fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18.2 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Mucha: we wtorek kolejne posiedzenie prezydenckiego zespołu ds. sędziów pokoju

We wtorek po raz kolejny zbierze się prezydencki zespół ds. sędziów pokoju; podsumujemy dotychczasowe prace - poinformował PAP prezydencki doradca Paweł Mucha. Zespół przygotowuje pakiet projektów ustaw, który, według niego, może być gotowy pod koniec lata lub wczesną jesienią.

Warto przeczytać

W marcu prezydent Andrzej Duda zdecydował o powołaniu zespołu, którego zadaniem będzie przygotowanie opracowania legislacyjnego dotyczącego wprowadzenia instytucji sędziów pokoju. Szefem zespołu został prof. Piotr Kruszyński, a Paweł Mucha – sekretarzem.

“We wtorek odbędzie się kolejne posiedzenie zespołu ds. sędziów pokoju, zostało ono zwołane przeze mnie w uzgodnieniu z panem Piotrem Kruszyńskim. Dokonamy podsumowania obecnego etapu prac” – powiedział PAP Mucha.

Podkreślił, że efektem prac zespołu nie będzie jeden projekt, a cały pakiet. “To są zmiany dotyczące kwestii z jednej strony ustroju sądów pokoju, z drugiej strony wyboru (…) sędziów pokoju, wreszcie zmiany dotyczące poszczególnych sfer, jeśli chodzi o poszczególne procedury – czyli w przypadku postępowania cywilnego to odpowiednia nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, jeśli chodzi o tę sferę karnistyczną – to jest nowelizacja Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, a także pewna zmiana dotycząca samego Kodeksu karnego” – wyliczał.

Gdy blok projektów ustaw będzie gotowy – zaznaczył Mucha – prezydent będzie decydował w jakim terminie i w jakim kształcie finalnie projekty te zostaną skierowane do prac sejmowych.

Pytany, czy do wprowadzenia instytucji sędziów pokoju nie będą potrzebne zmiany w konstytucji, na co wskazują niektórzy eksperci, odparł, że “to jest także jeden z elementów dyskusji prowadzonych przez ekspertów”. “Są takie głosy ekspertów, którzy się opowiadają za zmianą konstytucji, a są głosy ekspertów, którzy mówią, że jest możliwe takie ukształtowanie tych rozwiązań prawnych, które będzie się mieściło w ramach określonych przez konstytucję z 1997 roku” – zaznaczył.

Mucha pytany o orientacyjny termin zakończenia prac zespołu, odparł, że może to być “koniec lata lub wczesna jesień”.

Propozycja wprowadzenia instytucji sędziów pokoju to jeden ze sztandarowych projektów Kukiz’15. Prezydencki zespół ds. sędziów pokoju zainaugurował działalność w kwietniu – po rozmowach Pawła Kukiza z prezydentem Dudą.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ mok/

SourcePAP

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły