Koncerny naftowe poprawiają swoje wyniki. Zawdzięczają to przede wszystkim większemu popytowi na paliwa, wyższym marżom na stacjach benzynowych oraz wyższym cenom ropy naftowej. W ich przypadku kryzys związany z COVID-19 najwyraźniej mija.
Ożywienie wykazuje wiele spółek związanych z paliwami: brytyjski BP, hiszpański Repsol, angielsko-holenderski Royal Dutch Shell, francuski TotalEnergies, meksykański Pemex, portugalski Galp, amerykańskie Exxon Mobil i Chevron oraz włoski Eni, a także amerykańskie firmy świadczące usługi naftowe – Halliburton, Baker Hughes i Schlumberger.
Duży zysk brytyjskiego koncernu naftowego
BP odnotował ponad 5 proc. wzrost na giełdzie po decyzji o zwiększeniu dywidendy o 4 proc. Było to możliwe, gdyż spółka zwiększyła przychody o 43 proc. – do 62,309 mld euro. Znacznie poprawił się też jej zysk netto, który wyniósł 6,545 mld euro, w porównaniu do straty 17,84 mld euro rok wcześniej, a zysk przed opodatkowaniem wzrósł do 9,822 mld euro, w porównaniu do ujemnego 21,973 mld przed rokiem. Dług netto BP został zredukowany o 20 proc. do około 27,505 mld. Są to lepsze wyniki od odnotowanych w okresie od stycznia do marca. Powodują, że coraz bardziej realny staje się ekologiczny plan prezesa spółki, Bernarda Looneya. W związku ze zmianami klimatycznymi chce on odejść od węglowodorów na rzecz energii odnawialnej i niskiej emisji dwutlenku węgla
PB poinformował też o zamiarze odkupienia 1,177 mld własnych akcji, w związku z wygenerowaniem w pierwszej połowie roku nadwyżki gotówki w wysokości 2,017 mld.