fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

14.3 C
Warszawa
wtorek, 27 lutego, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Polska myśl techniczna motorem rozwoju. Czy Grupa WB stanie się technologicznym hubem i odniesie sukces na światowych rynkach?

Przemysł obronny to domena światowych liderów. Są jednak nisze, gdzie w warunkach kooperacji można się uplasować, konkurując jakością, ceną i interoperacyjnością. Grupa WB to jeden z największych polskich koncernów sektora obronnego, oferujący zaawansowane technologicznie rozwiązania na rynek wojskowy i cywilny.

Warto przeczytać

Spotkanie z Zarządem Grupy WB, które odbyło się w minionym tygodniu w Warszawie dowiodło, że jest to realna perspektywa.

Witając licznie przybyłych dziennikarzy, dyrektor d.s. komunikacji Robert Wilk zapowiedział, że Grupa WB skupiająca producentów oferujących zaawansowane technologicznie rozwiązania dla przemysłu obronnego, inauguruje cykl spotkań poświęconych dziedzinom, w których rozwija działalność badawczo-rozwojową, produkcyjną i handlową oraz w obszarach wykraczających poza domenę obronności. 

Prezes Zarządu Grupy WB Piotr Wojciechowski omówił obszary aktywności w Polsce i za granicą, w tej liczbie wybrane programy realizowane wraz z Polską Grupą Zbrojeniową S.A., współpracę międzynarodową oraz perspektywy na przyszłość. Zmiany klimatyczne, demograficzne, postępująca automatyzacja i robotyzacja, transformacja energetyczna, to tylko niektóre z trendów, które będą wyzwaniem na najbliższe lata. Strategia rozwojowa Grupy zakłada aktywne uczestnictwo we wszystkich tych dziedzinach. Nie bez znaczenia jest fakt, że akcjonariat pozostaje w 100 proc. polski, a udział Polskiego Funduszu Rozwoju daje gwarancję profesjonalnego finansowania projektów, które z natury rzeczy stanowią inkubator innowacji i budowy przewag konkurencyjnych. 

Obecność w USA i Malezji oraz eksplorowanie rynku Australijskiego w poszukiwaniu partnerstwa dowodzą, że mamy ambicję współpracować ze światowymi liderami w dziedzinie przemysłu obronnego, zaawansowanych technologii i bez kompleksów podejmujemy współzawodnictwo w dziedzinie radioelektroniki, systemów kierowania ogniem, mobilnej artylerii czy cyfryzacji. 

Grupa WB stawia także na elektromobilność, elektroenergetykę, bezpieczeństwo wewnętrzne – a wszystko na podstawie własnych technologii, poczynając od stacji ładowania i stabilizowania energii dla trakcji trolejbusowej, po pionierskie w skali światowej rozwiązania w dziedzinie bezzałogowych środków rozpoznania i przenoszenia.

Kontynuując prezentację dokonań grupy, członek Zarządu Adam Bartosiewicz zaprezentował wybrane produkty i rozwiązania, poczynając od FlyEye – bezzałogowego systemu powietrznego do misji obserwacyjnych – odpornego na próby przejęcia komunikacji, zdolnego realizować zadania w każdych warunkach atmosferycznych, szyfrującego cyfrowo dane i co najistotniejsze wielofunkcyjnego. Oznacza to, że poza misjami rozpoznania i wywiadowczymi, system może wspomagać konwojowanie, kontrolę imprez masowych, monitorowanie skutków katastrof czy patrolować granice państwa. 

Głowica obserwacyjna GS4 zapewnia najwyższej jakości transmisję obrazu dzięki sterowaniu zoomem i ruchem głowicy z naziemnej stacji kontroli lotów. Obraz i telemetria są jednocześnie przekazywane do naziemnej stacji kontroli lotów. Dzięki temu operator może w każdej chwili przejąć kontrolę nad platformą. Umożliwia to szerszy zakres pracy systemu oraz ułatwia misje obserwacyjne oddziałom rozpoznawczym znajdującym się w pobliżu pola walki. 

FlyEye pozostaje operacyjny nawet w terenie pozbawionym zasięgu GPS. W przypadku zakłócania sygnału GPS lub awarii, automatycznie uruchamiany zostaje podsystem nawigacji odometrycznej, który definiuje pozycję FlyEye, wykorzystując lokalizację utraty sygnału GPS, prędkość i kierunek wiatru oraz dane dotyczące pola magnetycznego. Poinformowany o sytuacji operator może kontynuować misję lub powrócić do wcześniej określonej lokalizacji w celu wykonania manewru awaryjnego lądowania.

Z kolei cyfrowa platforma komunikacji Fonet jest systemem modułowym, zapewniającym elastyczne dopasowanie konfiguracji do potrzeb użytkownika i pozwalającym na zmianę funkcjonalności za pomocą specjalnego oprogramowania konfiguracyjnego. Gwarantuje pełną, kompatybilność w zakresie usług wymiany fonii i danych. System zapewnia łączność zarówno członkom załóg pojazdów, indywidualną żołnierzowi piechoty, jak i centrom operacji taktycznych, wojskom lądowym i marynarce wojennej. 

Informacje zarejestrowane przez system przesyłane są w postaci komunikatów głosowych odtwarzanych w zestawie nagłownym członków załogi. W zależności od używanego typu pulpitu mogą oni ustawić takie parametry jak: głośność, kontrast i jasność podświetlenia wyświetlacza, wybór języka, sterowanie radiostacji głosem, awaryjne włączanie noktowizji, cisza radiowa i zestawianie retranslacji. Zainstalowane na pojeździe komponenty systemu FONET stanowią bazę do budowy złożonych systemów zarządzania polem walki (BMS). FONET bazuje na technologii IP, dzięki czemu jest w pełni operacyjny bez dodatkowej infrastruktury komunikacyjnej.

PERAD 6010 to cyfrowa radiostacja osobista. Charakteryzuje się niską gęstością widmową promieniowanego sygnału, hoppingiem oraz wbudowanymi algorytmami szyfrującymi. Stanowi to skuteczną barierę utrudniającą wykrycie i przechwycenie transmisji przez osoby niepowołane. Inteligentne zarządzanie energią gwarantuje wielodniową pracę w trybach oszczędnościowych. Oprogramowanie zaprojektowane przez Grupę WB zapewnia interoperacyjność, dzięki czemu dowódca może przekazywać informacje o sytuacji taktycznej koalicjantom. 

Każda radiostacja będąca zminiaturyzowaną stacją bazową stanowi samodzielny węzeł sieci, wspierający współpracujące z nią inne radiostacje. Dzięki temu, radiostacje PERAD są w stanie stworzyć „ad hoc” – samodzielnie kratową sieć łączności i transmisji danych – MESH. Sieć tego typu sprawia, że wszystkie, nawet najbardziej odległe elementy systemu otrzymują niezawodny dostęp do przesyłanych w systemie danych, taki jaki jest wymagany od nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej w warunkach, gdzie korzystanie z sieci standardowych nie jest możliwe. 

Łączność wielu użytkowników w trybie pełnej konferencji, prostota obsługi i ergonomia zapewniają niezawodność w służbie, zarówno sił zbrojnych, jak i w zastosowaniach cywilnych. Doskonała czułość, selektywność oraz wbudowane inteligentne algorytmy przeciwdziałania zakłóceniom wraz z samoorganizującą się siecią MANET (Mobile Ad-hoc Network) sprawiają, że radiostacje PERAD kreują zupełnie nowe możliwości działania dla żołnierza na współczesnym polu walki.

Platforma Integracji Komunikacji otwiera nowe perspektywy w zakresie koordynowania zarządzania kryzysowego na wypadek anomalii pogodowych, likwidacji skutków gwałtownych zjawisk atmosferycznych, wymiany informacji oraz optymalizacji posiadanych zasobów materiałowych, sprzętowych i ludzkich w przypadkach, gdy tradycyjne kanały łączności zawodzą. 

PIK to: ogólnokrajowa łączność dyspozytorska, integracja niekompatybilnych systemów komunikacyjnych (Radio i GSM) – zgodny ze standardami sieciocentryczności system wymiany i zarządzania informacją, bezpieczny, mobilny dostęp do informacji z baz danych i rejestrów, transmisja na żywo obrazów z kamer załóg mobilnych oraz stacjonarnych. To także szerokopasmowy dostęp do Internetu, optymalizacja procesu przechodzenia na inne systemy łączności.

Warmate, to wielofunkcyjny, bezzałogowy, trudno wykrywalny, sprawdzony w warunkach bojowych środek przenoszenia o wymiennej uniwersalnej głowicy, której waga i parametry odpowiadają głowicy Spike – precyzyjnego rażenia pocisku rakietowego opracowanego przez Rafael Advanced Defence. System produkowany jest w zakładach, w Skarżysku Kamiennej. 

W warunkach wojny radioelektronicznej z zastosowaniem najbardziej zaawansowanych technologicznie instrumentów nie odnotowano ani jednego przypadku wrogiego przejęcia. Nawet uszkodzone drony wracały do miejsca przeznaczenia. Zalety całkowicie polskiego rozwiązania, najlepiej zobrazują podstawowe parametry: MTOW 5,3 kg, zasięg radiowy LOS 30 km, prędkość operacyjna 75 km/h, maksymalna prędkość ataku do 150 km/h, pułap maksymalny 3000 m AMSL, pułap operacyjny 150-300 m AGL, częstotliwość operacyjna Pasmo C (NATO) – transmisja uplink/downlink. Wymienne głowice bojowe, wiele trybów lotu, dzienna i nocna kamera oraz łatwość w obsłudze. Przenośna stacja kierowania i kontroli ma wzmocnioną konstrukcję i cichy napęd. Zdolność do działania w roju. Potwierdzona w badaniach dokładność trafienia w cel 1,5 m CEP. Wiele poziomów bezpieczeństwa. Możliwość przerwania misji. Maksymalny czas lotu to 70 minut. Gotowość do startu w poniżej 5 minut. 

Prof. dr hab. Hubert Królikowski – doradca Zarządu Grupy WB wskazał, że najnowszy kontakt na dostawę amerykańskiego uzbrojenia otwiera nowe perspektywy współpracy w dziedzinie optoelektroniki, systemów kierowania ogniem oraz cichej i bezpiecznej łączności stanowiącej warunek konieczny skutecznej interoperacyjności w warunkach współczesnego pola walki. Czas pokaże, czy i w jakim stopniu potrafimy ową szansę spożytkować. 

Z uwagi na obszerność zaprezentowanych przez gospodarzy spotkania rozwiązań, ograniczyliśmy naszą relację do syntetycznej reasumpcji. Nie ulega jednak kwestii, że z uwagi na poziom technologicznego zaawansowania i najwyższych standardów bezpieczeństwa, oferowane przez polski przemysł rozwiązania mogą znajdować nowe zastosowania w dziedzinach poza tradycyjną domeną zastrzeżoną dla obronności. 

Przemysł obronny, zwykle stanowi inkubator innowacyjnych rozwiązań, stopniowo implementowanych powszechnie w sferze cywilnej, bo to efekt skali decyduje o efektywności ekonomicznej, co w warunkach gospodarki rynkowej ma szczególnie istotne znaczenie. O tym, czy potrafimy skutecznie realizować, strategię rozwojową – „od pomysłu do przemysłu” – będziemy informować na bieżąco.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły