fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

19.5 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Armia USA buduje „wspólną platformę” do tworzenia różnych rodzajów sztucznej inteligencji

Nie warto wyważać raz już otwartych drzwi. Chcąc tego uniknąć, armia USA podjęła współpracę z Uniwersytetem Carnegie Mellon (CMU) i firmą VISIMO zajmującą się analizą danych, by stworzyć wspólny zestaw narzędzi składający się z algorytmów wielokrotnego użytku, danych testowych i narzędzi programistycznych. Mają one posłużyć przy projektowaniu sztucznej inteligencji.

Warto przeczytać

Armia coraz częściej potrzebuje sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach. Wykorzystuje ją bardzo szeroko, od namierzania celów dla artylerii po obsługę helikopterów. By uniknąć ciągłego zaczynania prac od początku, chce stworzyć „wspólną platformę”, na której będzie można budować różnorodne formy sztucznej inteligencji.  

Doug Matty, dyrektor AITF (grupy zadaniowej ds. sztucznej inteligencji) przyznaje, że opracowanie wspólnej podstawy „przyniesie kilka potężnych narzędzi, które można ponownie wykorzystać i opracować na podstawie projektów, nad którymi pracowali już inni”. 

Współpraca AITF, CMU i VISIMO przynosi spektakularne efekty. Zespół, startując w sierpniu od zera, w ciągu zaledwie pięciu miesięcy opracował już wersją podstawową – tak zwany Minimum Viable Product (działający produkt z minimum funkcjonalności). To tempo godne startupu z Doliny Krzemowej – uznał główny analityk danych AITF, podpułkownik Isaac Faber. Uważa on też, że „bez pewnych usprawnień będą to tylko eksperymenty naukowe, seria jednorazowych projektów technologicznych, które nie przekładają się na większe możliwości bojowe”. Ważna jest więc konsolidacja, bo tylko ona „naprawdę pozwoli nam osiągnąć skalę, która będzie wymagana w przypadku MDO i JADC2” – powiedział. Chodzi o operacje wielodomenowe, a także połączenie dowodzenia i kontroli wszystkich domen.  

W maju platforma ma przejść proces walidacji. Do celów testowych wykorzystany zostanie przykładowy niesklasyfikowany zestaw danych – będą to wpisy z Twittera poświęcone COVID-19. 

„Obecnie sześć różnych podmiotów ocenia nasz system” – poinformował Isaac Faber. Nie był jednak upoważniony do podania ich nazw. Ujawnił za to, że spodziewają się, że nowy system zostanie wykorzystany przez US Army Futures Command, jednostkę kierującą transformacyjną modernizacją armii amerykańskiej, w największych przedsięwzięciach. 

Platforma sztucznej inteligencji – Joint Common Foundation (JCF), stworzona przez Joint Artificial Intelligence Center (JAIC) już działa i osiągnęła „wstępną zdolność operacyjną”. Doug Matty poinformował, że obecnie JAIC i wojskowa grupa zadaniowa ds. sztucznej inteligencji ściśle współpracują. Armia odgrywa główną rolę w projekcie predykcyjnego utrzymania ruchu helikopterów.  

Współpraca AITF z JAIC będzie kontynuowana. „Przewidujemy ścisłą integrację z JCF. Nasze zespoły programistyczne cały czas ze sobą współpracują” – poinformował Isaac Faber.  

Doug Matty podkreśla wagę wspólnych działań. „Rozumiemy, że jeśli mamy odnieść sukces ze sztuczną inteligencją, a jest to z natury wspólne dzieło, to musimy mieć tak bliskie relacje z ludźmi z JAIC” – powiedział dyrektor AITF. „Ale teraz skupiamy się na problemach armii i klientach armii”. – dodał Faber. 

MDO (Multi Domain Operation) – koncepcja pozwalająca połączonym siłom amerykańskiej armii (Wojska Lądowe, Marynarka Wojenna, Siły Powietrzne i Marines) przeciwdziałać i pokonać przeciwnika, który jest w stanie dorównać USA we wszystkich dziedzinach (na lądzie i morzu, w powietrzu, kosmosie i cyberprzestrzeni). 

JADC2 (Joint All-Domain Command and Control) – połączone dowodzenie i kontrola wszystkich służb amerykańskiej armii (Air Force, Army, Marine CorpsNavy i Space Force) w celu zwiększenia świadomości sytuacyjnej i skrócenia czasu reakcji. Umożliwi armii stanie się najbardziej zabójczą i skuteczną siłą poprzez zwiększenie interoperacyjności i szybsze łączenie efektów we wszystkich obszarach. 

Na podstawie: https://breakingdefense.com/2021/05/army-builds-ai-development-toolkit-for-all-domain-ops/   

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię