fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

16.2 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Lewica i Zieloni jednoczą się, by rzucić wyzwanie francuskiemu prezydentowi

Zaplanowane na rok 2022 wybory prezydenckie we Francji są postrzegane jako rewanżowe starcie pomiędzy urzędującym prezydentem Emmanuelem Macronem, a jego prawicową konkurentką Marine Le Pen. Jednak niespodziewanie do gry może wejść kolejny zawodnik.

Warto przeczytać

Polityczny alians pomiędzy francuską lewicą a Zielonymi ma nadzieję złamać tę polaryzację i wprowadzić wspólnego kandydata, który byłby w stanie rzucić wyzwanie dwójce polityków. 

Grupa o nazwie Rencontre des Justices (Spotkanie dla Sprawiedliwości), która definiuje się jako związek „solidarności i ekologii”, chce być opozycją zarówno wobec prawicowej Le-Pen, jak i neoliberalnego Macrona. Wielu Francuzów nie jest zadowolonych z rządów obecnego prezydenta, czego wyrazem jest m.in. powstały za jego kadencji populistyczny ruch Żółtych Kamizelek.

Ta oddolna inicjatywa społeczna powstała w odpowiedzi na podwyżki podatków od paliwa, a następnie reform emerytalnych. Brutalność policji również mobilizowała ludzi do kolejnych protestów. Ugrupowanie zyskało poparcie 178 lewicowych oraz „zielonych” członków francuskiego parlamentu, a także byłego kandydata na prezydenta Noëla Mamère z partii Zielonych oraz francuskiego klimatologa Jeana Jouzela i aktorki Juliette Binoche.

W rozmowie z France24 jeden z założycieli grupy Samuel Grzybowski powiedział: „Chcemy wyjść poza partie, aby znaleźć kandydata, który może połączyć wszystkie kluczowe elementy sprzeciwu podczas pięcioletniej kadencji Macrona”. Dodał też, że inspirację stanowiły główne postulaty społeczeństwa obywatelskiego, co umożliwiło opracowanie 10 najważniejszych punktów. 

Do postulatów należą: wprowadzenie prawa klimatycznego, które przyjęłoby wszystkie propozycje zawarte w Obywatelskiej Konwencji Klimatycznej, zapewnienie powszechnego dochodu od 18. roku życia, zmniejszenie ogólnej luki płacowej oraz równe urlopy rodzicielskie. Pozostałe punkty obejmują ograniczenie godzin pracy oraz lepszą kontrolę podatkową względem zamożnych obywateli uchylających się od ich płacenia. Grzybowski dodał: „Mam nadzieję, że wszyscy ci politycy usłyszą wołanie pokolenia i że w końcu zrozumieją, że jest tylko jeden sposób, aby wygrać w 2022 r.”. 

Jednak ostatnio w związku z prawyborami organizowanymi przez Rencontre des Justices doszło do zamieszania, ponieważ nie skonsultowano się z większością proponowanych kandydatów. A do tego momentu prowadziła była minister sprawiedliwości Francji, Christiane Taubira, z 13 063 głosami poparcia.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię