fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

16.2 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Dziś (sobota, 14 sierpnia) w kraju

Dziś jest sobota, dwieście dwudziesty szósty dzień roku. Wschód słońca o godz. 5.15, zachód o godz. 20.05. Imieniny obchodzą: Alfred, Euzebiusz, Kalikst oraz Maksymilian.

Warto przeczytać

636 lat temu w Krewie podpisana została unia polsko-litewska.

101 lat temu w walkach pod Ossowem zginął ks. Ignacy Skorupka, kapelan Wojska Polskiego; jego śmierć stała się symbolem bohaterstwa i poświęcenia za ojczyznę.

100 lat temu w Lublinie urodziła się Julia Hartwig, poetka, eseistka, tłumaczka. Zmarła w 2017 roku.

83 lata temu w Wilanowie urodziła się Beata Tyszkiewicz, jedna z najpopularniejszych polskich aktorek filmowych i telewizyjnych; do jej najsłynniejszych ról należą: rola Izabeli Łęckiej w “Lalce”, Donny Rebeki Uzedy w “Rękopisie znalezionym w Saragossie” oraz Marii Walewskiej w “Marysi i Napoleonie”.

81 lat temu Niemcy wysłali do KL Auschwitz pierwszy transport więźniów z Warszawy.

80 lat temu w niemieckim obozie Auschwitz zamordowany został o. Maksymilian Maria Kolbe, franciszkanin, misjonarz, założyciel klasztorów w Niepokalanowie i Nagasaki; kanonizowany w 1982 r. przez papieża Jana Pawła II.

80 lat temu podpisano polsko-sowiecki układ wojskowy o utworzeniu Armii Polskiej w ZSRR; jej dowódcą został gen. Władysław Anders.

28 lat temu w Warszawie na placu Piłsudskiego, naprzeciwko Grobu Nieznanego Żołnierza, odsłonięto pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

17 lat temu w Krakowie zmarł Czesław Miłosz, poeta, prozaik, eseista, tłumacz, profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley; autor zbioru wierszy “Trzy zimy”, “Ocalenie”, “Miasto bez imienia”, “Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada, “Dalsze okolice”, “Na brzegu rzeki”, “To”, “Druga przestrzeń” oraz tomu miniatur “Piesek przydrożny”; esejów “Zniewolony umysł”, “Rodzinna Europa”, “Widzenia nad Zatoką San Francisco”, powieści “Dolina Issy”, a także poematów “Traktat moralny”, “Traktat poetycki” i “Traktat teologiczny”; laureat literackiej Nagrody Nobla w 1980 r.

###

Kilkanaście tysięcy pielgrzymów dotrze dziś pieszo na Jasną Górę. Największą grupę stanowią uczestnicy 310. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, zwanej matką polskich pielgrzymek. Jest ona najstarszą i największą z kilku pielgrzymek, jakie co roku przychodzą ze stolicy na Jasną Górę. Jej wejście do sanktuarium uznawane jest za ukoronowanie przypadającego w połowie sierpnia szczytu pielgrzymkowego w Częstochowie. 14 sierpnia, dzień przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, na Jasną Górę przybywa pieszo najwięcej pielgrzymów w roku. W ubiegłym roku, z powodu pandemii piesze pielgrzymki wędrowały do Częstochowy w systemie sztafetowym, w niewielkich grupach lub w formie reprezentacji kapłanów. W tym roku większość pielgrzymek zorganizowano w tradycyjnej formule, jednak – jak zapewniają organizatorzy – zgodnie z wytycznymi sanitarnymi. Oprócz kilku pielgrzymek ze stolicy, na Jasną Górę dotrą dziś także pątnicy m.in. z Siedlec, Płocka, Łowicza, Tomaszowa Mazowieckiego, a także z diecezji lubelskiej. Dotrze również 30. Piesza Pielgrzymka Żołnierzy Wojska Polskiego oraz pielgrzymka strażaków. Wieczorem pielgrzymi wysłuchają koncertu upamiętniającego 30. Rocznicę VI Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie, podczas którego zabrzmią m.in. ulubione piosenki Jana Pawła II. W niedzielę – w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – pielgrzymi wezmą udział w sumie odpustowej pod przewodnictwem i z homilią metropolity częstochowskiego arcybiskupa Wacława Depo. Całodniowe uroczystości zakończą się w niedzielny wieczór Apelem Jasnogórskim, podczas którego modlitewne rozważania wygłosi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Po Apelu na placu przed Szczytem w rocznicę „Cudu nad Wisłą” oddane zostaną salwy armatnie. mab/

###

Uroczystości 80. rocznicy męczeńskiej śmierci polskiego franciszkanina św. Maksymiliana Kolbego w niemieckim obozie Auschwitz odbędą się w sobotę w Harmężach koło Oświęcimia. W kościele Matki Bożej Niepokalanej odprawiona zostanie msza św. Przedstawiciele duchowieństwa oraz świeccy, w tym reprezentanci władz różnych szczebli, złożą wieńce i znicze w przed Ścianą Straceń na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz I. Znajduje się ona na dziedzińcu bloku 11, w którego podziemiach zginął o. Kolbe oddając życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Centrum św. Maksymiliana jest ośrodkiem pamięci i modlitwy, a zarazem wotum wdzięczności za życie, dzieło i ofiarę Maksymiliana Kolbego. W podziemiach kościoła, który jest sercem Centrum, znajduje się monumentalna ekspozycja więźnia Auschwitz Mariana Kołodzieja. Artysta ukazał na niej obozową gehennę uwypuklając heroiczne zwycięstwo o. Maksymiliana Kolbego. W sobotę przed południem ordynariusz bielsko-żywiecki Roman Pindel odprawi mszę św. w oświęcimskim kościele św. Maksymiliana Kolbego Męczennika. Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków zginęła w niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP) szf/ mir/

###

Dziś, w przeddzień Święta Wojska Polskiego, prezydent Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak wezmą wieczorem udział w Apelu Pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Prezydent złoży też wieniec na Cmentarzu Prawosławnym na Woli przy kwaterze ukraińskich żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej. Wcześniej w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej wręczone zostaną odznaczenia i wyróżnienia m.in. żołnierzom, którzy ratowali ludzkie życie. W Ossowie odbędzie się piknik “Zostań Żołnierzem RP” a następnie apel pamięci pod krzyżem ks. Ignacego Skorupki, kapelana Wojska Polskiego, który zginął 14 sierpnia 1920 r. w walkach pod Ossowem. W ramach pokazów lotniczych z okazji Święta Wojska Polskiego nad miejscowością tą przelecą dziś trzy samoloty TS-11 Iskra i trzy M-346 Bielik. Piknik “Zostań Żołnierzem RP” odbędzie się dziś również m.in. w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie odsłonięty zostanie również mural upamiętniający polskich lotników. mok/

Newsroom PAP

SourcePAP

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię