fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

22.6 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

MON: Czołgi Abrams dla Sił Zbrojnych RP

Szef MON Mariusz Błaszczak przedstawi w środę szczegóły dotyczące kontraktu na pozyskanie przez Siły Zbrojne RP czołg w M1A2 Abrams SEPv3 - poinformował PAP we wtorek resort obrony.

Warto przeczytać

W informacji przesłanej PAP zapowiedziano, że szef MON Mariusz Błaszczak przekaże informacje dotyczące zakupu czołgów od amerykanów podczas konferencji prasowej w Wesołej, gdzie stacjonuje 1. Brygada Pancerna. Poinformowano też, że kontrakt ma dotyczyć czołgów M1A2 Abrams w wersji SEPv3.

Zapowiedziano także, że w konferencji weźmie udział Jarosław Kaczyński, prezes PiS, wicepremier i przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.

Konferencję potwierdził też na Twitterze sam szef MON. “Abrams dla Polski coraz bliżej… Razem z premierem Jarosławem Kaczyńskim przedstawimy jutro ważne informacje” – napisał we wtorek wieczorem Błaszczak.

W ostatnich dniach media spekulowały o decyzji MON dotyczącej zakupu amerykańskich czołgów dla Wojska Polskiego powołując się na nieoficjalne informacje. W doniesieniach tych podawano, że Polska chce kupić nawet 250 takich czołgów. Resort obrony jednak nie odniósł się do tych informacji medialnych.

Wersja M1A2 Abrams SEPv3 to najnowsza użytkowana od 2020 r. odsłona podstawowego czołgu amerykańskiej armii, który jest w służbie od początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Polska stara się pozyskać nowe czołgi w ramach programu “Wilk”, który jest prowadzony od 2017 r. Nowe czołgi mają zastąpić najstarsze czołgi w Siłach Zbrojnych T-72, a także nieco nowsze PT-91 Twardy.(PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ godl/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły