fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18.2 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

W 2020 Grupa PGE była największym płatnikiem podatków

Czterdziestu największych płatników w gospodarce wpłaciło w ub.r. podatki i obowiązkowe opłaty w kwocie aż 99 mld zł, czyli równowartość prawie połowy wpływów do budżetu państwa - wynika z analizy Business Insider Polska. Największym płatnikiem podatków w ub.r. była grupa PGE. To efekt drożejących uprawnień do emisji CO2

Warto przeczytać

Business Insider Polska przeanalizował dane 60 największych spółek giełdowych, a także nienotowanych na giełdzie firm zatrudniających wielu pracowników (tych, które udostępniły już sprawozdanie finansowe w KRS) oraz tych zajmujących się produkcją towarów akcyzowanych i grami losowymi. Z tego powstał obraz wpływów podatkowych w Polsce w 2020 r.

I tak czterdziestu największych płatników z tego grona wniosło w ub. r. aż 98,7 mld zł w formie różnych podatków i opłat. To równowartość aż 42 proc. wpływów podatkowych budżetu państwa w ub.r. z wyłączeniem VAT, który płacą ostatecznie zawsze konsumenci. Te czterdzieści firm to część gospodarki, która, można powiedzieć, że swoją działalnością utrzymuje struktury państwowe.

Uwzględniono wszystkie rodzaje podatków i opłat, od tych jakie firmy wpłacają za pracowników i zarząd (PIT i ZUS), po podatek dochodowy firm (CIT), podatek bankowy, handlowy, od nieruchomości, akcyzę, opłatę paliwową, opłaty regulacyjne, ale również opłaty na kupno praw do emisji CO2. Dla wyjaśnienia, te ostatnie wpływają do budżetu państwa i są nieformalną formą opodatkowania przerobu węgla lub innych substancji, z których uzyskuje się emisję dwutlenku węgla.

I tak tytuł największego płatnika podatków w Polsce zyskuje PGE , która zawdzięcza to miano właśnie drożejącym prawom do emisji CO2. Z 10,8 mld zł różnych podatków, które firma wpłaciła w ub.r., aż 6,2 mld zł to opłaty za prawa do emisji tego gazu, 2,3 mld zł to akcyza i inne podatki, a około 2,2 mld zł to PITy i ZUS od pracowników i zarządu. Podatek dochodowy CIT w tym zestawieniu jest najmniej istotny – wyniósł 166 mln zł.

Grupa PGE wpłaciła w ub.r. o 3,9 mld zł więcej rok do roku (+56 proc. wzrost rok do roku) i ten wzrost był najwyższy wśród największych płatników podatków.

Trzecim największym płatnikiem jest PKN Orlen. Wniósł do budżetów: państwa, samorządów oraz instytucji państwowych aż 7 mld zł, czyli o 2,5 mld zł więcej (+57 proc.) rok do roku. A wszystko to w roku pandemicznym, gdy formalnie biznes paliwowy był w zapaści, bo ludzie nie poruszali się drogami tak intensywni jak rok wcześniej. Wyjaśnieniem wzrostu płaconych przez grupę Orlen podatków jest przejęcie Energi (liczba pracowników grupy PKN Orlen się podwoiła) oraz rosnące opłaty za dwutlenek węgla. Z 7 mld zł podatków 3,6 mld zł to akcyza paliwowa razem z innymi opłatami, 1,7 mld zł PIT i ZUS od pensji pracowników i zarządu a szacunkowo 1,7 mld zł to opłaty za CO2 (szacunki na podstawie różnicy rezerw).

Największe podatki i składki ubezpieczeniowe za pracowników wpłacały: PGE, PZU oraz Poczta Polska.

We wpłatach CIT liderowało PGNiG przed grupą PZU i KGHM. Ta ostatnia spółka oprócz CIT musiała wpłacić podatek od wydobycia miedzi w kwocie 1,6 mld zł.

źródło: Business Insider Polska

Najczęściej czytane i komentowane przez branżystów 

Spółki energetyczne i Skarb Państwa mają porozumienie dot. współpracy ws. wydzielenia aktywów węglowych

PGE stroną porozumienia największych spółek sektora energetycznego i Skarbu Państwa, zmierzającego do powołania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego

Podpisane porozumienie to kamień milowy w procesie wydzielenia aktywów węglowych z polskich grup energetycznych i utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego

Dlaczego 17 maja doszło do wyłączenia elektrowni w Bełchatowie?

PGE Polska Grupa Energetyczna i Tauron Polska Energia zawarły porozumienie w sprawie pilotażu usług sieci łączności specjalnej w technologii LTE w pasmie 450MHz na obszarze koncesyjnym Tauronu.

Legislacja energetyczna

Sytuacja w Turowie 

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię