fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

19.5 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

UE: Iran jest gotowy wrócić do negocjacji nuklearnych na początku września

Iran jest gotowy do kontynuowania negocjacji w sprawie umowy nuklearnej, a rozmowy mogą zostać wznowione w Wiedniu na początku września - poinformowała w sobotę agencja AFP, powołując się na wysokiego ranga urzędnika Unii Europejskiej, która bierze udział w rozmowach na temat ożywienia paktu nuklearnego z 2015 roku.

Warto przeczytać

Negocjator Unii Europejskiej, odpowiedzialny za irańskie dossier nuklearne, Hiszpan Enrique Mora, wziął udział w czwartek w zaprzysiężeniu nowego prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego w Teheranie.

“Enrique Mora odwiedził Teheran jako przedstawiciel Josepa Borrella, szefa dyplomacji europejskiej i koordynatora wspólnego komitetu JCPOA, umowy zawartej w 2015 r. z Teheranem w sprawie polityki jądrowej” – powiedział wysoki rangą urzędnik UE.

“Poprosił o rozmowę na temat JCPOA, a jego rozmówcą był Hossein Amir Abdollahian, który być może zostanie nowym szefem irańskiej dyplomacji – dodał – Rozmowy były bardzo udane, ponieważ dzięki nim udało się wyrazić obawy, związane z irańską działalnością nuklearną w ostatnich tygodniach”.

“Irańczycy powiedzieli mu, że chcą wznowić rozmowy w Wiedniu tak szybko, jak to możliwe – powiedział przedstawiciel UE – Powiedzieli także, że są gotowi wrócić do Wiednia, ale nie chcą dyskutować bez efektu. Chcą porozumienia, chcą sukcesu”.

“Irańczycy muszą najpierw sformować rząd, mianować nowego ministra spraw zagranicznych, a następnie wyznaczyć zespół negocjacyjny do rozmów w Wiedniu – wyjaśnił – Negocjacje mogą zostać wznowione na początku września”.

W negocjacjach nuklearnych uczestniczą delegacje Iranu, Rosji, Chin, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Unii Europejskiej, natomiast Amerykanie biorą w nich udział pośrednio. Teheran nie zgodził się na obecność delegatów USA przy stole negocjacyjnym.

Umowa nuklearna z Iranem z 2015 r. przewidywała, że Teheran znacząco zmniejszy produkcję uranu, a społeczność międzynarodowa zdejmie sankcje gospodarcze, nałożone na ten kraj. W 2018 r. ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał Waszyngton z porozumienia i nałożył na Iran nowe sankcje gospodarcze.

Do tej pory odbyło się sześć rund negocjacji w Wiedniu, które nie przybliżyły stron rozmów do odnowienia porozumienia. Data kolejnej rundy nie została wyznaczona. (PAP)

zm/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły