fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

22.6 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Czy i jak się szczepić po przejściu COVID-19? Najnowsza hiszpańska aktualizacja strategii sczepień rozwiewa wątpliwości

W związku z akcją szczepień przeciwko koronawirusowi pojawia się sporo pytań. Duża część z nich dotyczy sytuacji, gdy ktoś choruje lub przechorował COVID-19. Wiele osób, które przeszły infekcję SARS-CoV-2, zastanawia się przede wszystkim, po jakim czasie mogą się zaszczepić. Wątpliwości co do drugiej dawki mają z kolei ci, którzy zarazili się, będąc już po pierwszym szczepieniu.

Warto przeczytać

A jeśli chorowałeś?  

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od wieku, a także rodzaju szczepionki. Na pewno ozdrowieńcy, bez względu na to, kiedy chorowali, nie mogą się szczepić preparatem firmy Janssen. W jego przypadku bowiem otrzymuje się tylko jedną dawkę. Mogą za to wybierać wśród dwudawkowych szczepionek, takich jak Pfizer, Moderna czy AstraZeneca. Z tym że ta ostatnia, opracowana przez Oxford, dozwolona jest w Hiszpanii wyłącznie dla osób, które przekroczyły 60. rok życia. 

Jedna czy dwie dawki? 

Dotychczas, zgodnie z zaleceniami hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia, osoby w wieku 65 lat i starsze, które chorowały na COVID-19, otrzymywały podobnie jak osoby, które nie zaraziły się koronawirusem, dwie dawki szczepionki. Bez względu na to, czy był to Pfizer, Moderna czy AstraZeneca. Jednak to się zmieniło. O jednej tylko dawce wspomina bowiem najnowsza zaktualizowana strategia szczepień. Wytłumaczenie jest proste. Osoby, które przeszły chorobę, zyskały już naturalną odporność, prawdopodobnie nawet większą niż dzięki szczepieniu. Szczepionka w ich przypadku działa więc jak druga dawka. 

Spieszyć się czy nie?  

Doświadczenie wskazuje na to, że ozdrowieńcy przez przynajmniej pół roku utrzymują wysoki poziom przeciwciał przeciwko COVID-19. Wydawałoby się więc, że tyle czasu warto czekać, by przyjąć dawkę preparatu. Ale ludzie się różnią i ich organizmy też. Kiedy się szczepić po chorobie, jest więc ustalane w zależności od wieku. Ważne jest też, czy ktoś zachorował jeszcze przed czy już po podaniu pierwszej dawki. 

Wytyczne są następujące: 

1. W przypadku osób w wieku do 65. roku życia, które zakaziły się SARS-CoV-2 jeszcze przed szczepieniem, podawana jest tylko jedna dawka. Chory powinien ją otrzymać dopiero po 6 miesiącach od wystąpienia objawów choroby lub rozpoznania infekcji. Dawka jednak zostanie uznana za ważną i skuteczną, nawet gdy dana osoba zaszczepi się wcześniej.  

2. Jeśli osoby w wieku do 65. roku życia przejdą COVID-19 objawowo lub bezobjawowo już po otrzymaniu pierwszej dawki, powinny otrzymać drugą w terminie pół roku po wystąpieniu objawów lub rozpoznaniu infekcji. 

3. Osoby starsze, które przekroczyły 65. rok życia i zakaziły się SARS-CoV-2 przed otrzymaniem pierwszej dawki, po tym, jak całkowicie wyzdrowieją i minie okres obowiązującej izolacji, zostaną zaszczepione dwukrotnie, zgodnie z obowiązującym schematem. W ich przypadku nie czeka się 6 miesięcy, by podać pierwszą dawkę.  

4. Osoby powyżej 65. roku życia, u których rozpoznano zakażenia SARS-CoV-2 po otrzymaniu pierwszej dawki, powinny otrzymać drugą, gdy już wyzdrowieją i zakończy się okres ich izolacji. Powinien przy tym zostać zachowany zalecany odstęp między dawkami. Z podaniem drugiej dawki nie należy czekać sześć miesięcy po zakażeniu. 

A jak jest w Polsce? 

Od 17 maja mieniły się zasady. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia: 

1. Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.  

2. Nie mniej niż 30 dni muszą odczekać też pacjenci, którzy po otrzymaniu pierwszej dawki zachorowali na COVID-19. W tym przypadku obowiązuje zachowanie wskazanego odstępu przed podaniem drugiej dawki szczepionki. 

Na podstawie:  https://www.eleconomista.es/sanidad/noticias/11215368/05/21/Cuando-me-toca-vacunarme-si-he-pasado-la-Covid19-Y-si-mi-he-infectado-tras-the-pierwsza-dawka.html

Więcej artykułów