fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18.2 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Praca szuka człowieka. Gwałtowny wzrost płac w Wielkiej Brytanii

Efekt pandemii i Brexitu. Wielka batalia o pracowników – więcej wolnych miejsc pracy niż chętnych.

Warto przeczytać

Pandemia i związane z nią ograniczenia przyczyniły się do ogromnych wahań w gospodarce. Po znaczących spadkach następowały gwałtowne wzrosty. Choć sytuacja obecnie trochę się uspokoiła, to wiele ze wskaźników gospodarczych wykazuje niespotykanie wysokie tempo zmian, jak ma to miejsce, chociażby w przypadku płac, w Wielkiej Brytanii. W związku z ożywieniem gospodarczym kraju nastąpił ich wzrost, jakiego nie widywano od dziesięcioleci. Przy dużym wsparciu rządu w pomocy bezrobotnym i ich rodzinom osoby pozbawione doraźnych dochodów mogły przeczekać trudną sytuację.

Na rynek pracy mają także wpływ preferencje pracowników, dla których oprócz pieniędzy istotne są też inne rzeczy, jak przestronne mieszkania, czy bezpieczeństwo, co faworyzuje duże miasta. Problemy ze znalezieniem siły roboczej sprawiły, że wynagrodzenia początkowe w Wielkiej Brytanii wzrosły najszybciej od ponad 24 lat. Jak wskazują badania, liczba bezrobotnych aktywnie poszukujących pracy wciąż się zmniejsza, a firmy są zmuszone do szukania potrzebnych im pracowników w innych, często oferujących lepsze warunki przedsiębiorstwach.

Rynek pracy destabilizuje także Brexit, po którym wyjechało z wysp wielu obcokrajowców, a inni przestali traktować Wielką Brytanię jako cel zarobkowy. Efektem tego jest rosnąca konkurencja wśród pracodawców, a co za tym idzie wzrost płac, jak wynika z raportu KPMG i Konfederacji Pracy i Rekrutacji. Brytyjskie firmy, od sprzedawców detalicznych po firmy budowlane, starają się za wszelką cenę wypełnić swoje luki w sile roboczej. Z tego też powodu inflacja może przekroczyć zakładane 2 proc. nawet na ponad dwa lata, na co wskazują przewidywania Banku Anglii.

Przepływy zwrotne na rynku pracy

„Wyzwania rynku pracy są teraz inne”  powiedział na konferencji prasowej prezes Banku Anglii Andrew Bailey. „Coraz więcej dowodów wskazuje na przyrost liczby wakatów. Zadanie polegające na uniknięciu gwałtownego wzrostu bezrobocia zostało zastąpione przez takie, które polega na zapewnieniu przepływu siły roboczej do miejsc pracy. Jest to kluczowe wyzwanie”.

Jak powiedziała Bloombergowi Kate Shoesmith, zastępca dyrektora wykonawczego REC,  „To dobry czas na szukanie pracy”. Stwierdziła także, że nowe zasady imigracji są bardzo ważne dla zaspokojenia rosnącego popytu na siłę roboczą. Podobny wzrost ilości wolnych miejsc pracy nie był notowany od momentu rozpoczęcia badania w 1997 r., ale w lipcu liczba osób chętnych do obsadzenia stanowisk ponownie spadła. Rekrutacja na stałe stanowiska w Londynie i pobliskich miastach bije rekordy popularności i przewyższa pod tym względem południe i północ Anglii. Zwiększenie zapotrzebowania na pracowników widać zwłaszcza w sektorach technologii informacyjnych i komputerowych.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły