fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

22.6 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Obronić podatek liniowy

Przedsiębiorcy obawiają się o sens podatku liniowego, a Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje o podpisanie petycji do premiera.

Warto przeczytać

W tej sprawie specjalnie dla naszego portalu wypowiedział się dziś Adam Abramowicz.

– „Polski Ład” nie może być wprowadzany kosztem polskich przedsiębiorców. Proponowana przez rząd reforma podnosi obciążenia przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym prawie o 50 proc. W praktyce podatek liniowy straci sens dla większości go obecnie płacących. Uważam, że plany rządu dotyczące zmian w podatku liniowym w ramach „Polskiego Ładu” są nieuzasadnione. Należy się temu sprzeciwić. Dlatego w ramach trwających konsultacji społecznych zachęcam do podpisania umieszczonej na naszej stronie petycji, która ma na celu utrzymanie podatku liniowego w dotychczasowym kształcie – mówi Adam Abramowicz Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Tylko i aż tyle, ważny jest jednak kontekst. W warunkach lockdownu bitwa szła wszak o gospodarkę i miejsca pracy. Temu służyły transfery w ramach tarczy PFR. Nie trzeba jednak doktoratu z ekonomii, by rozumieć, że warunkiem konkurencyjności gospodarki, jest stabilne i przejrzyste nakładanie danin publiczno-prawnych, w tej liczbie podatków. 

Tym samym utrzymanie prorozwojowego rozwiązania, w postaci podatku liniowego, co nie jest naszym wynalazkiem, by przywołać przykład Hiszpanii, a z bliższych geograficznie krajów estoński CIT, w nieco innym świetle stawia stwierdzenie ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, że podatkowe propozycje w ramach „Polskiego Ładu” będą korzystne dla prawie 80 procent podatników. 

Otóż w opisanym przypadku „prawie robi różnicę”. Warto to rozważyć – więcej – policzyć, zanim mleko się rozleje. Popsuć jest bowiem łatwo, naprawić trudniej, że o zaufaniu nie wspomnimy. To ono bowiem stanowi osnowę decyzji, jakie podejmują przedsiębiorcy. Tym chętniej będą inwestować własną inwencję, prace i środki im korzystniejsze będą regulacje definiujące warunki ich działania. 

Jeśli więc zmieniać – to w dialogu z interesariuszami i na lepsze. Wszak jedno z haseł „Polskiego Ładu” brzmi: „poprawić byt każdej polskiej rodziny”. Niech to wystarczy za pointę.

Petycja „Uchrońmy podatek liniowy! – stop niekorzystnym zmianom w Polskim Ładzie” jest dostępna pod adresem: https://rzecznikmsp.gov.pl/petycja/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły