fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

27.6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Jak donosi „Taiwan News” w najnowszym raporcie dotyczącym Chin, Finlandia popiera zwiększenie międzynarodowego zaangażowania Tajwanu

Warto przeczytać

Fiński minister spraw zagranicznych twierdzi, że większe uczestnictwo Tajwanu na arenie międzynarodowej przynosi korzyści globalnej społeczności. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Finlandii (MSZ) opublikowało zaktualizowaną wersję swojej białej księgi na temat Chin zatytułowanej „Governmental Action Plan on China”, w której po raz pierwszy podkreśla się poparcie dla Tajwanu. Raport opublikowano 8 czerwca. Finlandia analizuje w nim stosunki z Chinami przez pryzmat praw człowieka. Działania Chin rozpatrywane są zgodnie z polityką zagraniczną i bezpieczeństwa Helsinek. Finlandia respektuje politykę skonsolidowanych Chin, która uznaje Pekin za jedynego przedstawiciela tego kraju i nie zezwala jej na formalne stosunki dyplomatyczne z Tajwanem. Jednocześnie uznaje Tajwan za silną demokrację o wspólnych wartościach, co sprawia, że współpraca w dziedzinie gospodarki, handlu, edukacji, kultury, nauki, technologii, opieki społecznej i zdrowia jest „naturalnym” wyborem.  

Chociaż Helsinki prowadzą wymianę z Tajwanem, nie wspierają oficjalnie stanowiska w sprawie jego międzynarodowego statusu. Podkreślono natomiast znaczenie pokojowych stosunków w cieśninie. Jak twierdzi MSZ w raporcie Finlandia „wspiera znaczący udział Tajwanu w organizacjach międzynarodowych, co przynosi korzyści całej społeczności międzynarodowej”. 

Źródło: https://www.taiwannews.com.tw/en/news/4236240 

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły