fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

22.6 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Premier zapowiada nowy program. Ma być wart nawet 100 mld zł

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek zapowiadał wprowadzenie nowego programu w ramach „Polskiego Ładu”. „Program Inwestycji Strategicznych” skupiać się będzie na finansowaniu projektów, które pozwolą zbudować nowe miejsca pracy oraz podnieść płace. W ciągu trzech lat inwestycje mają przekroczyć 100 mld zł.

Warto przeczytać

Szef rządu w poniedziałek pojawił się w Świdniku, gdzie wziął udział w konferencji dotyczącej „Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych”. Zanim przedstawił założenia nowego programu, odniósł się do tego, co działo się po 1989 r.

Bezrobocie zmorą III RP

Według szefa rządu model gospodarczy Polski opierał się w tym czasie na zadłużeniu zagranicznym, konsumpcji „w dużym stopniu na kredyt”, który jednak nie generował miejsc pracy. „Pamiętamy, że bezrobocie było zmorą III RP, krajem z jednym z najwyższym bezrobociem w UE była Polska” – zwracał uwagę.

Dodał, że po 1989 roku brakowało w Polsce całościowego spojrzenia na gospodarkę, które oznaczałoby jednocześnie budowę polskiego kapitału i zdolność do mobilizacji kapitału pod realizację dużych, średnich i mniejszych projektów inwestycyjnych.

Czego potrzebuje polska gospodarka?

„Nasza nowa polityka gospodarcza odpowiada na wyzwania, które nie były realizowane w III RP. Czego potrzebuje dzisiaj polska gospodarka? Polska gospodarka potrzebuje dziś przede wszystkim inwestycji, innowacji, infrastruktury, eksportu i budowy dużych projektów, które służyć będą wszystkim” – ocenił Morawiecki. Jak dodał, „w ramach »Polskiego Ładu«, jak po każdym kryzysie, chcemy skorzystać z niego, bo na kryzysach zyskują tylko ci, którzy potrafią myśleć perspektywicznie, którzy potrafią planować”.

„Taki montaż linii finansowo-kredytowych pod realizację projektów inwestycyjnych, infrastrukturalnych różnej natury, jest jednym z filarów »Polskiego Ładu«. Dlatego dzisiaj z odwagą prezentujemy państwu program inwestycyjny »Polskiego Ładu«, który ma na celu zrekompensować te wielkie deficyty III RP, deficyty polityki gospodarczej” – oświadczył Morawiecki.

Podkreślał jednocześnie, że najlepszą polityką gospodarczą jest synchronizowane działanie na wielu instrumentach, wśród których inwestycje stanowią jeden z głównych motorów napędowych przyszłości. „To one określają produktywność przyszłości, konkurencyjność polskiej gospodarki. To one determinują, jaka jest wydajność polskiej gospodarki” – mówił.

Wskazywał też na kontynuację zmian w obszarze klimatu, czyli – jak mówił – ciepłownictwo, zielona energia. „Takie programy, które nie naruszają tkanki społecznej, a tam, gdzie zmiana jest konieczna i jest ona głęboka, przyciągamy największe inwestycje, jak chociażby na Górny Śląsk” – stwierdził.

„To jest program »Polskiego Ładu«, program działania z rozmachem, perspektywicznego, długofalowego; w dłuższym terminie zaplanowane inwestycje strategiczne, które podniosą poziom produktywności całej polskiej gospodarki” – zapewnił premier.

Więcej miejsc pracy, lepsze zarobki

Morawiecki zapewniał w Świdniku, że „wszystkie działania rządu Prawa i Sprawiedliwości ogniskują się właśnie na tym, by Polacy mogli lepiej zarabiać”. Jak tłumaczył, chodzi o m.in. o wykorzystanie momentu odbudowy po kryzysie związanym z pandemią. „Wielkie gospodarki, wielcy inwestorzy zastanawiają się, jak rekonstruować swoje łańcuchy dostaw, usług, produkcji” – powiedział.

Zaznaczył, że program inwestycyjny „Polskiego Ładu” to także program tworzenia „setek tysięcy nowych miejsc pracy”.

„Tu ze Świdnika na Lubelszczyźnie chcę powiedzieć wszystkim samorządowcom: drodzy samorządowcy, mówimy tu o programach idących w czasie najbliższych 2-3 lat, w wysokie dziesiątki miliardy złotych, może nawet przekraczające 100 mld zł, podczas gdy roczne łączne wydatki inwestycyjne wszystkich samorządów to 50 mld zł. Mówimy dzisiaj o kwocie, która znacząco przekracza wszystkie łączne dostępne wydatki inwestycyjne w jednostkach samorządu terytorialnego” – powiedział premier.

Szkolnictwo to fundament gospodarki

Morawiecki zapewniał, że wszystkie proponowane programy są logicznie ze sobą powiązane. „Są całościową architekturą zmiany w ramach »Polskiego Ładu«, która doprowadzi do utworzenia kolejnych setek miejsc pracy” – mówił.

Zwracał też uwagę na zmiany w szkolnictwie technicznym czy zawodowym. „Chciałbym bardzo podziękować panu ministrowi Przemysławowi Czarnkowi za to, że tak znakomicie rozumie, jak gospodarka i programy edukacyjne są ze sobą powiązane. Bo właśnie wyższe szkolnictwo techniczne, ale także cała humanistyka i dopasowanie do wszystkich naszych programów gospodarczych, programów szkolnych, oświatowych, edukacyjnych, szkolnictwo branżowe, techniczne i politechniczne, to fundament zdrowego rozwoju trzeciej i czwartej dekady XXI wieku. To fundament, na którym, jestem przekonany, Polska gospodarka osiągnie poziom już w najbliższej dekadzie przynajmniej średniej PKB na głowę mieszkańców w UE” – mówił Morawiecki.

Polska najlepszym miejscem do życia

„Ale jednocześnie naszym celem w ramach »Polskiego Ładu« […] jest uczynienie z Polski najlepszego miejsca do życia pod względem czystego powietrza, pod względem łatwości dostępności do usług publicznych, infrastruktury komunikacyjnej, ale również wszystkich tych aspektów życia społecznego, na których Polakom zależy” – dodał szef rządu.

Premier wskazał, że inwestycje realizowane w ramach „Polskiego Ładu” dotrą do każdej gminy, do każdego powiatu, bez wyjątku.

„Jestem przekonany, że nowe inwestycje w bardzo wiele obszarów doprowadzą do ostatecznego przełamania tego, co w III Rzeczpospolitej było niewłaściwe. Doprowadzą do akumulowania kapitału wokół polskich rodzin. »Polski Ład« jest ładem dla polskich rodzin. […] To one mają zarabiać, to polscy emeryci mają otrzymywać wyższe uposażenie. Tak się dzieje w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości. A »Polski Ład« ze swoim komponentem inwestycyjnym jest niejako kręgosłupem całego naszego programu” – podkreślił Morawiecki.

„Program Inwestycji Strategicznych” – główce cele

Jak czytamy na stronie rządowej, „»Program Inwestycji Strategicznych« to bezzwrotne dofinansowania inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce. To program, który jest zbudowany wokół głównych założeń »Polskiego Ładu«. Program obejmuje 35 obszarów gospodarki. W pierwszym naborze priorytetami będą m.in. inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne, czy w gospodarowanie odpadami, a także inwestycje społeczne, tj. żłobki, przedszkola czy ścieżki rowerowe”.

Główne cele Programu to: pobudzenie aktywności inwestycyjnej jednostek samorządu terytorialnego, rozwój lokalnej przedsiębiorczości, poprawa warunków życia obywateli, powstanie nowych miejsc pracy, wsparcie zrównoważonego rozwoju i efektywne zaangażowanie sektora finansowego

Adrian Dąbek

Komentarz redakcji Nowego Świata 24:

Kluczem do wzrostu inwestycji jest zmiana systemu podatkowego. Obłożenie pracy podatkiem akcyzowym to hamulec rozwoju. Z kolei podatek od konsumpcji (VAT) też hamuje wzrost. Należy zmienić strumienie dochodów przy zachowaniu wartości wpływów. To jest właściwa polityka gospodarcza, która, nawiasem mówiąc, wynika z nauczania Jana Pawła II.

Źródło: PAP, https://www.gov.pl/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ