fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

8 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

USA/ Sąd nakazał konfiskatę starożytnej tablicy z fragmentem Eposu o Gilgameszu

Sąd w Nowym Jorku nakazał we wtorek konfiskatę liczącej ponad 3 tys. lat glinianej tablicy z fragmentem Eposu o Gilgameszu, która została nielegalnie sprzedana założycielom Muzeum Biblii w Waszyngtonie. Tablica prawdopodobnie zostanie zwrócona władzom Iraku, skąd pochodzi.

Warto przeczytać

Jak podało w komunikacie amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości, tablica została nielegalnie sprowadzona do USA w 2014 roku przez dom aukcyjny The Auction House oraz sprzedana rodzinie Greenów, właścicielom sieci sklepów z artykułami plastycznymi Hobby Lobby. Przedsiębiorcy umieścili tablicę w założonym przez siebie Muzeum Biblii w Waszyngtonie.

Dom aukcyjny fałszywie przedstawił sposób, w jaki przedmiot znalazł się na rynku, deklarując, że od dawna był wśród zbiorów zakupionych jeszcze w latach 80. XX wieku.

Odkryta w XIX wieku i datowana na ok. 3,5 tys. lat tablica zawiera zapisany pismem klinowym w języku akadyjskim fragment sumeryjskiego Eposu o Gilgameszu, jednego z najstarszych znanych dzieł literatury.

Artefakt został zajęty przez prokuraturę w 2019 roku i od tego czasu przebywał w magazynie w Nowym Jorku. Prokuratura domagała się zwrotu dzieła Irakowi, skąd artefakt został ukradziony w 2003 roku.

Jest to już kolejny raz, kiedy Muzeum Biblii zostało zmuszone do zwrotu posiadanych przez siebie przedmiotów. W ciągu ostatnich kilku lat instytucja zwróciła władzom Egiptu i Iraku kilkadziesiąt tysięcy starożytnych glinianych tablic i zwojów papirusowych z fragmentami Biblii. Wiele z artefaktów zostało skradzionych z Muzeum Narodowego Iraku po amerykańskiej inwazji w 2003 roku. Waszyngtońskie muzeum kupiło je hurtem od sprzedawców ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ ap/

SourcePAP

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię