fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18.7 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Dziś (piątek, 30 lipca) w kraju

Warto przeczytać

Dziś jest piątek, dwieście jedenasty dzień roku. Wschód słońca o godz. 4.51, zachód o 20.32. Imieniny obchodzą: Sekunda, Ingeborga, Maryna, Swojsław oraz Ursus.

# # #

507 lat temu wojska moskiewskie, po kilku miesięcznym oblężeniu, zdobyły Smoleńsk, broniony przez załogę dowodzoną przez wojewodę Jerzego Sołłohuba. 

402 lata temu w Jamestown w Wirginii wybuchł strajk polskich rzemieślników, domagających się prawa głosu w wyborach do Zgromadzenia Ogólnego Wirginii. Gubernator spełnił żądania Polaków. 

365 lat temu wojska szwedzkie pokonały armię Jana Kazimierza w trzydniowej bitwie pod Warszawą. Armia polska nie została jednak rozbita i wycofała się za Wisłę.

150 lat temu w Klemensowie (według innych źródeł w Warszawie) urodził się Maurycy Zamoyski, od 1917 r. wiceprezes Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu; w latach 1919-1924 poseł RP w Paryżu; minister spraw zagranicznych RP (1924); w 1922 r. kandydat Związku Ludowo-Narodowego na prezydenta RP.

128 lat temu powstała Socjaldemokracja Królestwa Polskiego, partia założona przez działaczy robotniczych z Różą Luksemburg na czele, którzy wystąpili z PPS; celem SDKP było obalenie caratu i wywołanie międzynarodowej rewolucji robotniczej.

80 lat temu w Londynie premier rządu RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski podpisał z ambasadorem ZSRS Iwanem Majskim polsko-sowiecki układ dotyczący wznowienia stosunków dyplomatycznych, współpracy na rzecz pokonania Niemiec oraz powstania polskiej armii w ZSRS; dodatkowy protokół przewidywał zwolnienie z więzień i łagrów obywateli polskich.

77 lat temu z warszawskiego więzienia na Pawiaku wyruszyły ostatnie transporty do obozów koncentracyjnych. 1400 więźniów skierowano do obozu Gross-Rosen, a 400 osób do Ravensbrueck.

45 lat temu podczas igrzysk olimpijskich w Montrealu polscy siatkarze zdobyli złoty medal, pokonując w finale zespół ZSRS.

27 lat temu w Chorzowie zmarł Ryszard Riedel, wokalista bluesowy, lider zespołu “Dżem”, autor tekstów piosenek “Sen o Victorii”, “Czerwony jak cegła”, “List do M”, “Skazany na bluesa”. 

# # #

Prezydent Andrzej Duda weźmie dziś udział w uroczystościach z okazji obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. O godz. 10.50 prezydent złoży kwiaty na Dziedzińcu Głównym Muzeum Powstania Warszawskiego, przed tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Na godz. 11 zaplanowane jest spotkanie prezydenta z bohaterami Powstania Warszawskiego. Podczas uroczystości w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent wręczy odznaczenia państwowe; przewidziano wystąpienie Andrzeja Dudy.

“Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to będzie znów ten moment, w którym w czasie popandemicznym będziemy mogli wreszcie się spotkać razem, spotkać też bohaterów tamtych dni, których zostało już tak niewielu, ale dzięki którym pamiętamy. Oni przekazują nam pamięć o tamtych dniach” – mówił PAP prezydencki minister Wojciech Kolarski.

sdd/ par/

# # #

Dziś we Wrocławiu odbywa się VII Polsko-Hiszpańskie Forum Parlamentarne z udziałem marszałek Sejmu Elżbiety Witek; wieczorem zaplanowano oficjalną kolację, w piątek odbędą się sesje plenarne. Dyskusje podczas Forum będą dotyczyć inicjatywy integracji subregionalnej jako elementu wzmacniania spójności UE (w tym Inicjatywa Trójmorza, Grupa Wyszehradzka, Europa Karpat). Odbędzie się też konferencja poświęcona przyszłości Europy i roli parlamentów krajowych. Uczestnicy forum będą również rozmawiać o Krajowych Planach Odbudowy i zaangażowaniu parlamentów w odbudowę gospodarek po pandemii Covid-19. Ostatnia z piątkowych sesji ma być poświęcona Europejskiej Polityce Sąsiedztwa z perspektywy państw granicznych UE.

pdo/ par/

Newsroom PAP

SourcePAP

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły