarte zostaną galerie wystawiennicze i muzea. 8 maja w reżimie sanitarnym zostaną przywrócone do aktywności hotele, co oznacza dopuszczalne obłożenie 50 proc. miejsc bez gastronomii i wellness/spa. W opinii specjalistów proces rozruchu technologicznego, a następnie akwizycja gości to proces obliczany na tygodnie. 

Poczynając od 15 maja, usługi gastronomiczne świadczyć będą restauracje i kawiarnie w tzw. ogródkach i na zewnątrz. W tej samej dacie naukę w systemie hybrydowym podejmą uczniowie klas 4-8 waz ze słuchaczami szkół średnich oraz będzie można organizować plenerowo wesela i uroczystości komunijne w limicie do 25 osób. Jak informują przedstawiciele branży eventowej już kwadrans po ogłoszeniu decyzji rozdzwoniły się telefony z pytaniami. Zainteresowanym będziemy rekomendować odbywanie uroczystości po komunijnych w czerwcu – informują właściciele sal. Tego też dnia będą mogły wznowić działalność plenerową kina i teatry, by 29 maja podjąć działalność stacjonarną przy 50-procentowym limicie zajętych miejsc na widowni. Także 29 maja wszyscy uczniowie powrócą do nauki w trybie stacjonarnym. Zwiększone zostaną do 50 osób limity uczestników imprez okolicznościowych. Ta data w opinii znawców tego rynku oznacza faktyczny rozruch branży. Również 29 maja zostaną otwarte siłownie i kluby fitness. 

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że decyzje mają nie tylko na celu powrót do różnych form aktywności, ale pozostają w ścisłym powiązaniu z przebiegiem i dynamiką akcji wyszczepiania Polaków. W połowie miesiąca, a więc 15 maja pod warunkiem potwierdzania się prognoz epidemiologów należy się spodziewać zniesienia obowiązku noszenia maseczek na wolnym powietrzu. Wówczas także ¼ miejsc podczas zawodów i rozgrywek sportowych zostanie udostępniona dla publiczności. 

Wg. prognoz analityków relatywnie szybkiego odbicia należy się spodziewać w branży hotelarskiej. Z danych zebranych przez CBRE wynika, że w listopadzie 2020 roku liczba noclegów zmniejszyła się o 46% rok do roku, a liczba przyjazdów spadła o aż 67%. W najtrudniejszej sytuacji znalazł się Kraków, gdzie ruch jest generowany głównie przez turystów z zagranicy. Nieco lepiej sytuacja wygląda we Wrocławiu i Trójmieście. – Początek poprzedniego roku zapowiadał się świetnie dla hoteli w Polsce. Dane ze stycznia i lutego wskazywały na poprawę popytu. Później pandemia zmieniła wszystko i hotele z miesiąca na miesiąc notowały spadki, z przerwą na te momenty, gdy nie obowiązywały obostrzenia. W tym roku pierwszego ożywienia możemy się spodziewać w drugim kwartale, choć decyzja o zamknięciu hoteli na majówkę wstrząsnęła branżą. Turystyka krajowa jest bowiem kluczowym czynnikiem ożywienia, a ludzie po wielu miesiącach pandemii potrzebują odpoczynku. Dlatego najpewniej pierwsze podniosą się resorty. Natomiast jeżeli chodzi o hotele miejskie biznesowe ich odbudowa może potrwać nawet dwa lata od złagodzenia restrykcji – mówi Grzegorz Kaleta, ekspert ds. rynku hotelowego w CBRE. Inwestorzy bardzo ostrożnie patrzą na rynek hotelowy, Warszawa pozostaje pierwszym wyborem. Jednak ze względu na problemy z finansowaniem bankowym, niepewną sytuacją związaną z COVID-19, należy spodziewać się przesuniętych terminów otwarć nowych obiektów oraz wysokiego poziomu odroczenia projektów w czasie. Inwestorzy, którzy posiadają znaczące udziały hoteli w swoim portfelu, na razie rozważają nowe możliwości, a ewentualne przejęcia hoteli będą poddawane dokładniejszej analizie, a pod uwagę będą brane tylko najlepsze obiekty w najlepszych lokalizacjach.  Jak wskazał towarzyszący premierowi minister zdrowia Adam Niedzielski, luzowanie musi następować stopniowo, z zachowaniem wszelkiej ostrożności i baczną obserwacją krytycznie istotnych wskaźników. 

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły