fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

16.2 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Kolejne głosy domagające się usunięcia z urzędu prezydenta Joe Bidena – pisze „Express”

Republikanka Marjorie Taylor Greene żąda usunięcia 78-letniego Joe Bidena z funkcji prezydenta Stanów Zjednoczonych, ze względu na to, co robi w sprawie pandemii koronawirusa i jak nie radzi sobie z amerykańskim kryzysem migracyjnym. Pochodząca z Georgii kongresmenka zaatakowała Bidena po opublikowaniu nowych statystyk imigracyjnych.

Warto przeczytać

Dane opublikował na swoim Twitterze korespondent Fox News Bill Melugin. Wynika z nich, że w teksańskim mieście McAllen od lutego tego roku przybyło przeszło 7 tys. imigrantów zakażonych wirusem COVID-19. W samym ostatnim tygodniu pojawiło się 1,5 tys. nowych zarażonych imigrantów. 

Komentując wpis na Twitterze, Green napisała: „Wystarczy. Pora na IMPEACHMENT BIDENA”. Impeachment to amerykańska procedura, w wyniku której prezydent może zostać pozbawiony urzędu i immunitetu przez specjalnie powołaną komisję parlamentarną. Występuje też w innych państwach anglosaskich (Wielkiej Brytanii, Australii itp.) i dotyczy także innych demokratycznie wybieranych funkcjonariuszy publicznych.

Warto wspomnieć, że 47-letnia Marjorie Taylor Greene od początku ostro krytykuje prezydenta Bidena. Po zamieszkach na Kapitolu w styczniu 2021 r. jej konto na Twitterze zostało tymczasowo zawieszone. Wzywała do usunięcia Bidena z Białego Domu dzień po jego inauguracji na urząd 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Już wtedy zapowiadała: „Właśnie złożyłam wniosek o impeachment wobec prezydenta Joe Bidena, zobaczymy, jak to się potoczy”.

To jednak niejedyna osoba domagająca się impeachmentu Bidena. Kilka dni temu Mark Levin, prezenter Fox News, także zasugerował, że republikanie powinni pomyśleć nad impeachmentem Bidena, biorąc pod uwagę skalę przypływu imigrantów z Meksyku.

Levin, prawnik, autor i wydawca, uważa, że obecna administracja „szeroko otwarła granicę, łamiąc nasze prawa imigracyjne”.

Podczas programu „The Sean Hannity Show” na Fox News Levin powiedział: „Pozwólcie mi to powiedzieć. Wspomniałem o tym w moim programie radiowym w zeszłym tygodniu. Republikanie, czy słyszeliście termin »impeachment«? Pójdziecie na granicę i spróbujecie ich zajęczeć na śmierć? Wiem, że nie jesteście w większości, ale musicie zacząć tłumaczyć to Amerykanom. To żądanie jest naruszeniem decyzji Sądu Najwyższego. Ten człowiek otworzył szeroko granice, naruszając nasze prawa imigracyjne”.

Levin potępił również włączenie do nadzwyczajnych praw koronawirusowych blokady eksmisji ludzi z ich domów. Jego zdaniem przedłużenie moratorium eksmisyjnego o 90 dni jest sprzeczne z orzeczeniem Sądu Najwyższego. „Biden chce przejść do historii jako największy prezydent – doprowadzi do największej katastrofy w historii. On robi więcej, aby osłabić ten kraj bardziej, niż komunistyczne Chiny mogłyby kiedykolwiek sobie wymarzyć. Wie, że CDC nie ma uprawnień do przedłużenia moratorium, ale mówi, że i tak to zrobi, bo słucha emerytowanego profesora Laurence’a Tribe’a z Harvardu. Właśnie naruszył Konstytucję Federalną”.

Mimo nacisków demokratów administracja Bidena wahała się nad wydłużeniem moratorium. Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) odrzuciły zresztą prośbę o wprowadzenie na czas pandemii nowego, skalowalnego moratorium, twierdząc, że nie mają upoważnienia do tego rodzaju działań.

Amerykański prezydent powiedział: „Większość konstytucjonalistów mówi, że ten projekt jest nie do utrzymania przed Sądem Najwyższym. Nie wiem. Jest kilku uczonych, którzy twierdzą, że można go uznać za zgodny z konstytucją i inni, którzy twierdzą, że to mało prawdopodobne”.

Sąd Najwyższy głosami 5 do 4 postanowił utrzymać obecne zasady bezpieczeństwa do końca lipca. Jeden z sędziów zapowiedział, że Kongres będzie musiał podjąć działania, aby przedłużyć je dalej.

Biden jednak wyraził nadzieję na nowe moratorium i nie ogłosił przedłużenia legalizacji.

Ostatecznie nakaz wstrzymania eksmisji w hrabstwach o znacznym oraz wysokim poziomie transmisji wirusa został później potwierdzony przez CDC i ogłoszony przez lidera senackiej większości Chucka Schumera.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię