fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

24.8 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Nazwisko Che Guevary znika z przestrzeni publicznej Saragossy – informuje „La Gaceta de la Iberosfera”

W hiszpańskiej Saragossie z ulicy i parku zniknęło nazwisko Ernesto Guevary, znanego szerzej jako Che. To wynik zatwierdzenia przez saragoską radę miasta uchwały przyjętej niemal dwa lata temu.

Warto przeczytać

Przed dwoma laty partia VOX wykorzystała zwiększenie liczby mandatów w Saragossie, które dało mu niezbędną większość, aby 31 lipca 2019 r. przyjąć uchwałę nakazującą usunięcie z przestrzeni publicznych w mieście nazwiska jednego z głównych dowódców i ideologów rewolucji kubańskiej. Rewolucja ta poskutkowała wprowadzeniem komunistycznej dyktatury, która od 62 lat uciska mieszkańców Kuby.

Osiągnięciem tym pochwalił się VOX Zaragoza wpisem na Twitterze, akcentując jednocześnie symboliczne wsparcie dla Kubańczyków, którzy od 11 lipca wychodzą na ulice, by walczyć o wolność i domagać się końca castroizmu w swojej ojczyźnie. 

Według informacji przekazanych przez VOX Zaragoza hiszpańska ulica nazwana w 1988 r. Comandante Ernesto Che Guevara, będzie od teraz nazywała się Ana María Suárez López, przyjmując swoją nazwę od imienia jednej z ofiar terroryzmu dżihadystycznego. Ana María Suárez López była mieszkanką Saragossy, która zginęła w sierpniu 2017 r. w zamachu dokonanym przez islamskich ekstremistów w Cambrils w Tarragonie.

Lokalny park, który od lutego 2006 r. znany był jako Park Che Guevary, został przemianowany na Park Teresy Perales Fernández. Nowe imię zyskał po pisarce i pływaczce paraolimpijskiej, zdobywczyni aż 26 medali dla hiszpańskiej reprezentacji w latach 2000-2016, a także zdobywczyni Nagrody Księżniczki Asturii w dziedzinie sportu.

Sourcegaceta.es

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły