Jak podało w komunikacie amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości, tablica została nielegalnie sprowadzona do USA w 2014 roku przez dom aukcyjny The Auction House oraz sprzedana rodzinie Greenów, właścicielom sieci sklepów z artykułami plastycznymi Hobby Lobby. Przedsiębiorcy umieścili tablicę w założonym przez siebie Muzeum Biblii w Waszyngtonie.
Dom aukcyjny fałszywie przedstawił sposób, w jaki przedmiot znalazł się na rynku, deklarując, że od dawna był wśród zbiorów zakupionych jeszcze w latach 80. XX wieku.
Odkryta w XIX wieku i datowana na ok. 3,5 tys. lat tablica zawiera zapisany pismem klinowym w języku akadyjskim fragment sumeryjskiego Eposu o Gilgameszu, jednego z najstarszych znanych dzieł literatury.
Artefakt został zajęty przez prokuraturę w 2019 roku i od tego czasu przebywał w magazynie w Nowym Jorku. Prokuratura domagała się zwrotu dzieła Irakowi, skąd artefakt został ukradziony w 2003 roku.
Jest to już kolejny raz, kiedy Muzeum Biblii zostało zmuszone do zwrotu posiadanych przez siebie przedmiotów. W ciągu ostatnich kilku lat instytucja zwróciła władzom Egiptu i Iraku kilkadziesiąt tysięcy starożytnych glinianych tablic i zwojów papirusowych z fragmentami Biblii. Wiele z artefaktów zostało skradzionych z Muzeum Narodowego Iraku po amerykańskiej inwazji w 2003 roku. Waszyngtońskie muzeum kupiło je hurtem od sprzedawców ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)
osk/ ap/