fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18.7 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Europa to nie Bruksela, to każde z państw tworzących Wspólnotę!

Prezydent Francji, Emmanuel Macron zirytował Brukselę, bo na organizowanej przez siebie, faktem jest, że z czynnym udziałem brukselskich urzędników, konferencji poświęconej w całości przyszłości UE, lansował przede wszystkim samego siebie. Padło wiele krytycznych, ale interesujących stwierdzeń.

Warto przeczytać

Emannuel Macron otworzył w Strasburgu od dawna zapowiadaną konferencję w sprawie przyszłości Europy przemówieniem trwającym ponad dwadzieścia minut. Chociaż przeznaczono na to tylko dziesięć minut. Zdaniem komentatorów ta „niesubordynacja” prezydenta Francji była przede wszystkim sygnałem dla eurokratów, kto tu „naprawdę rozdaje karty”. Długość przemówienia Macrona miała też pokazać, zarówno Komisji Europejskiej, jak i Parlamentowi Europejskiemu, które były współorganizatorami wydarzenia, że Francja posiada silny i niezależny głos w sprawach przyszłości UE.  

Zdaniem Raya Bassetta, byłego ambasadora Irlandii w Kanadzie, na Jamajce i na Bahamach, lepiej byłoby, gdyby poradzono Macronowi, aby inauguracja w jego wykonaniu była krótka i „grzeczna”. Pierwotny harmonogram przewidywał czas dla Macrona krótszy czas na przemowę niż miała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen czy przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli. Tak się jednak nie stało. 

To państwa członkowskie tworzą Unię! 

Jak wiadomo, Macron przygotowuje się już do przyszłorocznych wyborów prezydenckich. Dlatego najprawdopodobniej wykroczył tak dalece poza przydzielony mu czas wypowiedzi. Zdaniem Pietera Cleppe z think tanku Property Rights Alliance (PRA) „wygląda na to, że Macron nie był zadowolony z przyznanego mu ograniczonego czasu wypowiedzi. I zasadniczo miał rację. Ostatecznie to państwa członkowskie UE powinny stanowić o przyszłości Unii, a nie eurokraci”.  

Ray Bassett ripostował, twierdząc, że taki przebieg zdarzeń nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem: „Konferencja jest zasadniczo projektem próżności firmy Macron” – podsumował sytuację. „Jego ego nie pozwoliłoby mu zmieścić się w dziesięciu minutach wyznaczonych na otwarcie spotkania w Strasburgu” – powiedział z przekąsem w wywiadzie dla francuskiej gazety „Le Express”.  

Bassett nie poprzestał na tych uszczypliwościach w stosunku do francuskiego prezydenta. Przypomniał mu, że z pewnością zdaje sobie sprawę, że najlepsze prezentacje są krótkie i nie mają nic wspólnego z długimi i chaotycznymi przemówieniami, tak przez niego lubianymi. Powinien on znać na przykład znakomite przemówienie Abrahama Lincolna w Gettysburgu, które zawierało tylko 275 słów. A z bliższych przykładów, krótkie i konkretne przemówienia Charlesa de Gaulle’a. 

Spór o decydowanie 

Gwoli sprawiedliwości, w swojej krytyce Bassett zauważył jednocześnie, że eurodeputowani zaczynają zamieszczać w mediach artykuły na temat konferencji, forsujące potrzebę dalszej emaskulacji (czyli prościej mówiąc – „pozbawiania jaj”) rządów krajowych poprzez przekazanie dalszych uprawnień w zakresie zdrowia i kwestii migracyjnych do Brukseli. „To ironia losu, biorąc pod uwagę bałagan, jaki Bruksela właśnie zrobiła przy wprowadzaniu szczepionek. Pomimo tego w ciągu najbliższych kilku miesięcy możemy spodziewać się skoordynowanej kampanii promującej ideę jedności europejskiej” – twierdzi Ray Bassett. 

Także Michel Barnier, francuski polityk, były minister rolnictwa oraz minister spraw zagranicznych, członek Komisji Europejskiej ds. rynku wewnętrznego i usług, wzywa do przywrócenia niektórych kompetencji stolicom państw. Czy jednak szczerze? Obecnie pozycjonuje się bowiem jako tradycyjny kandydat gaullistów na przyszłoroczne wybory prezydenckie we Francji. 

Co powiedział Macron? 

Według Macrona Europa to niedokończony projekt, ale i tak lepszy, niż jeden z jej największych sojuszników. Tego sojusznika nie wymienił jednak z nazwy, ograniczając się do stwierdzenia, że nie wypracował on takiego samego systemu solidarności, jaki udało się wypracować we Wspólnocie Europejskiej. Prezydent Francji jest przekonany, że wyrażane w warunkach demokracji krytyka, kłótnie, nieporozumienia, a nawet walka, pokazują jedynie wyzwania do pokonania. Są tym, co definiuje wspólnotę europejskich państw, a także czyni Europę bardziej skuteczną w działaniu. Francuski prezydent nie zgadza się przy tym z tymi krytycznymi głosami, które uważają, że Unia Europejska nie poradziła sobie z pandemią koronawirusa, a przede wszystkim z tymi głosami, które wytykają powolne wprowadzanie szczepionek. „Wręcz przeciwnie, to europejski model sprawdził się w tym kryzysie i dzięki swojej 71-letniej, wspólnej historii Europa razem oparła się pandemii” – uważa Emannuel Macron. 

Francuz podziwia Strasburg 

W swoim przemówieniu Macron podkreślił walory francuskiego miasta, w którym odbywała się konferencja. „Zebraliśmy się tutaj w Strasburgu 9 maja, co mówi nam wiele o tym, kim jesteśmy i jak będziemy pracować, aby się kształtować” – powiedział. Strasburg jawi mu się jako miasto pojednania i żywy symbol tej Europy, która „powiedziała »nie« wojnie, by budować pokój, by zastąpić okupację współpracą, by znieść obawy związane z patrzeniem w stronę granic i by tchnąć nowe zaufanie i przyjaźń w europejskie dusze”. 

Zachować otwarte umysły 

Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE, wezwała wszystkich uczestników Konferencji do zachowania otwartego umysłu. Przestrzegła jednak przed nadmiernym optymizmem. „Musimy upewnić się, że to nasze spotkanie nie jest tylko ćwiczeniem intelektualnym, wyznaczającym zamknięty kompromis polityczny. Powinniśmy być szczerzy: konferencja nie jest panaceum ani rozwiązaniem na wszystkie trawiące nas problemy” – stwierdziła. Wezwała do tego, by słuchać wszystkich głosów, zarówno tych krytycznych, jak i pochlebnych, a potem upewnić się, czy wspólnota europejskich państw znajduje dobre rozwiązania.  

Na podstawie: https://www.express.co.uk/news/world/1434054/emmanuel-macron-france-news-eu-news-conference-europe-von-der-leyen-strasbourg   

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię