fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

27.6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Polska 2050 apeluje o pilną odpowiedź MON na interpelację ws. zakupu czołgów Abrams

Polska 2050 apeluje o pilną odpowiedź MON na interpelację dotyczącą zakupu czołgów Abrams. Parlamentarzyści domagają się wyjaśnień w sprawie parametrów technicznych czołgów i możliwości użytkowania ich przez polską armię.

Warto przeczytać

Chodzi o interpelację złożoną w minionym tygodniu przez posła Mirosława Suchonia w imieniu koła parlamentarnego Polska 2050.

W środę – w dniu, w którym wicepremier Jarosław Kaczyński i szef MON Mariusz Błaszczak poinformowali o zakupie nowych czołgów – Polska 2050 zaapelowała do resortu obrony o pilną odpowiedź na tę interpelację.

W interpelacji parlamentarzyści domagają się precyzyjnych wyjaśnień dotyczących parametrów technicznych amerykańskich czołgów Abrams M1 i możliwości użytkowania ich przez polską armię.

W minionym tygodniu gen. Mieczysław Różański, ekspert Instytutu Strategie 2050 wyraził zaniepokojenie zamiarem zakupu przez Polskę czołgów Abrams M1. “To czołg mocno zaawansowany wiekowo. Amerykanie w 2023 roku pokażą prototyp następcy” – mówił Różański.

W jego ocenie planowany zakup Abramsów M1 niepotrzebnie wprowadzi kolejny, nowy typ czołgów do polskiego uzbrojenia i będzie oznaczało konieczność budowy od podstaw systemu szkoleń i bazy serwisowej. “Na dodatek planowana transakcja nie uwzględnia udziału polskiego przemysłu ani teraz, ani w przyszłości, podczas modernizacji czy dozbrajania tych maszyn. Od 5 lat zauważamy bardzo niepokojącą praktykę, że rząd kupuje sprzęt z pominięciem procedur lub według odrębnych procedur” – powiedział Różański.

Polska kupi od USA 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3. Wersja M1A2 Abrams SEPv3 to najnowsza użytkowana od 2020 r. odsłona podstawowego czołgu amerykańskiej armii, który jest w służbie od początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Polska stara się pozyskać nowe czołgi w ramach programu “Wilk”, który jest prowadzony od 2017 r. Nowe czołgi mają zastąpić najstarsze czołgi w Siłach Zbrojnych T-72, a także nieco nowsze PT-91 Twardy.

Szef MON powiedział w środę, że zamawiane są najnowocześniejsze czołgi w wersji najlepiej wyposażonej, czołgi sprawdzone w boju. Wojsko polskie będzie w nie wyposażone już od przyszłego roku, zatem bardzo szybko wzmacniamy zdolności obronne Rzeczypospolitej Polskiej – powiedział Błaszczak. (PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ mok/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły