fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

19 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Czy Deutsche Bank kłamie na temat swoich postępów w kluczowym obszarze ESG? „Dealbraker” analizuje raport roczny DWS

Ostatnia dekada naznaczona była niepowodzeniami Deutsche Banku, a każde jego wyjście na prostą okazywało się kolejną drogą pełną wybojów. Kiedy więc ogłosił, że zyski w drugim kwartale tego roku ponaddwukrotnie przerosły szacunki analityków, jego dyrektorzy, Christian Sewing, James von Moltke i Paul Achleitner, mieli powody do radości. Zwłaszcza jeśli zestawimy to z medialnym nastrojem, który był bardzo pesymistyczny – gazety zapowiadały zarówno spadek przychodów z bankowości inwestycyjnej, jak i straty na działalności detalicznej. Rozradowani dyrektorzy Deutsche Banku ogłosili zatem, że wcale nie przeprowadzą głębokiej redukcji zatrudnienia, zwalniając wielu pracowników. Zamiast tego zwolnią jedynie część z nich.

Warto przeczytać

Skąd jednak taki wynik Deutsche Banku? Cóż, odpowiedzią jest ich sposób zarządzania aktywami. Grupa inwestycyjna DWS opublikowała w marcu raport za cały rok 2020, z którego dowiadujemy się, że ponad połowa zarządzanych przez nią aktywów – 459 mld euro – przeszła proces, który nazywa integracją ESG. Przy czym miesiąc wcześniej firma twierdziła, że „tylko niewielka część platformy inwestycyjnej stosuje integrację ESG”, a do tego nie ma kwantyfikowalnej lub weryfikowalnej integracji ESG dla kluczowych klas aktywów w DWS.

Desiree Fixler, szefowa DWS ds. zrównoważonego rozwoju, przedstawiła niedawno zarządowi prezentację, w której pokazała, że firma nie ma jasno sprecyzowanych ambicji ani strategii. Wytknęła brak polityki dotyczącej węgla i paru innych kwestii. Wskazała, że pracujące dla DWS zespoły ESG są postrzegane jako niezależni specjaliści, a nie jako integralna część procesu decyzyjnego. Fixler została jednak zwolniona 11 marca, czyli dzień przed opublikowaniem rocznego raportu. Komentując raport, przyznała, że jej zdaniem DWS błędnie przedstawił swoje możliwości w zakresie ESG. „Jako dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju, zwolenniczka ESG, jak mogłam nie zabrać głosu w sprawie niewłaściwego postępowania?” – pytała w oświadczeniu przesłanym do „Journal”. „Pozowanie z wielkimi oświadczeniami na temat działań klimatycznych i włączenia społecznego bez atrybutów, które mogą je poprzeć, jest tak naprawdę szkodliwe, ponieważ uniemożliwia przepływ pieniędzy i działań do właściwego miejsca”.

DWS wydała oświadczenie, w którym podkreślała transparentność swoich działań dla inwestorów oraz klientów. Utrzymała też stanowisko zawarte w rocznym raporcie, który został zbadany przez KPMG.

Wydawałoby się więc, że pozytywny audyt KPMG ucina dywagacje na temat poprawności raportu, ale warto pamiętać, że Rada Sprawozdawczości Finansowej nadzorująca brytyjskie oddziały międzynarodowych firm audytorskich, stwierdziła, że o ile wyniki Deloitte LLP, Ernst & Young LLP, Grant Thornton UK LLP czy PricewaterhouseCoopers LLP poprawiły się w obecnym roku, osiągając poziom 80 proc. audytów ocenionych jako dobre lub wymagające jedynie ograniczonych poprawek, to w przypadku KPMG LLP wyniki były znacznie gorsze. Spośród audytów KPMG tylko 59 proc. zostało ocenionych jako dobre lub wymagające jedynie ograniczonych poprawek.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ