fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

24.8 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Dziś (czwartek, 5 sierpnia) w kraju

Dziś jest czwartek, dwieście siedemnasty dzień roku. Wschód słońca o godz. 5.00, zachód o godz. 20.22. Imieniny obchodzą: Cyriak, Parys, Oswald oraz Wirginia.

Warto przeczytać

249 lat temu – I rozbiór Polski: Traktat rozbiorowy w Petersburgu podpisały Rosja, Prusy i Austria.

157 lat temu na stokach warszawskiej Cytadeli władze carskie dokonały egzekucji Romualda Traugutta – dyktatora Powstania Styczniowego oraz czterech jego współpracowników: Jana Toczyskiego, Rafała Krajewskiego, Romana Żulińskiego i Jana Jeziorańskiego.

100 lat temu w Krakowie urodził się Roman Bratny, prozaik, poeta, publicysta, scenarzysta filmowy, autor powieści “Kolumbowie. Rocznik 20”.

81 lat temu premier RP gen. Władysław Sikorski oraz premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill podpisali polsko-brytyjską umowę wojskową.

79 lat temu 5 lub 6 sierpnia Janusz Korczak i jego współpracowniczka Stefania Wilczyńska razem ze swoimi wychowankami z Domu Sierot doprowadzeni zostali przez Niemców na Umschlagplatz, skąd wywieziono ich do obozu zagłady w Treblince.

77 lat temu – Powstanie Warszawskie: Brygada SS Oskara Dirlewangera wymordowała na Woli około 20 tys. ludzi; w ciągu następnych dni liczba zamordowanych wzrosła do 40-60 tys.; dokładna liczba ofiar rzezi warszawskiej Woli pozostaje wciąż nieznana.

77 lat temu – Powstanie Warszawskie: Żołnierze Batalionu “Zośka” uwolnili około 350 Żydów więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Warschau na tzw. Gęsiówce.

76 lat temu w nocy z 4 na 5 sierpnia zgrupowanie poakowskich oddziałów partyzanckich, związanych z Delegaturą Sił Zbrojnych, pod dowództwem kpt. Antoniego Hedy “Szarego”, zaatakowało więzienie UB w Kielcach uwalniając ponad 350 więźniów.

10 lat temu w Warszawie zmarł Andrzej Lepper; szef Samoobrony i były wicepremier rządu PiS-LPR-Samoobrona.

5 lata temu w Rio de Janeiro rozpoczęły się XXXI Letnie Igrzyska Olimpijskie. Polscy sportowcy zdobyli w ich trakcie 11 medali, w tym 2 złote.

# # #

Senat będzie dzisiaj kontynuował obrady; w porządku obrad jest m.in. ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Bruehla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

Ten prezydencki projekt ustawy został przygotowany przez specjalny zespół powołany przez szefa Kancelarii Prezydenta RP we współpracy z Biurem Programu “Niepodległa”. W zamierzeniu Pałac Saski ma stać się przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych. Z kolei zrekonstruowane kamienice przy ulicy Królewskiej są rozważane jako przyszła siedziba Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a Pałac Bruehla – jako siedziba Senatu.

W porządku obrad jest też nowelizacja ustawy o Trybunale Stanu, która stanowi, że regulamin tej instytucji uchwalany będzie przez sam Trybunał, a nie, jak dotychczas, przez Sejm.

kos/

# # #

Marsz w hołdzie cywilnym ofiarom z Powstania Warszawskiego przejdzie dziś wieczorem ulicami Woli w Warszawie. Wydarzenie, w którym co roku biorą udział mieszkańcy stolicy, weterani II wojny światowej i przedstawiciele władz, jest częścią obchodów 77. rocznicy niepodległościowego zrywu Polaków z lata 1944 r.

Uroczystość rozpocznie się przy pomniku poświęconym zamordowanym przez Niemców mieszkańcom Woli, znajdującym się w rozwidleniu al. Solidarności i ul. Leszno. Potem nastąpi przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy upamiętniających mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego – w trakcie marszu będą wyczytywane imiona i nazwiska zamordowanych, a także będą zapalane znicze w miejscach ich upamiętniających. Na koniec odbędzie się ceremonia w Parku Powstańców Warszawy, gdzie prezentowana jest wystawa “Zachowajmy ich w pamięci” poświęcona cywilnym ofiarom z powstania.

Rzeź mieszkańców stołecznej Woli trwała od 5 do 7 sierpnia 1944 r. W masowych egzekucjach zginęło – według różnych szacunków – od 40 do 60 tys. mieszkańców dzielnicy. Ludność była rozstrzeliwana, a ciała zabitych palono. Eksterminacja na dużą skalę zakończyła się 7 sierpnia, jednak w mniejszym stopniu trwała aż do 12 sierpnia, kiedy dowodzący niemieckimi siłami zwalczających powstanie gen. Erich von dem Bach-Zelewski wydał zakaz mordowania ludności cywilnej.

nno/ pat/

Newsroom PAP

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły