fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

16.2 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Większość Japończyków i Koreańczyków uważa Chiny za zagrożenie militarne — donosi „Taiwan News”

Niemal 90 proc. Japończyków i ponad 70 proc. Koreańczyków z Korei Południowej uważa rosnące wpływy militarne Chin w regionie za zagrożenie. To wnioski z sondażu przeprowadzonego w tych państwach.

Warto przeczytać

W Japonii sondaż przeprowadziła gazeta „Yomiuri Shimbun”, a w Korei Południowej „Hankook Ilbo”. W obu przypadkach dorosłych respondentów pytano o relacje Japonii z Koreą Południową, perspektywę rozwoju wzajemnych stosunków, a także ocenę stosunków z Koreą Północną, Chinami i Stanami Zjednoczonymi. 

Stosunki z Chinami za „raczej złe” uznało 61 proc. Japończyków i 48 proc. Koreańczyków. Za „bardzo złe” uznało je odpowiednio 17 i 10 proc. badanych. 

Co ciekawe, nie wpływa to na chęć zmiany stosunków gospodarczych. Mimo negatywnej oceny relacji z Chinami, 48 proc. Japończyków i 33 proc. Koreańczyków nie chce zmiany stosunków handlowych z tym państwem, a dalsze 23 i 42 proc. pytanych opowiedziało się nawet za wzmocnieniem gospodarczych więzi z Chinami. To raczej nie dziwi, bo w obu przypadkach Chiny są największym partnerem eksportowym. 

Respondenci byli zgodni w ocenie rosnącej presji militarnej Chin na narody leżące na zachodnim Pacyfiku. 88 pro. Japończyków oraz 72 proc. Koreańczyków uważa, że działania te zagrażają także ich krajom. 

Ponad połowa ankietowanych uważa, że remedium na narastające zagrożenie ze strony Chin stanowi bliższy sojusz z USA. Ratunku w relacjach z Waszyngtonem dopatruje się 59 proc. Japończyków i 64 proc. Koreańczyków. 

Chiński przywódca Xi Jinping określony został przez większość (81 proc. Japończyków i 80 proc. Południowych Koreańczyków) jako „niewiarygodny”. To notowanie umieszcza go niewiele ponad Kim Dzong Unem, przywódcą Korei Północnej. Problem w tym, że z podobną rezerwą Japończycy i Koreańczycy odnoszą się do swoich przywódców. Jednocześnie ponad 80 proc. obywateli obu krajów uważa wzajemne stosunki za „raczej złe” albo „złe”. 

Skąd bierze się taka niechęć między Japończykami i Koreańczykami? Autorzy ankiety dopatrują się jej w relacjach historycznych. Na przykład Cesarstwo Japonii podczas II wojny światowej zmuszało koreańskie kobiety do prostytucji. Czy można te relacje jakoś naprawić? Zapewne tak, aczkolwiek zarówno Japończycy (59 proc.), jak i Koreańczycy (79 proc.) są zdania, że „dalsze zajmowanie się kwestią świadomości historycznej” nie jest wcale konieczne do naprawienia wzajemnych relacji. Zresztą obie strony są sceptycznie nastawione do potencjalnej poprawy wzajemnych relacji, 73 proc. Japończyków i 58 proc. Koreańczyków uważa, że pozostaną one bez zmian. 

Ankiety przeprowadzono przez telefony stacjonarne, numery respondentów były wybierane losowo. W sumie w ankiecie wzięło udział 1063 dorosłych Japończyków i 1000 dorosłych Południowych Koreańczyków, których przepytano między 21 a 23 maja. 

Na podstawie: https://www.taiwannews.com.tw/en/news/4218535

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię