fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

16.4 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Hiszpański Związek „Solidaridad” (Solidarność) uznał ustawę o zmianach klimatycznych za ideologiczną i niszczącą miejsca pracy

Nowa zielona ustawa ma doprowadzić do tego, że energia w Hiszpanii będzie pozyskiwana jedynie z czystych źródeł. Jednak związek „Solidaridad” podczas demonstracji w Madrycie argumentował, że konieczna jest „krajowa reindustrializacja”. Bronił przy tym sektorów przemysłu chemicznego i rafineryjnego.

Warto przeczytać

Ustawa o zmianach klimatycznych i transformacji energetycznej nie podoba się związkowi „Solidaridad”. Głosowały na nią w Kongresie prawie wszystkie grupy parlamentarne. Jedynie dwie wstrzymały się od głosu, wskazując przy tym, że jest szkodliwa, gdyż „zniszczy w Hiszpanii setki tysięcy miejsc pracy”. Tymi wyjątkami przeciwnymi nowemu prawu, były VOX -PP i Más País-Verdes Equo. Posłanka Mireia Borrás z VOX nazwała nowe prawo „tak wysoce ideologicznym”, że eliminuje też czystą energię, jaką jest energia jądrowa.  

Nowa ustawa przewiduje 23-proc. redukcję emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. (w porównaniu do jej poziomów z 1990 r.). Chce też zmusić firmy do planowania redukcji emisji CO2. Dodatkowo znalazł się w niej zakaz poszukiwania nowych złóż paliw kopalnych na terytorium kraju. Głównym celem jest osiągnięcie najpóźniej do 2050 r. neutralności klimatycznej Hiszpanii. 74 proc. energii elektrycznej ma być pozyskiwane z odnawialnych źródeł do 2030 r., a 100 proc. do 2050 r.  

Hiszpania zapowiedziała też, że nie będzie udzielać pomocy publicznej sektorowi paliw kopalnych, ropy, wydobycia gazu i pozyskiwania gazu z łupków, ani przyznawać nowych koncesji na wydobycie ropy i gazu. 

Tekst został przyjęty w Komisji ds. Ekologicznej Przemiany niższej izby parlamentu, czyli Kongresu Deputowanych. Na początku kwietnia otrzymał go Senat, który wprowadził pięć poprawek. Ustawa powróciła w czwartek 13 maja do Kongresu i była tematem końcowej debaty na sesji plenarnej. 

O związku zawodowym „Solidaridad” (Solidarność) 

„Solidaridad” powstała w Hiszpani, by – jak to określa – reprezentować i bronić pracowników przed wyzyskiwaczami. Chce ich też wyzwolić od skorumpowanych związków zawodowych. Organizacja ma charakter narodowy i antykomunistyczny. 

Na podst.: https://gaceta.es/actualidad/el-sindicato-solidaridad-rechaza-la-ley-del-cambio-climatico-es-ideologica-y-destruira-00-de-miles-de-empleos-20210514-0803/ 

Więcej artykułów