fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18.7 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Forum Akcyzowe. Ministerstwo Finansów odpowiada…

W odpowiedzi na pytania skierowane do Ministerstwa Finansów za pośrednictwem Biura Prasowego, w związku z procedurą wyłaniania uczestników Forum Akcyzowego, otrzymaliśmy korespondencję następującej treści. Pozostaje nam wierzyć, że zarówno przejrzystość procesu, jak i reprezentatywny skład uczestników Forum pozwolą wypracować optymalne rozwiązania dla rynku, który przynosi budżetowi miliardowe przychody. Komunikat Ministerstwa przytaczamy w całości.

Warto przeczytać

 „Panie Redaktorze,

Poniżej komunikat MF:

Prace Forum Akcyzowego ds. rynku wyrobów tytoniowych, e-papierosów oraz wyrobów nowatorskich

  • Ministerstwo Finansów (MF) uruchomiło nowy kanał komunikacji z branżą. Opinie i uwagi można zgłaszać poprzez aplikację Głos Podatnika.
  • Wyrazem transparentności dialogu przedstawicieli administracji i rynku są też transmisje prac grup roboczych na kanale You Tube MF. Planujemy również transmisję II posiedzenia Forum.
  • Forum Akcyzowe jest transparentną formułą współpracy, a zasady udziału w Forum, jak i te dotyczące prac grup roboczych były znane jeszcze na długo przed rozpoczęciem prac.
  • Analiza zgłoszeń nie wykazała ataku hackerskiego, czy używania skryptów/botów do wypełniania formularzy przy rejestracji grup roboczych.

Czym jest Forum Akcyzowe?

Forum Akcyzowe to platforma rozmów z przedsiębiorcami, którego zadaniem jest wypracowanie najlepszych rozwiązań akcyzowych. Powołano je w duchu współpracy i w celu zachowania transparentności dialogu przedstawicieli rynku i administracji. Rekomendacje Forum będą stanowiły ważny głos doradczy dla Ministerstwa Finansów i będą uzupełnieniem konsultacji społecznych.

Podczas pierwszego posiedzenia poświęconego rynkowi wyrobów tytoniowych, e-papierosów oraz wyrobów nowatorskich, które odbyło się 29 czerwca br., powołano cztery 10-osobowe grupy robocze.

Jasne zasady udziału

Zasady uczestnictwa w Forum były znane od samego początku, jeszcze na długo przed jego rozpoczęciem. Zgodnie z ogłoszonym z wyprzedzeniem regulaminem Forum, o składzie grup decydowała kolejność zgłoszeń.

Dzięki temu każdy uczestnik Forum Akcyzowego pierwszej edycji i każdej następnej, ma taką samą możliwość zgłoszenia chęci udziału w dyskusji prowadzonej w grupach roboczych, niezależnie od pozycji rynkowej czy wielkości prowadzonej działalności.

Przeprowadzona przez nas analiza zgłoszeń nie wykazała ataku hackerskiego czy używania skryptów/ botów do wypełniania formularzy. Pojawiające się w mediach informacje na ten temat nie znajdują potwierdzenia w zarejestrowanych logach.

Wszystkie dokumenty wypracowane przez Forum będą publicznie dostępne na stronie MF.

Forum Akcyzowe na Głosie Podatnika

Głos Podatnika www.podatki.gov.pl/glos-podatnika został rozszerzony o kategorię Forum Akcyzowe. Podkategorie odpowiadają tematom prac czterech grup roboczych. To papierosy tradycyjne, papierosy elektroniczne, wyroby nowatorskie oraz produkty innowacyjne, susz tytoniowy.

Dzięki temu podmioty, którym nie udało się zarejestrować do grup roboczych, mogą wziąć udział w dialogu i przedstawić swoje propozycje i sugestie oraz głosować i komentować opinie innych. Wszystkie głosy zostaną poddane ocenie i przeanalizowane.

Transmisja online

Prace grup roboczych Forum są transmitowane na żywo na kanale YouTube Ministerstwa Finansów. Takie rozwiązanie umożliwia wszystkim zainteresowanym podmiotom obserwowanie dialogu. Planujemy również transmisję II posiedzenia Forum.

Z poważaniem,

Wydział Prasowy

Biuro Komunikacji i Promocji”.

Stanowisko Ministerstwa Finansów wydaje się odpowiadać na większość skierowanych przez nas pytań, choć wciąż wydaje się dziwne, w jaki sposób w ciągu 0,5 sekundy rejestrują się przedstawiciele związani tylko z koncernami tytoniowymi. A skoro tak się stało, to może system rejestracji nie jest optymalny albo być może komuś zależało na tym by tak właśnie zadziałał?

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły