fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

19 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Czechy: sąd orzekł, że pary jednopłciowe nie mogą adoptować dzieci

Sąd Konstytucyjny Republiki Czeskiej orzekł, że niemożliwe jest prawne zrównanie związków partnerskich z małżeństwami, zwłaszcza w sprawie adopcji dzieci. „Związki homoseksualne nie mogą być uważane za optymalne dla wychowania i nie mogą być utożsamiane z małżeństwem mężczyzny i kobiety” – napisano o orzeczeniu.

Warto przeczytać

Jak przypomina Grzegorz Górny (wPolityce.pl), w Czechach związki partnerskie są prawnie usankcjonowane od roku 2006. Początkowo było to uzasadniane możliwością odwiedzania partnera w szpitalu i wspólnym rozliczaniem podatków. Żądania jednak wzrosły i próbowano zrównać związki homoseksualne z małżeństwami, starając się umożliwić im adopcję dzieci.

Sąd Konstytucyjny uznał jednak, że najważniejsze jest dobro dziecka, a związek homoseksualny nie stanowi najlepszego środowiska do rozwoju i wychowania. Jak napisano w orzeczeniu sądu:

„Ponadto wiedza teoretyczna na temat niektórych kierunków psychologii rozwojowej wskazuje na wzrost trudności psychospołecznych u dzieci, które nie mogą skorzystać z obecności bodźców męskich i żeńskich. Dlatego związki homoseksualne nie mogą być uważane za optymalne dla wychowania i nie mogą być utożsamiane z małżeństwem mężczyzny i kobiety”.

Górny zwraca także uwagę, że Sąd Konstytucyjny Republiki Czeskiej przypomniał inne swoje orzeczenie dotyczące adopcji. W 2015 roku orzekł bowiem, że adopcja nie może być dopuszczona także dla par niezamężnych. „Zakaz ten spowodowany jest dobrem dziecka, ponieważ stabilność małżeństw jest większa niż związków nieformalnych i daje dziecku lepsze zabezpieczenie w przypadku zakończenia wspólnego pożycia z rodzicami” – pisze publicysta.

Również tym razem sąd zdecydował, że najważniejsze jest dobro dziecka, które powinno otrzymać optymalne warunki do rozwoju. 

Źródło: wPolityce.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię