fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

7.5 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Czytelnicy brytyjskiego portalu Express.co.uk wyrażają wściekłość po wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie reformy polskiego sądownictwa

Sąd Unii Europejskiej odrzucił reformy polskiego sądownictwa. Na zastosowanie się do wyroku Polska ma czas do 16 sierpnia. W innym wypadku Bruksela może nałożyć na Polskę karę pieniężną. Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, w odpowiedzi na wyrok oskarżył Unię o szantaż i zapowiedział, że polska nie będzie jej członkiem za wszelką cenę. Ziobro zarzuca Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości [ETS] „kolonialną mentalność”.

Warto przeczytać

Tymczasem czytelnicy brytyjskiego portalu Express.co.uk wzywają Polskę do pójścia w ślady Wielkiej Brytanii i opuszczenia Unii Europejskiej. Jeden z komentarzy głosi: „Polskę zdominowała Rosja, Niemcy, a teraz UE. Czas się uwolnić, Polska powinna być partnerem Wielkiej Brytanii. Żadnej dominacji, tylko partnerzy handlowi i sojusznicy w czasach trudności i wojny”. Inny dodaje: „Mam nadzieję, że zarówno Węgry, jak i Polska opuszczą UE. Jest jasne jak słońce, że UE nie jest blokiem handlowym, jest organizacją federalistyczną, która chce w pełni federalnych Stanów Zjednoczonych Europy, gdzie prawo UE góruje nad prawem polskim czy węgierskim. Więc w moich oczach Polska i Węgry są na rozdrożu i muszą dokonać wyboru”. Trzeci zaś wykrzykiwał: „Więcej szantażu ze strony Brukseli! To samo próbowali zrobić z Irlandią Północną przy Brexicie. Nie ustępuj, Polsko!”.

Zarówno Unia Europejska, jak i polskie partie opozycyjne są zdania, że przeprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość reformy sądownictwa podważają praworządność w Polsce. Domagają się ich zaniechania, by zachować ścisły rozdział między władzą polityczną i sądowniczą. Ziobro odpowiedział na to w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”. „Jestem całkowicie przeciwny poddaniu się nielegalnemu szantażowi ze strony UE, który jest realizowany za pośrednictwem ETS. Jeśli dziś zgodzimy się na bezprawny dyktat ETS w sprawach, w które nie ma on prawa ingerować, to jutro ETS wyda wyrok zobowiązujący np. Polskę do wprowadzenia małżeństw homoseksualnych i adopcji dzieci przez takie pary. Za wszelką cenę powinniśmy dążyć do obrony naszej autonomii i naszej pozycji w UE. W przeciwnym razie Polacy stracą na członkostwie w UE. Powinniśmy więc w niej być, ale nie za wszelką cenę” – stwierdził Ziobro.

Polska – podobnie jak kilka innych państw Europy Wschodniej i basenu Morza Śródziemnego – przystąpiła do Unii Europejskiej w 2004 r. Od tamtego czasu otrzymała od Brukseli miliardy euro w ramach dotacji i inwestycji infrastrukturalnych.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię