fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18.7 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Projekt Trójmorza nabiera realnych kształtów

„Ten projekt żyje, rozwija się coraz bardziej i opracowywanych jest coraz więcej instrumentów, aby zwiększyć naszą integrację. Fundusz inwestycyjny inwestuje w wiele przedsięwzięć, w naszym regionie, integrowane są nasze giełdy, a forum stwarza możliwość, by nasze firmy mogły współpracować” – tymi słowy otworzył swoje wystąpienie prezydent Andrzej Duda podczas sofijskiego Forum Biznesu, które odbyło się 8 lipca b.r. w ramach dwudniowego Szczytu Inicjatywy Trójmorza.

Warto przeczytać

W opinii Prezydenta spodziewane korzyści staną się nie tylko udziałem państw i społeczeństw uczestniczących w projekcie, ale całej europejskiej wspólnoty. To także konkretny wkład krajów regionu w ogólnoeuropejski wysiłek na rzecz podniesienia naszych gospodarek po skutkach pandemii – mówił Prezydent. W ten proces wpisuje się również zainicjowana w Lublinie, w czerwcu tego roku sieć ekonomiczna czy ubiegłoroczne spotkanie w Tallinie, gdzie Estonia jako pierwsza poza państwami założycielskimi Funduszu Trójmorza – Polską i Rumunią, złożyła w nim 20 mln euro. 

Forum Regionów oferując łączenie lokalnych biznesów, praktycznie realizuje często podnoszoną ideę integracji w ramach europejskiego obszaru gospodarczego. Jak podkreślił Andrzej Duda podczas szczytu w stolicy Bułgarii, makroekonomiczna współpraca partnerów oparta jest na solidnym fundamencie. Wskaźniki prognozowanego wzrostu PKB dla krajów Europy Środkowej są w roku przyszłym wyższe niż średnia europejska i wahają się od 4,1 do 4,8 procent. Na tym tle prognoza dla Polski rzędu 5,4 proc. czyni nas liderem ponadregionalnym. W zgodnej ocenie Komisji Europejskiej, Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego – Europejski Program Odbudowy oraz fundusze przeznaczone na ten cel sprzyjać będą realizacji zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza w odniesieniu do inwestycji w energetykę, transport i infrastrukturę cyfrową. 

Są to obszary priorytetowe w ramach projektów inicjowanych przez państwa Trójmorza i jako takie, będą decydować o przyszłym kształcie Europy. Prezydent Andrzej Duda wskazał także na rosnące zainteresowanie projektem ze strony państw trzecich. Świadczy o tym niezbicie fakt, że swoich obserwatorów na sofijski szczyt wysłały Grecja, Japonia, Francja i Wielka Brytania. Projekt ma również wymiar euroatlantycki, czego świadectwem jest przesłanie, jakie do uczestników szczytu skierował prezydent USA Joe Biden. 

Uczestnicy szczytu zgodnie podkreślali, że stabilne i spójne partnerstwo 12 państw położonych na obszarze pomiędzy Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym uwzględnia ich specyfikę sprawiająca, że transformacja energetyczna w kierunku przyjaznym klimatowi, musi się dokonać z zachowaniem bezpieczeństwa energetycznego. Jeśli stanowimy bowiem o 19 procent unijnego PKB, to nasz głos w wypracowaniu rozwiązań unijnych, musi odpowiadać temu potencjałowi.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły