fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18.7 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Prezes PKO BP rezygnuje ze swojej funkcji

Zarząd PKO Banku Polskiego podał w swoim raporcie giełdowym nr 17/21, że wieloletni prezes Zbigniew Jagiełło „złożył ze skutkiem na datę przyszłą, tj. z upływem dnia zamknięcia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Banku zwołanego na dzień 7 czerwca 2021 r., rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu Banku, jak również ze składu Zarządu Banku”.

Warto przeczytać

W raporcie czytamy, że taki sposób składania rezygnacji „ma, zgodnie z dobrymi praktykami, zapewnić ciągłość podejmowania decyzji i umożliwić Radzie Nadzorczej Banku dokonanie wyboru kandydata na stanowisko Prezesa Zarządu Banku”. Podano też, że rezygnacja nie zawierała przyczyn jej złożenia.

Zwołane na 7 czerwca ZWZ banku ma podjąć uchwały dotyczące m.in. pokrycia straty PKO Banku Polskiego S.A. za rok 2020 oraz pozostawienia niepodzielonego zysku PKO Banku Polskiego S.A. z lat poprzednich, zyskiem niepodzielonym. Chodzi o kwotę 5,5 mld zł. Uzasadnieniem dla niedzielenia zysku jest możliwość jego potencjalnego wykorzystania dla celów realizowania wypłat dywidendy w następnych latach. Przy czym, niedzielenie zysku nie ma wpływu na wysokość współczynników kapitałowych PKO Banku Polskiego S.A.

Informacja o rezygnacji Jagiełły, odbiła się negatywnie na notowaniach akcji banku. Kurs PKO BP na warszawskim parkiecie, około godziny 11.30, spadł o 6,67 proc. do 34,69 zł przy obrotach prawie 115,5 mln zł. 

Słowo o prezesie Zbigniewie Jagielle

Jak czytamy na stronie banku, Zbigniew Jagiełło pełnił funkcję prezesa Zarządu PKO Banku Polskiego S.A. od października 2009 roku. Był powołany też na kolejne kadencje w 2011, 2014, 2017 i 2020 roku.

Z bankowością i finansami związany jest od ponad dwudziestu pięciu lat. Przez blisko 9 lat pełnił funkcję prezesa Zarządu Pioneer Pekao TFI S.A. W globalnej strukturze Pioneer Investments nadzorował dystrybucję w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). W drugiej połowie lat 90. m.in. jako wiceprezes Zarządu współtworzył PKO/Credit Suisse TFI S.A.

Przez lata sprawowania funkcji prezesa Zarządu PKO BP, był odpowiedzialny m. in. za przeprowadzenie banku przez okres kryzysowych zawirowań na międzynarodowych rynkach finansowych, przy jednoczesnym wzmocnieniu pozycji banku jako lidera pod względem wielkości aktywów, kapitału i wypracowanego zysku w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej 

Przygotowywał a potem realizował strategię na lata 2010-2012, 2013-2015, 2016-2019 oraz 2020-2022. Dostosowywał bank do wymogów coraz bardziej konkurencyjnego rynku finansowego, co łączyło się m.in. z kreowaniem i udostępnianiem rozwiązań informatycznych. 

W ostatnim okresie odpowiadał też za zaangażowanie banku w walkę z COVID-19. Dbał o bezpieczeństwo zarówno klientów, jak i pracowników banku, a także wspieranie szpitali i personelu medycznego.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły