fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

19.5 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Joseph Wu: Chińczycy nękają Tajwan, by odwrócić uwagę od problemów wewnętrznych

Według tajwańskiego Ministra Spraw Zagranicznych Josepha Wu, Tajwan jest dla Chin kozłem ofiarnym. To sposób, by odciągnąć uwagę obywateli Państwa Środka od prawdziwych wewnętrznych problemów, z którymi musi się mierzyć ich kraj.

Warto przeczytać

Joseph Wu udzielił wywiadu PBS. Dowiadujemy się z niego wiele o krokach, jakie Chiny podejmują przeciw Tajwanowi. Minister wspomina, że w ubiegłym roku odbyło się około 2900 lotów Sił Powietrznych Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w pobliżu Wyspy. Większość samolotów rzadko jednak przekraczała linię środkową Cieśniny Tajwańskiej.  

Próby osłabienia Tajwanu 

Pekin robi, przede wszystkim, wiele, by Tajwan znikł z organizacji międzynarodowych i by nie zdobył międzynarodowego uznania.  

Chińczycy przeprowadzają szereg ataków cybernetycznych i prowadzą akcje dezinformacji. Starają się wywołać napięcie między rządem a społeczeństwem. Ma to zaburzyć demokrację na Tajwanie. Podejmowane są też próby osłabienia zaufania, a wręcz wywołania nieufności między Tajpej a Waszyngtonem.  

Poważnym problemem jest też to, że Tajwan pozostaje daleko w tyle za Chinami, jeśli chodzi o siłę militarną. Wu, co prawda powiedział, że jest coraz lepiej i zdolności obronne kraju się poprawiają, ale przyznał: „dlatego oceniamy rodzaje sytuacji, w których musimy się znaleźć, i staramy się na nie przygotować” – powiedział. 

Minister jednak dostrzega istotną misję swojego kraju: „Rozumiemy własną odpowiedzialność jako państwo frontowe, chroniące przed ekspansją autorytaryzmu” – powiedział podczas wywiadu.  

USA czuwa 

Na szczęście Tajwan może mówić o rosnącym wsparciu ze strony USA, które coraz poważniej podchodzą do sytuacji w Cieśninie Tajwańskiej. Wu dostrzega „bardzo silną determinację Stanów Zjednoczonych, aby pokazać swoją obecność”. Wspomniał, że ostatnio okręty amerykańskiej marynarki wojennej, przynajmniej raz w miesiącu, patrolowały okolicę lub pływały przez cieśninę. Uznaje za bezprecedensowy, poziom dwustronnej wymiany w kwestiach wojskowych i obronnych, między Tajwanem i USA. 

Stany Zjednoczone nie tylko same wspierają Tajwan. Administracja Bidena zachęciła do tego także inne państwa – Australię, Koreę Południową i kraje grupy G7.  

Na podstawie: https://www.taiwannews.com.tw/en/news/4211128 

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię