fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

19.5 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Polska dobrobytu po kryzysie pandemii

„Polski Ład” – dokument będący wizją Polski marzeń i aspiracji po COVID-19 – podstawa nowej deklaracji programowej Zjednoczonej prawicy, został podpisany przez liderów partii koalicyjnych oraz premiera i marszałek sejmu.

Warto przeczytać

Celem tej deklaracji jest przedstawienie sposobu osiągnięcia polskiego dobrobytu w horyzoncie nadchodzących kilku, kilkunastu lat, poprzez powrót na ścieżkę szybkiego i dynamicznego rozwoju gospodarczego. „Polski Ład” to propozycje rozwiązań dotyczących 5 filarów: służby zdrowia, stworzenia sprawiedliwego systemu podatkowego, zniesienia opodatkowania najniższych rent i emerytur, budowy i dostępu do mieszkań oraz wielkiego programu inwestycyjnego.

Przyjęcie projektów ustaw dotyczących głównych założeń programu społeczno-gospodarczego “Polski Ład” jest planowane już we wrześniu. Program zakłada m.in. zwiększenie składki zdrowotnej do 7%, do 2027 r. Koniec z odliczaniem składki zdrowotnej od podatku. Według nowych propozycji wszyscy wpłacimy do systemu ochrony zdrowia 9% od dochodu.

Czeka nas radykalne podwyższenie kwoty wolnej od podatku – do 30 tys. zł rocznie, a świadczenia emerytalno-rentowe, które nie przekraczają kwoty 2,5 tys. zł, będą nieopodatkowane. Z 85 tys. zł do 120 tys. zł zostanie podwyższony 32-procentowy, drugi próg podatkowy. Z rewolucji podatkowej ma skorzystać 18 mln osób. 

Droga do własnego domu i mieszkania ma być krótsza i łatwiejsza. Zmiany w prawie budowlanym umożliwią na przykład wybudowanie domu o powierzchni do 70 mw podstawie – jedynie na podstawie zgłoszenia. Na obszarach objętych miejscowymi planami zagospodarowania, czas od podjęcia decyzji o budowie, do jej rozpoczęcia ma być skrócony do miesiąca, a tam, gdzie miejscowych planów zagospodarowania terenu nie ma, ma on nie być dłuższy niż dwa miesiące. Państwo chce wspierać zakup mieszkań, udzielając kredytobiorcom w wieku do 40 lat gwarancji bankowej, do 100 tys. zł (do 40% ceny mieszkania). Ma też umarzać część kredytu mieszkaniowego zaciągniętego przez rodziny wielodzietne. W zależności od liczby dzieci może to być nawet 160 tys. zł. 

W celu zapewnienia polskim małym i średnim przedsiębiorcom realizacji wielkich przedsięwzięć inwestycyjnych zostaną zmienione przepisy Prawa o zamówieniach publicznych, tak aby pieniądze z kontraktów w większości nie trafiały do zagranicznych wykonawców. Realizowane będą inwestycje w dziedzinie transportu, logistyki oraz cyfryzacji. Prowadzone będą działania modernizacyjne w służbie zdrowia. Każda gmina skorzysta na programie cyfryzacji. Planowany jest rozwój infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i gazowej w małych miejscowościach i na wsiach. Przed Polską wielka – zielona transformacja energetyczna. 

Nie zapominano także o polskich rolnikach. Oprócz wielu zmian prawnych, które zwiększą opłacalność produkcji rolnej oraz ułatwią działalność gospodarstw, planowane jest osiągnięcie poziomu dopłat w wysokości średniej Unii Europejskiej. 

„Nowy Ład” ma stworzyć 500 tysięcy miejsc pracy. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych zmieni się w trwałą subwencję rozwojową dla samorządów. Finansowanie wizji Polski zaprezentowanej w deklaracji Zjednoczonej Prawicy ma pochodzić z Funduszu Polskich Inwestycji, który w najbliższych 5-7 latach ma wynieść ok. 650 mld zł oraz ze środków otrzymanych z Unii Europejskiej. 

Deklaracja Zjednoczonej Prawicy obejmuje szeroki zakres problemów ekonomiczno-społecznych. Do szczegółów „Polskiego Ładu” będziemy wracać w kolejnych publikacjach.

Pełna treść dokumentu dostępna jest na stronie: http://polskinowylad.pis.org.pl/.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły