fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

16.4 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Indie: systematyczny wzrost przemocy wobec chrześcijan

Dane z ubiegłego roku wskazują na stale rosnącą liczbę ataków na chrześcijan w Indiach motywowanych czynnikami religijnymi. Przemoc wobec chrześcijan znacznie wzrosła, a ataki stają się coraz brutalniejsze. Dane prezentuje organizacja Open Doors, która ma informacje z pierwszej ręki od swoich lokalnych współpracowników.

Warto przeczytać

Chrześcijanie w Indiach coraz częściej doświadczają przemocy na tle religijnym. Potwierdzają to aktualne dane zebrane przez lokalnych partnerów Open Doors. Choć liczba otrzymanych raportów jest mniejsza – ze względu na ograniczenia związane z pandemią – po raz kolejny wzrosła liczba opisywanych przypadków najbardziej drastycznych form przemocy.

O tym, że przemoc wobec chrześcijan znacznie wzrosła, a ataki stają się coraz brutalniejsze, świadczą następujące dane. W roku 2020 zgłoszono zabójstwa 18 chrześcijan, podczas gdy w 2019 r. liczba zabójstw na tle religijnym wyniosła 8. Według dostępnych raportów, w 2019 r. znęcano się fizycznie nad 1676 chrześcijanami; w 2020 r. liczba ta wzrosła do 1893. Jeśli chodzi o niszczenie mienia, domów lub nieruchomości należących do chrześcijan, w 2019 r. otrzymano łącznie 51 raportów, podczas gdy w 2020 r. liczba ta wzrosła prawie czterokrotnie do 201.

Dane te dotyczą przypadków ciężkich prześladowań, o których lokalni partnerzy Open Doors mają informacje z pierwszej ręki. Stanowią one zatem jedynie wierzchołek góry lodowej w ilościowym określeniu prześladowań chrześcijan w Indiach. Według szacunków Open Doors w Indiach żyje około 67 milionów chrześcijan, z których większość doświadcza jakiejś formy prześladowań. Spektrum obejmuje liczne przypadki, od dyskryminacji po pobicia a w skrajnych przypadkach – zabójstwa. Ponieważ wielu chrześcijan prowadzi odosobnione życie, Open Doors zakłada, że liczba niezgłoszonych przypadków jest wysoka. Wiele innych incydentów może dotyczyć wiernych, którzy nie mają kontaktu z lokalnymi partnerami Open Doors. Mniej poważne przypadki dyskryminacji i nadużyć zazwyczaj nie są zgłaszane, ponieważ dla wielu chrześcijan stanowią one normalną część życia.

Niektóre z przyczyn coraz gwałtowniejszych prześladowań chrześcijan w Indiach zostały wyjaśnione w niedawnej analizie badawczej przeprowadzonej przez Londyńską Szkołę Ekonomii i Politologii  na zlecenie Open Doors. Badanie analizuje sytuację wszystkich mniejszości religijnych w Indiach. Sprawozdanie stwierdza, że podmioty państwowe – w tym władze stanowe i regionalne, policja i media – ignorują, a nawet przyzwalają na ataki na mniejszości religijne, aby zyskać przychylność potężnych indyjskich organizacji ekstremistycznych. „Obecnie często zdarza się, że agresywne grupy lub lokalni zwolennicy ekstremizmu wkraczają do domów i miejsc kultu, próbując sprowokować przemoc i przedstawić społeczności chrześcijańskie i muzułmańskie jako podżegaczy lub sprawców zamieszek. Za takim działaniami w wielu przypadkach kryją się osoby powiązane z lokalnymi i krajowymi politykami lub osoby, które usiłują zyskać poparcie lokalnych lub krajowych polityków”.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2021 Indie zajmują 10 miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię