fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18.2 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Wykryto oszustwa związane z testami i maseczkami na kwotę prawie 300 milionów Euro na terenie Unii Europejskiej – donosi „LibertadDigital”

Szesnaście rządów negocjowało z „pirackimi” firmami zakup szczepionek przeciw Covid-19. Gdyby transakcje doszły do skutku, oszuści zarobiliby 16 miliardów euro. Państwa zdołały jednak nabyć wadliwe testy i produkty bez właściwych certyfikatów, wynika z badań Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych.

Warto przeczytać

Szesnaście rządów prowadziło negocjacje z „pirackimi” firmami, które uknuły przekręt opiewający na kwotę 16 miliardów z tytułu sprzedaży szczepionek.

Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych zalecił Komisji Europejskiej i krajom członkowskim Unii wdrożenie rygorystycznych procedur w celu odzyskania 293 mln euro, które według rocznego audytu w ubiegłym roku miały zostać wykorzystane niezgodnie z przepisami. W analizie zwrócono uwagę, że poza nieprawidłowościami obserwowanymi w innych latach, w roku 2020 pojawił się dodatkowy problem zakupów medycznych związanych z pandemią koronawirusa.

W sumie organ nadzorczy bierze na celownik ponad 100 dostawców, którzy w kontekście kryzysu sanitarnego mogliby dostarczać nielegalne, podrobione lub niezatwierdzone produkty, w tym nieatestowane maseczki lub wadliwe testy. Szacuje się, że w tym samym roku szesnaście rządów państw Unii Europejskiej było bliskich zakupu szczepionek od nieautoryzowanych dostawców, choć zostało to w porę powstrzymane dzięki interwencji Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych.

Zazwyczaj Urząd ten nie upublicznia takich informacji do czasu zakończenia swoich sprawozdań rocznych. Jednak w lutym ubiegłego roku poinformował on o próbie oszustwa dotyczącego szczepionek, które podobno kosztowało podatników 16 miliardów euro w krajach dotkniętych tym problemem.

W 2021 roku Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych będzie miał o wiele więcej pracy niż zwykle, ponieważ zatwierdzenie europejskiego funduszu „ratunkowego” otwiera drzwi dla wszelkiego rodzaju nieuczciwych praktyk. Urząd współpracował już z rządami krajowymi w celu wzmocnienia mechanizmów kontroli, ale systemy zarządzania są różne w każdym kraju, więc nie ma wystarczających gwarancji skuteczności wypłat i kontroli korupcji.

Od 2010 do 2019 roku Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych przeprowadził ponad dwa tysiące postępowań. Dzięki temu udało się odzyskać ponad 7,3 mld euro, które zostały nieprawidłowo wypłacone. Nie zawsze jednak możliwe jest odzyskanie utraconych aktywów, dlatego też agencja wydała ponad 2700 zaleceń dla rządów europejskich, wzywając do reform budżetowych, administracyjnych lub sądowych w celu zminimalizowania możliwości nadużyć związanych z pieniędzmi publicznymi pochodzącymi ze środków Wspólnoty.

Rok 2019 zakończył się wykryciem nieprawidłowości sięgających 485 milionów, rok finansowy 2020 zamknął się wyraźnie niższą kwotą 300 milionów, co wzbudziło pewne zaskoczenie wśród niektórych głównych grup w Parlamencie Europejskim, które spodziewały się, że liczby dotyczące nadużyć będą wyższe.

Na podstawie:

https://www.libertaddigital.com/organismos/comision-europea/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię