fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18.2 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Otwarta architektura systemów gromadzenia informacji wywiadowczych jest niezbędna w nowoczesnym świecie pełnym danych – przekonuje „WION”

Wojskowe systemy zbierają i przetwarzają petabajty danych z globalnych czujników każdego dnia. Chociaż dziś systemy są wydolne, istnieje uzasadniona obawa, że niebawem to się zmieni. Obserwujemy bowiem wzrost ilości gromadzonych danych, tendencja ta najpewniej się utrzyma, a dostawcy systemów ograniczyli ich możliwości przez zamknięcie i blokady.

Warto przeczytać

Przejście na architekturę systemów otwartych pozwoliłoby armii amerykańskiej dużo skuteczniej przetwarzać dane wywiadowcze, usprawniając wywiad sygnałowy znany jako SIGINT.

„Abyśmy byli o krok przed przeciwnikami, potrzebujemy sieci zbierania danych szybkiego dostosowujących się do zwiększonych możliwości” – powiedział David Appel, wiceprezes działu Command & Control Data Solutions w firmie Raytheon Intelligence & Space należącej do koncernu Raytheon Technologies. „Przejście na architekturę otwartych systemów tworzy środowisko, w którym właściciele systemów mogą współpracować z dowolnym dostawcą w dowolnym czasie. Dzięki takiemu podejściu możemy wykorzystać istniejący sprzęt i znacznie zwiększyć jego pojemność oraz szybkość przetwarzania”.

Odblokowanie systemu umożliwiłoby wprowadzenie innowacji oraz wzbogacanie architektury systemu o komponenty potrzebne w konkretnej sytuacji. Takie możliwości są konieczne, by służby mogły utrzymać przewagę nad swoimi przeciwnikami.

„Dotychczasowe systemy SIGINT to mozaika ściśle powiązanych aplikacji w monolitycznych architekturach, które są wzajemnie zależne i nie mogą zostać odłączone bez znacznych inwestycji zarówno pod względem kosztów, jak i harmonogramu. Są one w dużej mierze zbudowane na zastrzeżonych standardach dostawcy i niosą ze sobą dziesiątki funkcji, które nie mają już znaczenia operacyjnego, co sprawia, że drobne poprawki błędów zajmują znacznie więcej czasu i są zasobochłonne” – wyjaśnia Colin Whelan, dyrektor RI&S ds. systemów wywiadu, obserwacji i rozpoznania.

Monolityczne oprogramowanie projektuje się jako system samowystarczalny. Jego poszczególne elementy łączą się ze sobą wzajemnie w różne zależności. Inaczej jest w programach modułowych, gdzie zależności są luźne. Jeśli mamy do czynienia z architekturą sprzężoną, każdy element musi być obecny, by możliwe było wykonanie czy skompilowanie kodu.

„Taki scenariusz blokady przez dostawcę generuje przeszkody i komplikacje dla dowódców operacyjnych poszukujących szybkich zmian i możliwości wprowadzania najnowszych technologii z całego obszaru komercyjnego” – powiedział Whelan.

Architektury systemów otwartych pozwalają na zmiany w tym zakresie. Umożliwiają bowiem koncentrację na danych, co jest bardzo istotne dla unowocześnienia SIGINT. Systemy otwarte charakteryzuje architektura modułowa. W takim modelu nacisk przenoszony jest z architektury systemu na dane traktowane jako podstawowy i trwały zasób. W takich systemach poszczególne aplikacje mogą być dodawane i usuwane, bez względu na to, który dostawca je opracował, dzięki czemu można dostosowywać system do zmiennych potrzeb aktualnej misji.

„Kiedy przestanie nas zajmować sposób, w jaki system jest zbudowany, będziemy mogli bardziej skupić się na tym, co jest naprawdę ważne – na danych” – powiedział Christopher Worley pełniący obowiązki dyrektora RI&S ds. wywiadu taktycznego, obserwacji i rozpoznania systemów kosmicznych i C2. „Bez dokładnych i aktualnych danych oraz zdolności adaptacyjnych i systemów zdolnych do analizy i oceny tego, czego dostarcza zbiór, dowódcy w terenie nie mogą skutecznie wyprzedzać swoich przeciwników”.

Każdego dnia ilość gromadzonych danych rośnie wykładniczo. Integrowanie nowych źródeł danych ma zasadnicze znaczenie dla działania ISR. Świat nigdy nie generował tak wielu informacji, obecna infrastruktura coraz gorzej sprawdza się przy przetwarzaniu, przesyłaniu i archiwizowaniu zebranych danych wywiadowczych. Potrzebne są więc nowe aplikacje, które będą odpowiadały obecnym wymaganiom. Ale żeby można je włączać do systemu, potrzebna jest otwarta architektura niezależna od dostawców.

„Departament Obrony może rozwiązać stale rosnące wyzwania związane z danymi poprzez szybkie przyjęcie otwartej architektury systemowej. Nacisk wysiłków modernizacyjnych Departamentu Obrony na technologie wspomagające, które poprawiają reaktywność i ułatwiają szybkie dostarczanie możliwości wojskom, opiera się na elastyczności, którą zapewnia to podejście” – przekonuje Appel.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię