77 lat temu rozpoczęła się bitwa pod Falaise, w której brała udział 1. Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka; w wyniku trwających do 21 sierpnia walk wojska alianckie zniszczyły większość niemieckich sił w Normandii.
77 lat temu w czasie powstania warszawskiego miały miejsce walki Zgrupowania “Radosław” na cmentarzach kalwińskim i ewangelickim.
57 lat temu w Warszawie zmarł Aleksander Zawadzki, członek władz KPP, PPR i PZPR; wicepremier (1949; 1950-1952), a następnie przewodniczący Rady Państwa (1952-1964).
32 lata temu Lech Wałęsa wygłosił oświadczenie w sprawie koalicji rządowej Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Demokratycznego.
30 lat temu w Warszawie zmarła Kalina Jędrusik, aktorka, piosenkarka, niezapomniana artystka Kabaretu Starszych Panów, w którym śpiewała m.in. piosenki “S.O.S.”, “Bo we mnie jest seks”, “Zmierzch”, “Ciepła wdówka na zimę”, “Nie, nie nie budźcie mnie”; odtwórczyni ról w filmach “Ziemia obiecana”, “Lekarstwo na miłość”, “Jutro premiera”, “Jowita” i “Upał”.
29 lat temu w Popowie nad Bugiem zmarł Mariusz Dmochowski, aktor, reżyser, dyrektor teatrów; znany m.in. z ról Wokulskiego w “Lalce”, Augusta II Mocnego w “Hrabinie Cosel” oraz hetmana Sobieskiego w “Panu Wołodyjowskim”.
#
Dziś w południe rozpocznie się posiedzenie zarządu Porozumienia, podczas którego politycy tego ugrupowania mają zdecydować o dalszej współpracy w ramach rządzącej koalicji – Zjednoczonej Prawicy. Jak zapewnia zastępca rzecznika Porozumienia Jan Strzeżek, “na stole są wszystkie scenariusze”, a on “zna przynajmniej kilku polityków z zarządu Porozumienia, którzy chcą opuścić koalicję”.
Posiedzenie zarządu odbędzie się w formie zdalnej; jest pokłosiem dymisji wiceszefowej MRPiT Anny Korneckiej, którą premier Mateusz Morawiecki w środę odwołał z funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. We wtorek Kornecka skrytykowała propozycje Polskiego Ładu, ponieważ – jak oceniła – zaszkodzą wielu obywatelom. Według niej teza, iż 90 proc. Polaków zyska na podniesieniu podatków dla przedsiębiorców, jest nieprawdziwa.
W czwartek lider Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin podkreślał, że z innymi koalicjantami ZP chce rozmawiać nie o stanowiskach czy personaliach, ale o programie. “Porozumienie chce pozostać częścią Zjednoczonej Prawicy, ale jeżeli zostaniemy z koalicji rządowej wypchnięci, to jako lider partii zobowiązałem się wobec członków i sympatyków Porozumienia, że zbuduję alternatywny scenariusz centroprawicowy” – powiedział. “Na pewno zależy nam na tym, żeby Zjednoczona Prawica kontynuowała swoją misję, to jest projekt, który dobrze służył Polsce przez sześć lat i mam nadzieję, że będzie dobrze służył przez kolejne dwa lata, ale w sprawie podatków oczekujemy głębokiego namysłu ze strony naszych koalicjantów” – dodał Gowin.
W posiedzeniu weźmie udział 50 osób zasiadających w zarządzie Porozumienia.
wni/ godl/ mhr/