fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

19.5 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Trzaskowski: Po latach sądowych batalii odzyskaliśmy Skrę

Po latach sądowych batalii odzyskaliśmy Skrę - przekazał prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, który wizytował w środę kompleks sportowy "Skra" przy ulicy Wawelskiej w Warszawie. "Skra to kawał historii i ważny punkt na mapie Warszawy. Czas przywrócić ją sportowcom i mieszkańcom" - zapowiedział.

Warto przeczytać

Trzaskowski przypomniał w środę na Twitterze, że kilka tygodni temu miasto uzyskało dostęp do kompleksu. “Od razu zaczęliśmy prace. Trwa porządkowanie terenu i prace przygotowawcze pod I etap przebudowy” – zapewnił.

“Prace już trwają – zobaczcie sami” – dodał zachęcając do obejrzenia filmu, który zamieścił pod swoim wpisem. Trzaskowski przypomina w nim, że po 13 latach sądowej batalii i interwencji komornika miasto uzyskało zielone światło, aby rozpocząć prace budowlane i porządkowanie terenu “Skry”. To efekt wyroku sądu apelacyjnego z 28 stycznia tego roku, który prawomocnie nakazał Stowarzyszeniu RKS “Skra” wydanie miastu zajmowanego przez ponad 40 lat terenu. Mimo pozytywnego dla Warszawy orzeczenia do odzyskania ponad 20 hektarów terenu wraz ze znajdującym się przy zbiegu ulic Wawelskiej oraz Żwirki i Wigury stadionem konieczna była interwencja komornika, który w maju przekazał miastu klucze do “Skry”. Zarządzanie nieruchomością przejęło Stołecznemu Centrum Sportu Aktywna Warszawa.

Obecnie cały kompleks na mocy decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego jest wyłączony z użytkowania, gdyż obiekty budowlane grożą zawaleniem, a pozostała infrastruktura może być niebezpieczna dla uprawiających sport. “Cały teren został doprowadzony do ruiny” – zaznaczył w filmie Trzaskowski pokazując równocześnie, że prace remontowe na terenie “Skry” już trwają.

W maju miasto informowało, że rozpoczęło porządkowanie zaniedbanego terenu, a niebawem mają rozpocząć się negocjacje warunków umowy z pracownią architektoniczną, która przygotuje projekt pierwszego etapu przebudowy obiektu. Jak mówiła wówczas wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, na jego realizację oraz prace budowlane w budżecie stolicy zarezerwowano 25 mln zł.

Dodała, że według koncepcji, która zwyciężyła w konkursie, Skra zostanie otwarta na Pole Mokotowskie, co pozwoli przywrócić ją zarówno sportowcom, jak i mieszkańcom. Powstanie stadion treningowy z zapleczem oraz strefa rekreacyjno-sportowa łącząca park z kompleksem. Ponadto planowane są także m.in.: trasa biegowa, trasy treningów interwałowych czy siłownie plenerowe. Zimą z kolei znajdzie się tam miejsce dla saneczkarstwa, narciarstwa biegowego i łyżwiarstwa.

Miasto zapowiedziało również w maju, że jeszcze w tym roku sportowcom ma zostać udostępnione trawiaste boisko boczne, z którego będą mogli korzystać, dopóki nie obejmie go modernizacja. “Boisko boczne już niedługo będzie gotowe” – zapowiedział w filmie Trzaskowski. Zapewnił przy tym, że miasto ma zabezpieczone pieniądze na pierwszy etap prac, który obejmie zagospodarowanie terenu wokół stadionu.

W następnej kolejności, po przeprowadzeniu niezbędnych wyburzeń, w połowie 2022 r. planowane jest udostępnienie mieszkańcom przestrzeni po dawnych basenach. Jak wyjaśniło miasto, będą to miejsca otwarte, naturalnie łączące się z parkiem na Polu Mokotowskim.

Powstanie nowego stadionu odbędzie się w drugim etapie modernizacji kompleksu “Skry”. Do czasu jego rozpoczęcia obiekt zostanie zabezpieczony i wygrodzony.

Koszt stadionu nie jest jeszcze znany, ale wstępne szacunki wskazują na kwotę rzędu 300-400 mln zł. Wartość prac budowlanych będzie możliwa do szczegółowego określenia dopiero po przygotowaniu dokumentacji projektowej oraz wyborze i podpisaniu umowy z wykonawcą robót. (PAP)

Autorka: Daria Kania

dka/ robs/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły