fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

16.2 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Polski przemysł oferuje Europie rozwiązania obronne i nie tylko…

Przed paroma dniami mieliśmy przyjemność zaprezentować Państwu ofertę Grupy WB przedstawioną podczas briefingu w Warszawie, a już dotarły do nas wieści o udziale firmy w targach sprzętu wojskowego, które odbyły się w Grecji. Impreza pod nazwą Defence Exibition Athens 2021 zorganizowana po raz pierwszy od z górą dziesięciu lat zgromadziła 316 wystawców reprezentujących 23 państwa.

Warto przeczytać

Polskie stoisko odwiedził m.in. minister obrony narodowej Grecji Nikolaos Panagiotopoulos oraz liczne delegacje, spośród 45 państw wizytujących targi DEFA 2021. Zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się zwłaszcza systemy Topaz i Fonet, zintegrowana platforma dowodzenia i zaawansowany technologiczne moduł łączności oraz bezzałogowe środki obserwacji, kierowania ogniem i przenoszenia oraz tzw. amunicja krążąca FlyEye i Warmate. Jak informuje dyrektor do spraw komunikacji WB Remigiusz Wilk (inżynier z wykształcenia), zaprezentowano także nowoczesne rozwiązania elektroenergetyczne i z zakresu elektromobilności. Nie zabrakło propozycji lekkich – przenośnych radiostacji programowanych cyfrowo COMP@N dla pojedynczego żołnierza oraz w wersji mobilnej i zminiaturyzowanej radiostacji doręcznej R35010 współpracującej z zestawami samochodowymi i montowanymi w wozach bojowych, jako baza dla systemów BMS. Wszystkie wymienione systemy i rozwiązania zaprojektowano w sposób gwarantujący interoperacyjność, a wymienne głowice oraz odseparowanie Warmate od wyrzutni zapewniają nie tylko dłuższy czas i zasięg lotu, ale także wysoką niezawodność, trudne wykrycie, zweryfikowane w warunkach bojowych oraz wielość zastosowań.

Z myślą o zmianach klimatu i nie tylko

Grupa WB poszerza swoje kompetencje nie tylko w obszarze obronności, czy szeroko pojmowanego bezpieczeństwa, ale też w dziedzinie elektroenergetyki i elektromobilności, z myślą o transporcie publicznym, usługach komunalnych i optymalizacji poboru energii. 

Jak pisaliśmy poprzednio – Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX wchodzący w skład Grupy WB opracował szybką ładowarkę do ładowania pojazdów elektrycznych, zasilanych z trolejbusowej sieci trakcyjnej. Po stacji ładowania TBC-01 do trolejbusów z systemem bateryjnego zasilania autonomicznego, co pozwala opuścić i bezpiecznie wrócić w obszar trakcji, to kolejny projekt Grupy WB wdrożony dla potrzeb Gdyńskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej. Oba rozwiązania opracowanoono w ramach polskiego EfficenCE oraz europejskiego Creating Automotive Renewal.

„Chcemy się skoncentrować na nowych obszarach działalności. Nasza przyszłość to energoelektryka, elektromobilność i bezpieczeństwo wewnętrzne. Chcemy za pięć lat generować 50 proc. przychodów z tych obszarów działalności” – powiedział prezes Zarządu Grupy WB Piotr Wojciechowski. „Dywersyfikacja oferty przyspieszy implementację zaawansowanych technologicznie rozwiązań opracowanych na użytek obronności na grunt cywilny, co ze względu na efekt skali pozwoli obniżyć koszty i zdyskontować wydatki poniesione na badania” – dodaje Piotr Wojciechowski. 

Równolegle trwają prace, których celem jest weryfikacja wydajności Mobilnego Systemu Ładowania Pojazdów Elektrycznych i jego wpływu na stan sieci trakcyjnej. Ich finalizację przewidziano na październik 2021 r. Obecnie tramwaje i trolejbusy, które funkcjonują w 33 polskich miastach, co otwiera dobre perspektywy dla stacji ładowania, zwłaszcza w przypadku metropolii o rozbudowanej sieci połączeń, gdzie inwestycje w dużej mocy przyłącza trakcyjne generują znaczne koszty.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły