fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

19.5 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Czołowi ekonomiści i praktycy biznesu spotkają się w październiku w Barcelonie podczas Tygodnia Nowej Gospodarki, by rozmawiać o nowej, postpandemicznej gospodarce, która powinna zmienić oblicze znanego nam kapitalizmu – donosi portal „Lavanguardia”

Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach od 5 do 8 października 2021 roku i zapowiada się naprawdę interesująco.

Warto przeczytać

Prelegentami mają być znakomici eksperci reprezentujący bardzo różne branże i sektory gospodarki, tacy jak na przykład Neil Harbisson, wybitny specjalista od robotyki czy Javier Goyeneche, założyciel i szef koncernu tekstylnego Ecoalf oraz znany i ceniony popularyzator nauki Luis Quevedo.

Konferencja będzie dotyczyła opracowania rozwiązań gospodarczych, które zostaną podporządkowane potrzebom dużych miast, takich na przykład, jak Barcelona. Chodzi przede wszystkim o to, by te rozwiązania służyły opracowaniu nowego modelu gospodarki: bardziej wydajnej, opartej o zasady zrównoważonego rozwoju, innowacyjnej i odpornej na przyszłe wstrząsy. Można powiedzieć, że spotkanie to będzie odpowiedzią na generalne założenia nowego ładu europejskiego, którego częścią jest tworzony Fundusz Odbudowy Europejskiej Strefy Gospodarczej po pandemii COVID-19. 

Będzie to już druga edycja Tygodnia Nowej Gospodarki (ang. New Economy Week albo w skrócie BNEW). Proponowane rozwiązania mają przyczynić się do umocnienia roli Konsorcjum Strefy Wolnego Handlu w Barcelonie (CZFB), która ma stać się motorem postpandemicznego ożywienia hiszpańskiej gospodarki o całkowicie już odmienionym obliczu.

Organizatorzy liczą także na to, że w efekcie wymiany myśli uda się opracować narzędzie, które posłuży do skonstruowania nowego modelu wzrostu gospodarki. O ile pozwolą na to warunki epidemiologiczne, spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej: częściowo online, a częściowo z „fizyczną” obecnością uczestników i obserwatorów.

CZFB wzmacnia swoje zaangażowanie w BVillage, będącej wyjątkową platformą pozwalającą prezentować innowacje każdej uczestniczącej w konferencji firmie. Powinno to zwiększyć możliwości rozwoju firm, a dzięki sieci networkingowej pozwolić poszerzać sieć kontaktów krajowych i międzynarodowych. Na platformie Bvillage uczestnicy wydarzenia będą mieli do dyspozycji listę osób związanych z ich zainteresowaniami i możliwość swobodnego skontaktowania się z nimi. Podaż i popyt na jakieś towary lub usługi będzie można bilansować dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Ta zidentyfikuje profile przedsiębiorców i firm o wspólnych lub uzupełniających się zainteresowaniach, wiedzy lub celach, do których zmierzają. Konferencja pozwoli skoncentrować się na promowaniu przedsiębiorczych i innowacyjnych projektów, w dowolnym obszarze tematycznym.

Całkiem nowa gospodarka

Już teraz zainteresowanie przyszłym wydarzeniem jest ogromne. Podczas tej drugiej edycji BNEW spodziewać się można podwojenia liczby uczestników z 389, którzy wzięli udział w poprzednim, zeszłorocznym wydarzeniu, do siedmiuset – jesienią. Podczas spotkania uczestnicy będą wymieniać się pomysłami i proponować nowe modele gospodarcze, takie, które ujmą spojrzenie na gospodarkę w sposób bardziej przekrojowy, uczynią ją bardziej elastyczną, w jak najmniejszym stopniu o strukturze biurokratycznej i hierarchicznej, a przy tym przygotowaną na mogące wystąpić w przyszłości kolejne kryzysy.

Cytowany przez Lavanguardia Pere Navarro jest specjalnym delegatem Konsorcjum Frankijskiej Strefy (Consorci de la Zona Franca). Ma on nadzieję, że „to spotkanie, wytworzy synergie pomiędzy różnymi sektorami działalności gospodarczej oraz zbada możliwości pełniejszej współpracy pomiędzy firmami nawet z różnych branż. Uczestnicy i goście spotkania będą mogli zapoznać się z najnowszymi trendami i innowacjami praktycznie w każdym sektorze gospodarki.

Międzynarodowy zasięg 

Ponieważ gros konferencji będzie dostępne online, organizatorzy BNEW udostępnią uczestnikom unikalną platformę do jej śledzenia i komunikowania się. Możliwe, że do wydarzenia przyłączy się nawet więcej niż 11 tysięcy zarejestrowanych w zeszłym roku uczestników ze 111 różnych krajów z całego świata. W przejrzysty sposób będą mogli oni śledzić wszystkie treści z różnych obszarów tematycznych, niezależnie od miejsca, gdzie będą odbywać się debaty. Zlokalizowane w różnych miejscach w Barcelonie będą one transmitowane jednocześnie. Organizatorzy wierzą w to, że stolica Katalonii po raz kolejny stanie się centrum wykluwania się nowych idei i bardzo konkretnych pomysłów na rozwój gospodarki, gdzie otworzą się autentyczne możliwości dzielenia się wiedzą, nie tylko z sąsiadami Hiszpanii, ale ze wszystkimi krajami, którym zależy na pozytywnych inspiracjach, wdrażaniu innowacyjnych pomysłów oraz przyciąganiu młodych talentów do ich realizacji.

„Podczas tej drugiej już edycji naszego spotkania poszczególne debaty odbędą się w charakterystycznych i znanych miejscach Barcelony, miasta o wielkim bogactwie kulturowym, które staje się punktem odniesienia dla rozwoju gospodarczego i innowacji” – zachęca do uczestnictwa Blanca Sorigue, dyrektor generalna Konsorcjum Strefy Wolnego Handlu w Barcelonie (Consorci de la Barcelona Free Zone).

Wzbogacona tematyka tegorocznych paneli

Tegoroczny BNEW zostanie podzielony na 9 głównych pionów tematycznych. Będą one dotyczyć różnych sektorów gospodarki oraz różnych tematów związanych z przyszłymi wyzwaniami, przed jakimi staje gospodarka europejska, z bardzo wyraźnym naciskiem na innowacyjność, zrównoważony rozwój oraz pozyskiwanie utalentowanych kadr do gospodarki. Do pięciu tematów, które były już poruszane w zeszłym roku (logistyka, przemysł cyfrowy, e-commerce, strefy ekonomiczne i nieruchomości) dojdzie w tym roku nowych pięć obszarów tematycznych o bardziej przekrojowym charakterze: mobilność, zrównoważony rozwój, talenty, nauka i kwestie municypalne. Mają one kluczowe znaczenie dla przyszłości nowej, postpandemicznej gospodarki stanowiąc jakby jej wspólny mianownik.

Organizatorom tegorocznego Tygodnia nie zależy tylko na zebraniu najlepszych prelegentów i przykuciu uwagi jak największej liczby firm. Chodzi im o to, by wszyscy goście zrozumieli nowe założenia dla rozwoju gospodarczego w skali makro, jak i rozwoju biznesu w skali mikro. Ambicją organizatorów jest dotarcie do wszystkich rodzajów firm, reprezentujących bardzo różne sektory i gałęzie gospodarki, które tworzą razem globalną tkankę biznesową mogąca stawić czoła nowym wyzwaniom stawianym przez odradzającą się gospodarkę. Wszystko to dzięki osiągnięciu synergii pomiędzy różnymi sektorami i branżami gospodarki.

Patronem głównym tegorocznej edycji, podobnie jak poprzedniej, jest Caixabank/ Servihabitat. Jest to firma specjalizująca się w zarządzaniu aktywami finansowymi i nieruchomościami, która wierzy w innowacyjność, angażuje się w pozyskiwanie talentów oraz postępuje według zasad zrównoważonego rozwoju, wierząc, że są one jedynym sposobem na ewolucję europejskiej gospodarki i zaadaptowanie jej do nowych, postpandemicznych realiów. Firma podkreśla ważną rolę sektora nieruchomości jako jednego z motorów pokryzysowego ożywienia gospodarczego. Iheb Nafaa, dyrektor generalny Servihabitat, podkreśla, że „choć prawdą jest, że proces cyfryzacji w nieruchomościach następował wolniej niż w innych sektorach działalności komercyjnej, w efekcie pandemii Covid-19 uległ on przyspieszeniu”. „W czasach, gdy technologie 4.0 mają większe niż kiedykolwiek znaczenie dla rozwoju społeczeństw, w naszym sektorze nie mogło zabraknąć cyfryzacji. Kontynuujemy inwestycje w technologię, aby w pełni dostosować się do rodzącej się rzeczywistości cyfrowej” – konkluduje Iheb Nafaa.

Więcej artykułów