fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

19.5 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

O technologii obronnej i nie tylko… z Zarządem Grupy WB

We czwartek 12 sierpnia odbyło się drugie z cyklu spotkań Zarządu Grupy WB poświęcone propozycjom zaawansowanych technologicznie rozwiązań dla przemysłu obronnego, jakie zostaną zaprezentowane podczas MSPO 2021, którego ranga będzie tym większa, że tegoroczny kalendarz wystawienniczy nie zawierał tradycyjnych pozycji – DSEI w Londynie i stambulskiego IDEF.

Warto przeczytać

Bezzałogowe systemy obserwacyjno-rozpoznawcze, z opcją uderzeniową, to nowa jakość w doktrynie obronnej, gdzie tradycyjną walkę o przestrzeń powietrzną zastępuję budowanie przewagi w domenie elektromagnetycznej. Niski koszt, prostota, niezawodność i skuteczność to elementy przesądzające o zaletach polskich propozycji, dodajmy zweryfikowanych w warunkach współczesnego pola walki. 

Wysoka efektywność relatywnie taniej amunicji krążącej, skutecznie neutralizuje system antydostępowy przeciwnika, co umożliwia przełamanie A2/AD przy użyciu kolejnych efektorów. Wszystko za sprawą Wielowarstwowego Systemu Przełamania A2AD/Powietrzny Inteligentny Rój (W2MPIR), opracowanego w ramach Grupy WB.

Zalety rozwiązania znanego jako WAMPIR omówił Piotr Wojciechowski oraz Adam Bartosiewicz – wskazując, że nowatorski system rozpoznawczo-uderzeniowy opracowany w całości, w naszym kraju zapewnia skuteczne zwalczanie środków obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Co więcej, jego zaletą jest niewielki koszt produkcji, a pomimo to skutecznie neutralizuje złożone, zaawansowane technologicznie i wielokrotnie droższe systemy walki radioelektronicznej (WRE).

Rozwiązanie tworzą powietrzne bezzałogowe platformy produkowane przez WB – dostępne w kilku wariantach – od amunicji krążącej: Warmate w wersji 3.0 i Warmate 2, i wielozadaniowe systemy obserwacyjne (Flyeye, FT-5 Łoś) zapewniające lokalizowanie i zwalczanie systemów radioelektronicznych i radarowych.

Adam Bartosiewicz podkreślił, że opracowując system W2MPIR zrealizowano następujące cele: stworzenie taniego, a zarazem precyzyjnego środka rażenia (koszt-efekt); osiągnięcie poziomu autonomii, pozwalającego na samodzielne niszczenie wskazanych celów; możliwość jednoczesnego ataku wielu platform na ten sam cel/cele; stworzenie nośnika tanich sensorów emisji RF; przełamywanie stref antydostępowych poprzez pozorację celów o dużej wartości; wykrywanie i lokalizowanie stacji radarowych oraz kinetyczne zwalczanie systemów antenowych i wskazywanie celów dla dalekosiężnych środków rażenia.

Nowa jakość to zapewnienie możliwości zintegrowanego współdziałanie platform bezzałogowych, składających się na system skutecznego rozpoznania i rażenia. Przy czym Flyeye oraz FT-5 zapewniają komunikację BLOS (Beyond the Line Of Sight) dla innych platform, ich orientację w przestrzeni, opcjonalnie laserowe oznaczenie celów dla amunicji krążącej. Jej elementy wybiera operator, przejmując z „magazynu środków wsparcia ogniowego”, czyli roju, tworzonego przez kilkanaście krążących (przy zachowaniu saturacji pionowej – stos) Warmate. 

Platformy rozpoznawcze namierzają również stacje zakłócania oraz radiolokacyjne, naprowadzają na źródła emisji RF, jednocześnie pozorując cele powietrzne znacznej wagi.

Odpowiedzią na wyzwania walki elektronicznej (WE) jest kompleksowe zastosowanie bezzałogowców klasy mini i taktycznej, które zapewniają: efektywną, trudno wykrywalną komunikację radiową o minimalnym poziomie emisji elektromagnetycznej (EM); wysunięte rozpoznanie obrazowe, spektrum elektromagnetycznego służącego identyfikacji i lokalizacji systemów WRE; kierowanie ogniem artylerii lufowej i rakietowej do celów aktywnych w zakresie WE; przeprowadzanie kinetycznych ataków na źródła emisji EM; pozorację celów lotniczych dla systemów radiolokacyjnych; przeprowadzanie ataków saturacyjnych na cele silnie chronione, w szczególności na sensory systemów A2AD.

Dzięki wykorzystaniu małych BSL, nie posiadając porównywalnych do potencjalnego przeciwnika zasobów uzbrojenia, sprzętu, a nawet systemów WRE –– Polska, bazując na silnych emisjach stacji zakłócania, skutecznie naprowadzi amunicję krążącą.

Rodzina Warmate się rozrasta

Warmate 2 to nowa wersja sprawdzonego systemu amunicji krążącej Warmate, którego rozwój rozpoczął się w 2012 roku, a pierwsze zamówienie z państwa NATO pojawiło się w 2016 roku. W 2021 roku zostanie wyprodukowany tysięczny Warmate. Natomiast już w 2017 roku, Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło 10 zestawów (100 platform) dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Warmate został również zintegrowany z systemem Topaz SWARM. Obecnie produkowana generacja – 3.0, stanowi sumę doświadczeń dotychczasowych użytkowników zdobytych w warunkach bojowych. 

Nowe parametry charakteryzuje: wyższa siła rażenia; moduł radiowy zunifikowany z Flyeye; misja ciszy radiowej z przekazaniem kontroli innemu operatorowi; czas lotu 70 minut; wolnoobrotowy silnik (cichszy), który można wyłączyć w trakcie ataku utrudniając tym samym wykrycie BSP, także przez techniczne środki rozpoznania; możliwość działania w różnych warunkach atmosferycznych; zwiększone możliwości manewrowania dzięki dodaniu powierzchni sterowych na skrzydłach; współpraca z FlyEye, Topaz i U-Gate.

System Warmate 3.0 ze względu na wielkość głowicy bojowej przeznaczony jest do niszczenia celów o wysokim znaczeniu tzw. HVT (High Value Target), takich jak cele osobowe, anteny systemów rozpoznawczych, łączności czy WRE.

Z kolei nowy model – Warmate 2, to wersja zmodyfikowana z myślą o niszczeniu opancerzonych pojazdów, stanowisk dowodzenia. Posiada pięciokilogramową głowicę. Jego pułap operacyjny to 100-200 m, zasięg radiowy 180 km, a zasięg operacyjny 240 km. Do wyboru są trzy wersje głowicy: odłamkowo-burząca (HE), termobaryczna (FAE) oraz przeciwpancerna (HEAT).

Kolejną nowość w rodzinie amunicji krążącej Grupy WB stanowi Warmate TL (Tube Launch), będący kasetowym systemem przeznaczonym do zabudowy na różnych platformach: pojazdach, śmigłowcach czy okrętach.

Wielozadaniowy Łoś

Jeden z elementów systemu W2MPIR stanowi wielozadaniowy system bezzałogowy FT-5 Łoś, dostępny w jednej z trzech wersji układu napędowego: spalinowej, elektrycznej lub hybrydowej. W przypadku elektrycznego Łosia, poza rodzajem zastosowanego napędu, a co za tym idzie czasem lotu wynoszącym 4 godziny, różni się on od pozostałych dwóch, również sposobem startu za pomocą wyrzutni/katapulty. Z kolei w przypadku FT-5 z silnikami spalinowymi i wersji hybrydowej do startu i lądowania potrzeba utwardzonej nawierzchni. Czas lotu dla wersji spalinowej FT-5 wynosi 10 godzin, a hybrydowej do 14 godz. 

Spalinowy układ napędowy charakteryzuje cicha praca, a konstrukcja hybrydowa pozwala na wykonanie lotu „nad celem” z użyciem silników elektrycznych, co gwarantuje skuteczność. Wyposażenie hybrydowego Łosia wzbogaciła nowa, opracowana przez Grupę WB głowica optoelektroniczna z kamerą dzienną (3840×2160 CMOS), chłodzoną kamerą termowizyjną (640×512), dalmierzem laserowym oraz laserowym wskaźnikiem celów.

Zdalnie Sterowana Stacja Uzbrojenia – poszerzenie oferty

 Zdalnie Sterowaną Stację Uzbrojenia ZSU zaprezentował Krzysztof Bielawski – od 11 lat prezes Zarządu, należącego do Grupy WB Zakładu Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX. Spółka specjalizuje się w mechatronice, a zwłaszcza w systemach sterowania napędami elektrycznymi. 

ZSU można montować zarówno na pojazdach, jak i platformach stacjonarnych. Zastosowanie sterowanych cyfrowo napędów elektrycznych pozwala precyzyjne i szybko naprowadzać środki ogniowe na cel. ZSU jest w pełni stabilizowana. Dotyczy to zarówno uzbrojenia, jak i systemu celowniczego. Co ważne z punktu widzenia obsługującego ZSU, podczas prowadzenia ognia, przez cały czas cel pozostaje widoczny na monitorze.

Śledzenie celów może być prowadzone przez operatora za pomocą manipulatora (joysticka lub wolantu) lub automatycznie z zewnętrznego systemu kierowania ogniem. Zdalnie sterowana stacja uzbrojenia wyposażona jest w moduł celowniczy. W jego skład wchodzą: kamera telewizyjna, kamera termowizyjna oraz dalmierz laserowy.

Zespół sterowania pozwala na programowanie stref zabronionych w azymucie i elewacji. Osprzęt elektromechaniczny posiada budowę modułową, umożliwiającą szybką integrację nowego oprzyrządowania czy naprawę w warunkach polowych.

Możliwe są różne konfiguracje wyposażenia oraz uzbrojenia. ZSU mogą być uzbrojone – od karabinów maszynowych 5,56 mm, poprzez km 7,62 mm, wkm 12,7 mm (NSW-T lub M2HB), granatniki automatyczne 40 mm – kończąc na zdwojonych systemach uzbrojenia (np. km 7,62 mm i wkm 12,7 mm, km 7,62 mm i GA 40 mm) oraz armacie M230LF, zasilanej amunicją 30×113 mm. 

Możliwa jest również integracja wyrzutni PPK z modułem uzbrojenia. ZSU mogą być również (co zaprezentowano na filmie ze strzelań zakładowych) wyposażone w wyrzutnie granatów dymnych. Wszystkie komponenty ZSU zostały zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce, dzięki czemu firma zachowuje pełną kontrolę nad konstrukcją i może dowolnie konfigurować je, adekwatnie do wymagań klienta.

Elektromobilność, stacje ładowania i magazyny energii

Grupa WB dywersyfikuje swoją ofertę. Między innymi strategia rozwoju grupy zakłada redukcję śladu węglowego, a docelowo samowystarczalność energetyczną we wszystkich zakładach produkcyjnych, co zminimalizuje koszty i umożliwi wejście na nowe rynki zbytu. Magazyny energii stanowią wyzwanie, ale potwierdzeniem trafności testowanych rozwiązań są parametry porównywalne z tymi, które osiąga światowy lider w tej dziedzinie – amerykańska Tesla. AREX angażuje się w rozwój elektromobilności poprzez tworzenie rozwiązań w zakresie stacji ładowania. Przykładem jest szybka ładowarka pojazdów elektrycznych PCB-202 (o czym już pisaliśmy przy innej okazji), zasilana z trolejbusowej sieci trakcyjnej na terenie Gdyni.

Prezentowane podczas briefingu propozycje Grupy WB zostaną zaprezentowane w trakcie wrześniowego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!