fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

16.4 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Nowy Globalny Indeks Bezpieczeństwa Cybernetycznego. Hiszpania na czwartym miejscu w świecie i drugim w Europie – pisze hiszpański „Business Insider”

Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny, będący agendą ONZ zajmującą się nowymi technologiami, opublikował niedawno nowy Globalny Indeks Bezpieczeństwa Cybernetycznego (Global Cybersecurity Index). Hiszpania, wcześniej znajdująca się na siódmym miejscu, zajęła tym razem czwartą pozycję.

Warto przeczytać

Poprzedni raport opierał się na danych z 2018 r. Hiszpania zajmowała w nim siódme miejsce, osiągając wynik 89,6 pkt na 100 możliwych. Przed nią znalazły się Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Francja, Litwa, Estonia oraz Singapur.

W nowym indeksie Hiszpania znalazła się na czwartym miejscu, ex aequo z Singapurem i Koreą Południową.

Opublikowany teraz raport uwzględnia dane z 2020 r. Hiszpanię wyprzedzają Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Arabia Saudyjska, Estonia i Korea Południowa. Poprzedni lider, Wielka Brytania, musiał ustąpić Stanom Zjednoczonym, natomiast z czołówki wypadła Francja.

Hiszpański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego wydał oświadczenie, w którym chwalił się wynikiem 98,5 pkt na 100, „z najwyższym wynikiem w kategoriach legalności, rozwoju zdolności i współpracy”. 

Warto zauważyć, że wzrost bezpieczeństwa cybernetycznego w Hiszpanii był błyskawiczny. W pierwszym raporcie z 2014 r. kraj ten znalazł się na 30. miejscu. Dwa lata później zajmował już miejsce 19., a w 2018 r. – 7. Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny uważa Hiszpanię za jeden z najlepszych krajów pod względem cyberbezpieczeństwa. W samej Unii Europejskiej Hiszpania ustępuje pod tym względem tylko Estonii.

W wywiadzie dla „Business Insider Spain” w ubiegłym roku dyrektor Narodowego Instytutu Bezpieczeństwa Cybernetycznego Rosa Díaz powiedziała, że jej priorytetem jest umieszczenie Hiszpanii w piątce najbezpieczniejszych cybernetycznie krajów świata. Wspomniany raport pokazuje, że udało jej się go zrealizować.

W rankingu Hiszpania uzyskała najwyższy możliwy wynik – 20 pkt – w kategorii budowania potencjału, prawa oraz środków współpracy. Rozwój techniczny oceniono na 19,54 pkt, a działania organizacyjne na 18,98.

Globalny Indeks Bezpieczeństwa Cybernetycznego gromadzi i analizuje dane na temat cyberbezpieczeństwa ze 194 krajów świata. Dane zbierane są przez kwestionariusze. Zadaniem indeksu jest między innymi rozpoznanie możliwości ochrony przed narastającymi problemami świata cyfrowego, w tym na przykład wykorzystywania dzieci.

Sprawozdanie zawiera też zbiór wniosków, wśród których uwzględniono też to, że „bezpieczeństwo cybernetyczne stale się rozwija, zarówno pod względem stosowanych praktyk, jak i metod”. Zatem w kontekście „globalnych sytuacji kryzysowych dotyczących zdrowia, zmian klimatycznych, starzenia się społeczeństw i innych wyzwań przyszłości, technologie cyfrowe są cennym narzędziem pomagającym utrzymać świat w ruchu”.

„Kiedy Cele Zrównoważonego Rozwoju staną się rzeczywistością w 2030 r., 90 proc. światowej populacji, czyli 7,5 mld ludzi, będzie podłączonych do sieci. Szacuje się, że nastąpi wzrost z 24,1 mld podłączonych urządzeń IoT do 125 mld. Jeżeli wysiłki na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju mają sprawić, że świat stanie się zrównoważony, bezpieczeństwo cybernetyczne będzie niezbędne, aby zagwarantować, że rozwiązania technologiczne są bezpieczne i można im zaufać” – wnioskują autorzy raportu.

Więcej artykułów