fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

16.2 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Rewolucja w podatkach coraz bliżej. Minister finansów zdradził szczegóły

Minister Finansów Tadeusz Kościński zaprezentował projekt ustawy podatkowej, będącej elementem „Polskiego Ładu”. Jednym z jego fundamentów ma być podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych.

Warto przeczytać

„Mamy gotowy projekt podatkowego pakietu »Polskiego Ładu«. To jest efekt wielomiesięcznej pracy. Dzisiaj rozpoczynamy konsultacje społeczne” – zapowiedział minister finansów Tadeusz Kościński.

„Zyska aż 18 mln podatników. Dwie trzecie emerytów przestanie w ogóle płacić podatek PIT, a dla 90 proc. podatników, to jest 23 mln, zmiany, które proponujemy, są albo korzystne, albo są neutralne” – dodał minister.

Wyższa kwota wolna od podatku

„Nasz projekt zawiera propozycję, aby podnieść kwotę wolną do 30 tys. zł. To jest historycznie rekordowa kwota wolna od podatku. Proponujemy podnieść próg podatkowy z obecnych 85 tys. zł do 120 tys. zł, co spowoduje, że ponad połowa podatników, którzy obecnie płacą wyższy podatek 32 proc., zejdą do niższego progu 17 proc.” – powiedział minister finansów.

Jak stwierdził Kościński, w wyniku zmian 9 mln osób „przestanie płacić podatek PIT”, a w kieszeniach podatników pozostanie ponad 8 mld zł.

Według autorów „Polskiego Ładu”, na zmianach podatkowych skorzysta 18 mln Polaków – ci mniej zarabiający, ale również ci z klasy średniej, rodziny z dziećmi i emeryci. Dzięki podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. i podniesieniu drugiego progu podatkowego do 120 tys. w kieszeni 90 proc. podatników zostanie więcej pieniędzy.

„Do tej pory system bardziej obciążał osoby o niskich zarobkach niż te o wysokich” – czytamy w założeniach „Polskiego Ładu”.

Zmiany w składce zdrowotnej

Od przyszłego roku przedsiębiorcy mają płacić składkę zdrowotną na takim samym poziomie jak pracownicy. „Nie może być tak, że pracownicy, którzy zarabiają mniej od swoich pracodawców płacą większą składkę zdrowotną” – podkreślił minister.

Kościński dodał, że brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku został zrekompensowany innymi rozwiązaniami. „Mamy na przykład bardzo atrakcyjny tak zwany podatek Estoński CIT, kolejne obniżki ryczałtu, ulgi na innowacje czy na rozwój firm. To wszystko jest sposobem na jeszcze większe dochody przedsiębiorców i odbicie naszej gospodarki po pandemii” – powiedział Kościński.

„Zmiany w klinie pozostawią dodatkowe ok. 8 mld zł w kieszeniach podatników, dodatkowe wszystkie nasze ulgi i zmiany w ryczałtach to jest koszt około 20 mld zł. To trzeba traktować jako inwestycję. To spowoduje, że nasza gospodarka będzie mogła bardzo szybko rozwijać się po pandemii” – podkreślił minister.

Finanse państwa są w dobrym stanie

Jak zaznaczył minister – „»Polski Ład« to podatkowe »fair play« wobec państwa. Chcemy, żeby powstawały nowe szkoły, nowe szpitale, żebyśmy wszyscy czuli się bezpiecznie, więc w »Polskim Ładzie« proponujemy uczciwe płacenie podatków i składek”.

Kościński powiedział, że finanse państwa są w bardzo dobrym stanie, a rządowe działania pomogły podczas pandemii uratować wiele miejsc pracy. Jak przypomniał, recesja w Polsce była w ub. roku na poziomie 2,7 proc., podczas gdy unijna średnia była „ponaddwukrotnie większa”. Kościński wskazał również, że w Polsce w ub. roku był jeden z najniższych w UE wskaźników bezrobocia.

„Dużo się mówi o długu publicznym, długu instytucji rządowych i samorządowych” – stwierdził minister. Jak wskazał, na koniec I kw. tego roku wg. Eurostatu „polski dług wynosił 59 proc. PKB, a jak się patrzy na średni dług w UE, to jest on na poziomie 92 proc. Sam dług krajów europejskich to jest ponad 100 proc.” 

Reforma podatkowa – trzy główne elementy

Na konferencji obecny był też wiceminister finansów Jan Sarnowski. Wyjaśnił, że reforma podatkowa będzie się składać z trzech pakietów. Pierwszy pakiet zmieni system podatkowy „w kierunku większej sprawiedliwości” i zawierać będzie podniesienie kwoty wolnej i zmiany dotyczące składki zdrowotnej czy podniesienie progu podatkowego i zmiany w uproszczonych formach opodatkowania.

Druga część pakietu to (jak powiedział Sarnowski) „kompletny pakiet ulg i zachęt, który był już prezentowany i konsultowany przez resort finansów. To kilkanaście ulg, uproszczeń i rozwiązań nakierowanych na konkretne kategorie przedsiębiorców”. Dodał, że chodzi tu m.in. o małe i średnie firmy, duże międzynarodowe holdingi, przemysł innowacyjny.

Z wypowiedzi Sarnowskiego wynika, że trzeci zestaw przepisów to pakiet uszczelnień systemu podatkowego, który będzie bardzo ważnym elementem finansowania tej reformy. Wskazał, że rząd planuje, że 6 z 8 mld zł, które ma kosztować reforma podatkowa w ramach „Polskiego Ładu”, zostanie pokryte właśnie z uszczelnienia systemu podatkowego.

Zmiany podatkowe  korzyści dla emerytów i przedsiębiorców

Jak mówił Sarnowski, na zwiększeniu kwoty wolnej od podatku najwięcej skorzystają ci emeryci, którzy otrzymują emerytury ok. 2 tys. zł, będzie to 170 zł miesięcznie. „Osoby z emeryturą do prawie 5 tysięcy złotych zyskają na zmianach, z kolei osoby z emeryturą do 13,6 tysiąca złotych brutto dopłacą mniej niż 200 złotych miesięcznie” – powiedział wiceszef resortu.

„Na proponowanych przez nas zmianach zyska prawie 90 proc. emerytów. W stosunku do 4 proc. emerytów nie będzie zmian. Około 6 proc. dopłaci, ale mniej niż 200 złotych, a 0,3 proc. dopłaci więcej niż 200 złotych miesięcznie” – podsumował Sarnowski.

Wiceminister powiedział, że wpływ zmian podatków w Polskim Ładzie na przedsiębiorców jest trudniejszy do oszacowania niż w przypadku emerytów, ale pierwsze wyliczenia pozwalają na optymizm. 

„Pewne jest to, że gdyby podatnicy rozliczali się tak jak w 2019 r., czyli w ostatnim roku, kiedy ministerstwo finansów ma już zagregowane dane, to na zmianach podatkowych skorzystałoby aż 45 proc. przedsiębiorców. To ponad pół miliona firm” – dodał Sarnowski.

Obowiązkowa składka zdrowotna 

Sarnowski wyjaśnił, że wejście w drugi próg podatkowy będzie zaczynało się od miesięcznych dochodów przekraczających 12 tys. zł. 

Sprecyzował też, że wyrównane płacenia składki zdrowotnej będzie oznaczało, że wszyscy, bez względu na to, jaką mają formę zatrudnienia, zapłacą taką samą składkę zdrowotną. 

To rozwiązanie dotyczy ok. 100 tys. osób. „To głównie taksówkarze, hotelarze, fryzjerzy, kosmetyczki czy budowlańcy” – powiedział.

„Od przyszłego roku składka zdrowotna dla nich ustalona ma być na poziomie 9 proc. od średniego wynagrodzenia bez możliwości odliczenia od podatku” – wytłumaczył Sarnowski.

„Polski Ład”  najważniejsze elementy

„Polski Ład” to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. 

Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię