Premier podkreślił, że decyzje wsparte rekomendacjami Rady Medycznej przy premierze mają związek ze spadkiem liczby nowych zakażeń, stopniowym zwalnianiem łóżek covidowych oraz respiratorów i mniejszą liczbą zgonów. Mateusz Morawiecki potwierdził, że intencją rządu jest przywracanie obiegu gospodarczego w sposób naturalny, bowiem ogromny wysiłek budżetu, który oznaczał wydatkowanie środków rzędu 200 miliardów złotych pozwolił pokonać groźbę bezrobocia i obronić miejsca pracy.
Przygotowano szczegółowy plan stopniowego znoszenia obostrzeń, który zakłada powrót do aktywności sportowej na świeżym powietrzu i obiektach sportowych, w tym na basenach dla grup zorganizowanych. Od 4 maja w reżimie sanitarnym wznowią działalność galerie handlowe, markety budowlane i sklepy meblowe. Tego samego dnia uczniowie klas 1-3 wrócą do nauki w systemie stacjonarnym. Otwarte zostaną galerie wystawiennicze i muzea. 8 maja w reżimie sanitarnym zostaną przywrócone do aktywności hotele, co oznacza dopuszczalne obłożenie 50 proc. miejsc bez gastronomii i wellness/spa. W opinii specjalistów proces rozruchu technologicznego, a następnie akwizycja gości to proces obliczany na tygodnie.
Poczynając od 15 maja, usługi gastronomiczne świadczyć będą restauracje i kawiarnie w tzw. ogródkach i na zewnątrz. W tej samej dacie naukę w systemie hybrydowym podejmą uczniowie klas 4-8 waz ze słuchaczami szkół średnich oraz będzie można organizować plenerowo wesela i uroczystości komunijne w limicie do 25 osób. Jak informują przedstawiciele branży eventowej już kwadrans po ogłoszeniu decyzji rozdzwoniły się telefony z pytaniami. Zainteresowanym będziemy rekomendować odbywanie uroczystości po komunijnych w czerwcu – informują właściciele sal. Tego też dnia będą mogły wznowić działalność plenerową kina i teatry, by 29 maja podjąć działalność stacjonarną przy 50-procentowym limicie zajętych miejsc na widowni. Także 29 maja wszyscy uczniowie powrócą do nauki w trybie stacjonarnym. Zwiększone zostaną do 50 osób limity uczestników imprez okolicznościowych. Ta data w opinii znawców tego rynku oznacza faktyczny rozruch branży. Również 29 maja zostaną otwarte siłownie i kluby fitness.
Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że decyzje mają nie tylko na celu powrót do różnych form aktywności, ale pozostają w ścisłym powiązaniu z przebiegiem i dynamiką akcji wyszczepiania Polaków. W połowie miesiąca, a więc 15 maja pod warunkiem potwierdzania się prognoz epidemiologów należy się spodziewać zniesienia obowiązku noszenia maseczek na wolnym powietrzu. Wówczas także ¼ miejsc podczas zawodów i rozgrywek sportowych zostanie udostępniona dla publiczności.
Wg. prognoz analityków relatywnie szybkiego odbicia należy się spodziewać w branży hotelarskiej. Z danych zebranych przez CBRE wynika, że w listopadzie 2020 roku liczba noclegów zmniejszyła się o 46% rok do roku, a liczba przyjazdów spadła o aż 67%. W najtrudniejszej sytuacji znalazł się Kraków, gdzie ruch jest generowany głównie przez turystów z zagranicy. Nieco lepiej sytuacja wygląda we Wrocławiu i Trójmieście. – Początek poprzedniego roku zapowiadał się świetnie dla hoteli w Polsce. Dane ze stycznia i lutego wskazywały na poprawę popytu. Później pandemia zmieniła wszystko i hotele z miesiąca na miesiąc notowały spadki, z przerwą na te momenty, gdy nie obowiązywały obostrzenia. W tym roku pierwszego ożywienia możemy się spodziewać w drugim kwartale, choć decyzja o zamknięciu hoteli na majówkę wstrząsnęła branżą. Turystyka krajowa jest bowiem kluczowym czynnikiem ożywienia, a ludzie po wielu miesiącach pandemii potrzebują odpoczynku. Dlatego najpewniej pierwsze podniosą się resorty. Natomiast jeżeli chodzi o hotele miejskie biznesowe ich odbudowa może potrwać nawet dwa lata od złagodzenia restrykcji – mówi Grzegorz Kaleta, ekspert ds. rynku hotelowego w CBRE. Inwestorzy bardzo ostrożnie patrzą na rynek hotelowy, Warszawa pozostaje pierwszym wyborem. Jednak ze względu na problemy z finansowaniem bankowym, niepewną sytuacją związaną z COVID-19, należy spodziewać się przesuniętych terminów otwarć nowych obiektów oraz wysokiego poziomu odroczenia projektów w czasie. Inwestorzy, którzy posiadają znaczące udziały hoteli w swoim portfelu, na razie rozważają nowe możliwości, a ewentualne przejęcia hoteli będą poddawane dokładniejszej analizie, a pod uwagę będą brane tylko najlepsze obiekty w najlepszych lokalizacjach. Jak wskazał towarzyszący premierowi minister zdrowia Adam Niedzielski, luzowanie musi następować stopniowo, z zachowaniem wszelkiej ostrożności i baczną obserwacją krytycznie istotnych wskaźników.