fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

8.2 C
Warszawa
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

W jednym z hrabstw w Illinois nie będzie „Dnia Rdzennej Ludności”, póki indiańskie plemiona nie uznają swoich win wobec czarnoskórych niewolników

Nazwa „Dzień Kolumba” została zmieniona na „Dzień Rdzennej Ludności” już w wielu amerykańskich hrabstwach, jednak w jednym z nich może do tego nie dojść. Nie zgadzają się na to potomkowie czarnych niewolników, którzy służyli rdzennym Amerykanom.

Warto przeczytać

Stanley Moore, komisarz hrabstwa Cook w Illinois, również wyraził swój sprzeciw, o czym poinformował bulwarowy dziennik „Chicago Sun-Times”. Moore oświadczył podczas spotkania rady hrabstwa, iż głosowanie w sprawie zmiany nazwy święta będzie mogło się odbyć tylko w przypadku, gdy wcześniej Indianie uznają swoją historię posiadania niewolników. Ich przodkowie kupowali czarnoskórych jako robotników w XVIII i XIX w. Ci niewolnicy i ich potomkowie, znani obecnie jako Wyzwoleńcy, mimo apeli o włączenie ich jako równych obywateli do plemion, spotykali się z powtarzającymi się odmowami ze względu na swoją rasę.  

Moore odniósł się do tej dyskryminacji. „Oni dyskryminują nas, a jeśli nie chcą uznać Wyzwoleńców i ich potomków, nie powinni już przyjmować ani otrzymywać dolarów od federalnych podatników” – powiedział Moore. 

Nie tylko komisarz kwestionuje zmianę nazwy „Dnia Kolumba” na „Dzień Rdzennej Ludności”. Już wcześniej były osoby, które ujawniały brutalność rdzennych Amerykanów wobec niewolników. Steven Pinker, naukowiec z Harvardu, kanadyjsko-amerykański psycholog poznawczy, wyraził zdanie, że społeczności tubylcze były „o wiele bardziej brutalne niż nasze”. Z kolei w swojej książce „Constant Battles: The Myth of the Peaceful, Noble Savage” antropolog Lawrence Keeley napisał: „w społecznościach rdzennych Amerykanów psy wojny rzadko chodziły na smyczy”.  

Przykładem może być historia, która rozegrała się między Siuksami a Czipewejami. W rezultacie walk międzyplemiennych ci pierwsi zostali wyparci z ich terenów położonych w dzisiejszej Minnesocie. Wygnani Siuksowie zmasakrowali z kolei plemiona Omaha, Kiowa i Paunisów. Także Aztekowie barankami nie byli, a raczej ludem skłonnym do rozlewu krwi. Ich historyczne przekazy ujawniają tradycję składania ofiar z ludzi, na skalę niepodobną do żadnej innej ze znanych.  

Głosowanie nad zmianą nazwy święta zaplanowano na 23 czerwca. To według Moore’a okazja, by zwrócić uwagę na dyskryminację i niesprawiedliwość dotykającą do dziś czarnoskórych Wyzwoleńców. Przyznał też, że będzie nalegać, by głosować przeciw zmianie nazwy, jeśli „wszystkie Pięć Cywilizowanych Plemion nie uhonoruje poświęcenia swoich czarnych niewolników”. 

Na podstawie: https://dailycaller.com/2021/05/27/descendants-blacks-enslaved-native-americans-columbus-day/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię